PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Ben cihazı öncelikle dijital kontrol sistemi için ikincil olarak trafosu için alacaktım ama zaten satılmış, başkası kapmış cihazı. :D
Datasheetini incelediğimde CX789un input kartında olduğunu fark ettim. Satıştaki cihazın input kartı yoktu haliyle sadece trafosu işime yarardı muhtemelen.

Bu tarz amplileri sırf kurcalamak adına alıyorum. Çalıştıramazsam bile trafosu ve diğer yarıiletkenleri bana kalıyor. 🧐
Kasasi da iş görürdü. Üstelik PPM uygun boşlukta var.
KÖTEK 👊
İyi kalite ampli için ton kontrol devresinin 20db (10 katı) yükseltme yapması aynı zamanda da gürültü faktörünün çok uç seviyelerde düşük olması gerekmektedir.
Bu tür amplilerdeki ton kontrol katları genellikle 10-12db (3-4 kat) kazanca sahiptir.
Eğer digital ton kontrolü ayarı elektronik direnç esasına göre yapılıyorsa bizim ton kontrol devresinin uyarlanması nispeten kolaydır. Ancak VCA sistemine göre çalışıyorsa mümkün olmaz.
LOUDNESS ünitesi doğrudan röleler ile kontrol edilmektedir. Basit digital kontrol ile uyarlanabilir. Ancak volüme pot için de ton kontrol kuralları geçerlidir.
Benim tasarımım olan STK devresi standart şemalardan farklıdır. Özellikle gürültü ve frekans karakteristiği konusunda ciddi iyileştirmeler yapılmıştır.
Bu unsurları bir araya getirdiğimizde...
Kontrol katları.. Digital sisteme rahatlıkla uyarlanabilir. Tek yapılması gereken şey digital volüme ve ton kontrolün uyarlamasıdır.
Kotegi hak ettim.
Sizin tasarladığıniz ton kontrol +/- 20 dB aralığında çalışıyor yani. Doğru mu anlıyorum?

Ppm için boşluk olsa da tüm kontrollerin dijital olarak ayarlanıyor olması büyük sorundu. Çünkü bunlarda tactile push butonlardan vardır muhtemelen. Bu sw bölgesini uygun hale getirmek sanıyorum çok masraflı olurdu.

Ta ax44 ün input kartı STKnin hizasında oldukça büyükmüş.
www.csprojects.eu/audio/sony_ta_ax44.htm
https://www.diyaudio.com/community/threads/problem-rec-out-sony-ta-ax44.381196/
1691260670310.png

Bu aralar elimdeki technics suv3 ile uğraşıyorum. Düzelmezse onu dağıtıp belki daha üst seviye bir ampli yapabilirim.

Kotegi hak ettim.
Sizin tasarladığıniz ton kontrol +/- 20 dB aralığında çalışıyor yani. Doğru mu anlıyorum?
Doğru.
Turnover frekansı 10V artırılıyor ya da 10V azaltılıyor.
Ancak en önemli unsuru gürültü unsurudur. En son testimde LM4562 ile -84db gürültü değerine ulaşmıştım ki, günümüzde çoğu lambalı ton kontrollerden kat ve kat üstün idi.
Ppm için boşluk olsa da tüm kontrollerin dijital olarak ayarlanıyor olması büyük sorundu. Çünkü bunlarda tactile push butonlardan vardır muhtemelen. Bu sw bölgesini uygun hale getirmek sanıyorum çok masraflı olurdu.

Ta ax44 ün input kartı STKnin hizasında oldukça büyükmüş.
www.csprojects.eu/audio/sony_ta_ax44.htm
https://www.diyaudio.com/community/threads/problem-rec-out-sony-ta-ax44.381196/
Ekli dosyayı görüntüle 100172

Bu aralar elimdeki technics suv3 ile uğraşıyorum. Düzelmezse onu dağıtıp belki daha üst seviye bir ampli yapabilirim.
Technics amlileri normalde heç sevmem. Ama SU V3-4-5 serileri tam modifiyelik.
Ancak bazı modellerde switch board yapılması gerektiğinden, masrafı bayağı yüksek oluyordu.
Ancak kutunun büyüklüğü ve ebatları ayrıca SU-V5 lerde olan VU metre penceresi tam aradığım şey idi.

Technics amlileri normalde heç sevmem. Ama SU V3-4-5 serileri tam modifiyelik.
Ancak bazı modellerde switch board yapılması gerektiğinden, masrafı bayağı yüksek oluyordu.
Ancak kutunun büyüklüğü ve ebatları ayrıca SU-V5 lerde olan VU metre penceresi tam aradığım şey idi.

Hee ben switch kısmını hiç hesaba katmadım. Amplide bunun için çevirmeli tip bir malzeme var taa inputa kadar uzanıyor bunların kablosu. Ama eğer ampli düzelmezse ve bunu modifiyeye girişirsem bi yol bulurum sanırım.

Bu malzemeyi olduğu gibi kullansak ve rölelere 12V u bunun kendi kablosuyla taşısak olabilir mi. Bağlantı yapısı uygunsa tabi.

Bi vatandaş bu amplinin içini FullHd olarak göstermiş.

Tekrar gudurursam buraya Ampliyi Dağıttım diye yazarım :D

Hee ben switch kısmını hiç hesaba katmadım. Amplide bunun için çevirmeli tip bir malzeme var taa inputa kadar uzanıyor bunların kablosu. Ama eğer ampli düzelmezse ve bunu modifiyeye girişirsem bi yol bulurum sanırım.
O switch için özel bir board yapmak yeterlidir.

Bi alternatiflere bakayım o halde. Amplinin ön paneline uyumlu da bulursam mükemmel olur :)

Şöyle ki,
Yerleşim çok fark ediyor. Ben hoparlörleri diğer odaya taşıyınca seste iyi anlamda değişme oldu. Hala olması gerektiği yerleşimde değiller ama yine de fark var. Ama bu fark hacmi büyük kabinlerde daha fazla hissediliyor olabilir bilmiyorum.
Audio da "Konvergens Hatası" var.

"Şöyle ki,
Yerleşim çok fark ediyor. ..."
İşte tam da bunu duymuşsunuz, kulağınıza bravo .

Konvergens Hatası , faz farkından oluşuyor,
Kayıt sırasındaki mikrofon dizilişinden tıtunda, kabinlerin pozisyonundan ve kabin içindeki hoparlörlerin dizilişinde ve varsa "pasif crossover" lardan kaynaklanıyor.

Farklı hoparlörlerden faz farklı ses çıkınca Comb Filter denen olgu meydana geliyor.
Yani bazı frekanslar "yutulurklen" bazıları daha yüksek duyuluyor.
Frekans spektrumunu "tarak" gibi düşünebilirsiniz

Faz açısı değişirken Flange efekti de meydana geliyor.
Audio da "artifacts" olarak adlandırılıyor (yapay olgu olarak çevirebiliriz)

Bununla başa çıkmak için Akustik Analizörler kullanılıyor.

Konu oldukça uzun ancak sesin"yapay" olması yani orjinalinden farklı duyulmasının en büyük sesbebi olarak biliniyor.

Farklı hoparlörlerden faz farklı ses çıkınca Comb Filter denen olgu meydana geliyor.
Yani bazı frekanslar "yutulurklen" bazıları daha yüksek duyuluyor.
Frekans spektrumunu "tarak" gibi düşünebilirsiniz
Kulağımın çok iyi olduğunu düşünmüyorum fakat yerleşim değiştiği için sesin değiştiğini fark ettim sadece. Sanırım benim sistemdeki bu olayın tek sebebi yerleşimin değişmesi.
Hatta kolonun biri tam köşede ve yanında cam kapı var. Diğeri de odanın ortasına doğru ama aynı hizada duruyor. Köşede duran kabinin bass karakteristiği yankı yaparak artıyor olacak ki daha güçlü bass duyuyorum ama yüksek frekanslarda tabii.
Eee sen şimdi köteği hak etmedin mi diyecek Yamyam hocam son derece haklı olarak. :D
Ama test videosunda böyle olmayacak tabii.

Muhakkak biliyorsunuzdur ama ben yinede yazayım,
Belki daha önce fırsatınız olmamıştır.
Bir deneme yapın:
Bir kabine giden kabloların uçlarını "reverse" yapın.
Daha sonra, iki kabinin tam ortasına gelip dinleyin, bas seslerin büyük ölçüde azaldığını, diğer seslerde de bir farklılığı hemen duyacaksınız.
"Balance" ayarını bir tarafa doğru çevirdiğinizde bu olay ortadan kalkacaktır.

İşte faz farkının sebep olduğu "kötülükleri" duydunuz.

Son düzenleme:
Muhakkak biliyorsunuzdur ama ben yinede yazayım,
Belki daha önce fırsatınız olmamıştır.
Bir deneme yapın:
Bir kabine giden kabloların uçlarını "reverse" yapın.
Daha sonra, iki kabinin tam ortasına gelip dinleyin, bas seslerin büyük ölçüde azaldığını, diğer seslerde de bir farklılığı hemen duyacaksınız.
"Balance" ayarını bir tarafa doğru çevirdiğinizde bu olay ortadan kalkacaktır.

İşte faz farkınnı sebep olduğu "kötülükleri" duydunuz.
Evet bunu yanlışlıkla yapmıştım. Bass sesler neredeyse tamamen yok olmuştu.

Mekan içerisindeki ses faz farkları ve yansımalar AKUSTİK bilmince incelenir.
Hatta kolonun biri tam köşede ve yanında cam kapı var. Diğeri de odanın ortasına doğru ama aynı hizada duruyor. Köşede duran kabinin bass karakteristiği yankı yaparak artıyor olacak ki daha güçlü bass duyuyorum ama yüksek frekanslarda tabii.
Eee sen şimdi köteği hak etmedin mi diyecek Yamyam hocam son derece haklı olarak. :D
Akustik bilminin en başında incelendiği konu ise hangi frekansların hangi yüzeylerden hangi açı ile yansıdığının incelenmesidir.
Akustik bilmi de oldukça karmaşık olduğu için burada değinmek anlamsız olacaktır. Çünkü akustik yansımaları mili saniyeler mertebesinde ölçmek için ölçü aletleri gereklidir ve bu gibi aletler hiç te ucuz değildir.
ANCAK:
Amatörce bir deney ile akustik doğrulamayı yapabiliriz.
PC de adobe ile belli frekans aralığında sinyal veririz. 20Hz-20kHz.
Bu frekansları adobe spectrum analyzer ile takip ederiz.
Elimizdeki cep telefonu SPL metre'yi kullanarak, sesin hem şiddetini SPL olarak, hem de frekasını spectrumda görerek, odanın muhtelif yerlerindeki seslerdeki artma veya azalmaları görebiliriz.
Teorik olarak odamızın tüm yüzeylerindeki yansımalar minumum ise, adobe spectrumdaki grafiği ve seviyesini aynen SPL metrede de görmemiz gereklidir.
Hatırlanırsa iyi kalite hoparlör kabinlerimizi ölçerken bazı frekanslarda düşmeler bazı frekanslarda ise olağandan yüksek seviyeler görmekte idik.

Forum istatistikleri

Konular
129,437
Kullanıcılar
451,989
Son üye
mehmetm23

Yeni konular

Geri