Pıc devresinde lcd sorunu

mrblar ben 16f877 ile bir termometre yaptım simülasyonda çalışıyor ama devreyi bağladıktan sonra lcd de sadece ışık yanıyor göstermesi gereken hiç bir şey gözükmüyor lcd de bağlantıları defalarca kontrol ettim ama hep sonuç aynı nerede yanlış yapıyor olabilirim?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Büyük ihtimal Lcd uçları yanlış bağlandı fazla enerjili tutmadan hemen lcd yi sökün lcd üzerindeki numaralara aldırış etmeden datasheet ini netten bulup uçları revize ediniz.

benimde başıma onlarca kez geldi tümündede lcd uçlarını yanlış bağlanmıştı, üzerindeki numaralara aldırış etmeyin lcd datasheetini bulup ona göre bağlayın bence, bunu deneyin tekrar konuşalım

LCD kontrast ayarından dolayı ekranda birşey görmüyo olabilirsiniz. Lcd kontrast ayağına potasiyometre bağlımı?

LCD besleme voltajı üzerinde LCD yakınına elektrolitik 100 uF gibi kondansatör ilave edin diğer bağlantılar doğruysa.

bağlantıların doğruluğundan eminim datasheeti internetten indirdim defalarca bağladım tekrar tekrar ve kontrast ayarı içinde 10klık pot kullandm ama malesef görüntü yok

Programlama ayarlarına bakın.

kontras için 10 k çok buyuk ben sabıt 1k bağliyorum kontras için umarım bır fıkır verır

iide zaten aynı şekilde bağlı pot bende de var sadece göstermemiştm yukarıda pot kullandığımı da belirtmştm
yine de teşekkürler

:) , sorun potlar ile ilgili değil seri bağlantı kullanmışsınız ancak geri kalan 4 data pinini toprağa çekmişsiniz, bu şekilde kullanılabilirmi bilmiyorum amacım toğrağa çekmeden kullanmanızı önermek , yazılımınızı inceledim sorun yok gibi benzer bir uygulamayı yapmıştım sorunsuz çalıştı aramızdaki tek fark kast ettiğim data pinleri , gerisi sizin bileceğini iş... kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
129,179
Kullanıcılar
451,536
Son üye
Almeelktk

Yeni konular

Geri