PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Bu konuda pek bilgim olmadığımdan dış görünüme göre yargıladım sanırım.

Peki eğer bir hoparlör, alçak frekans bölgelerinde membranını ne kadar fazla bir büyüklükte titreştirebiliyorsa o kadar fazla basınç üretebiliyor demek değil midir? Basınç artınca da duyduğumuz frekansı daha şiddetli bir şekilde hissetmez miyiz?

Bu konuda pek bilgim olmadığımdan dış görünüme göre yargıladım sanırım.

Peki eğer bir hoparlör, alçak frekans bölgelerinde membranını ne kadar fazla bir büyüklükte titreştirebiliyorsa o kadar fazla basınç üretebiliyor demek değil midir? Basınç artınca da duyduğumuz frekansı daha şiddetli bir şekilde hissetmez miyiz?
Mantıken öyledir.
Ancak bir hoparlörün LİNEER salınım bölgesi denilen bir şey de bulunmaktadır.
Örneğin bir hoparlöre 1V RMS sinyal uyguladığımızda nembranı 1mm aşağı 1 mm yukarı hareket ediyor olsun.
Bu hoparlör en fazla 5mm aşağı 5 mm yukarı hareket edebiliyorsa ve bunu yapabilmek için 50W güç istiyorsa. Aynı zamanda bu hoparlörün max dayanma gücü 200W ise bu hoparlöre uygulanan 50W tan büyük güçler boşuna gidecektir. Çünkü 50W tan sonra bu hoparlör 1mm daha hareket edebilmek için 200W istiyor olabilir. Demekki aradaki 150W lık güç boşa gidecek demektir.

bizim komşular arıza çıkartır o ekipmanların sesine Mikado MD3012 son ses açık olunca komşular da tık yok ev ahalisi cazurduyordu komşuların arıza mı? değil mi? öğrenmek üzere olabilirsin.
metal müzik için çok kalite gerekmiyor ...
Aslında baterideki davulun sesi de komşuları sinir eder fazlasıyla. Sizin komşular anlayışlı olduğu için bence şanslısınız 😁
Mantıken öyledir.
Ancak bir hoparlörün LİNEER salınım bölgesi denilen bir şey de bulunmaktadır.
Örneğin bir hoparlöre 1V RMS sinyal uyguladığımızda nembranı 1mm aşağı 1 mm yukarı hareket ediyor olsun.
Bu hoparlör en fazla 5mm aşağı 5 mm yukarı hareket edebiliyorsa ve bunu yapabilmek için 50W güç istiyorsa. Aynı zamanda bu hoparlörün max dayanma gücü 200W ise bu hoparlöre uygulanan 50W tan büyük güçler boşuna gidecektir. Çünkü 50W tan sonra bu hoparlör 1mm daha hareket edebilmek için 200W istiyor olabilir. Demekki aradaki 150W lık güç boşa gidecek demektir.
Abi çok değerli bilgiler bunlar teşekkür ederim.

Küçükken oturduğum mahallede oto-ses sistemi dükkanları vardı. Orada çok fazla görüyordum ama anlamıyordum tabi o zamanlar. Şasi hariç her şeyin değişmesi gerekiyor sanırım bu durumlarda (bobinler dahil) Yeniden hoparlör toplanıyor gibi bişey oluyor 😅

Son düzenleme:
Kıym'ETli ve de köftelik etli @ozgurece35
Alamayada orijinal LM3915 satan yeri buldum.
http://bg-electronics.de/shop/product_info.php/products_id/4399
Ürünler orijinal national olup 1. sınıftır.
iyi kalite LM337
http://bg-electronics.de/shop/product_info.php/products_id/9058

BG.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular