Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sayın "karaapak" ;)
Şimdi uranyum zenginleştirmenin ucuz olduğunu hiç zannetmiyorum. Varsayalımki çok ucuz olsun. Siz zararlarını ve atıklarını çok basit görüyorsunuz. Şu anda atıtlar gömülüyor uzaya falan gönderildiği yok. Atıkların verdiği zararı göz önünde bulundursalar bence tüm dünya bu işten hemen vaz geçer. Böyle devam ederse hiç zannetmiyorum ama inşallah gelecek nesillere yaşanabilecek (güzel değil) bir dünya bırakırız. Ayrıca bu atıklara uzaya bile gönderilse yine bir sürü sorunla karşılaşacaz. Öncelikle bunları ne kadar uzaklaştıracaklar? Geçenlerde bir belgesel izlemiştim ve dünyanın çekim alanının dışında ama dünyanın yörüngesinde uzay araştırmaları ve uyduların sebep olduğu bir çöplük varmış. :D
-----------
Güneş panelleri verimsiz olamalarına rağmen kullanılabilecek kadarda verimlidirler. Ham maddesi ucuz hatta beleş ama işlemesi pahalı olduğu için maliyeti çok çok yüksek. Bir evde kullanılacak bir sistemin maliyeti. (ısınma ve su ihtiyacı hariç) 10000 TL nin üzerinde 10 yıl kullandığınızı düşünün kış şartları akü Bakım v.s maliyetlerinizde 10000 TL yi bulur. Buda ayda ortalama 166 TL demek. Burda bizim evde 1 A++ buzdolabı A++ çamaşır makinası tasarruflu ampüller LED TV (klavuzunda 80 Wat yazıyor) cep şarjları ve bir laptop ortalama 60 TL fatura ödüyoruz. Bazen 80 ni falan bulduğuda oluyor. Yani günümüz şartlarında hala kendini amorti edebilecek kadar verimli değil.
Birde bunların üretimide zor. Önünde engeller olamamasına rağmen ülkemizde sadece birkaç üniversite laboratuarında üretimle ilgili çalışmalar yapılabiliyor. Bunun için bu konuda uzman kişiler ve büyük sermayeler gerekiyor. Yani bizim üzerinde uğraşabileceğimiz bir iş gibi görünmüyor.
MANYETİK enerji olayına gelince...
1. Si dediğiniz doğru bunlar sahtekarda olabilir. Vallahi ben istesem bende sizi kandırmak için hatta onlarınkinden daha küçük boyutta birşey yapardım hatta içini bile videolarda gösterirdim. Bios pilleri ne güne duruyor? Bir parmak boğumu kadar bir mekanizmanın dönme işini yapmasını sağlayabilirim. Ki muammer yıldızınki kadar büyük bir kutuya 5000 RPM den hızlı dönebilecek sistem atabilirim. Bunlara bile gerek yok ben çok iyi video da montajlarım. Yani benim amacım öncekikle gerçekten bu işi yapmak, değinmek istediğim 2. nokta ise aslında birinin yapıp yapmadığı çokda önemli değil.
2. Enerji üretmek için iki unsur arasında farklar olması gerektiğine değinmişsiniz. Bu doğru şimdi kalkıp mıknatıslarda bu farkı oluşturmayı anlatan bir makale yazamıyor olsamda bu fark elde edilebilir. Nükleer enerjide böyle bir fark söz konusumu. Konuyu bildiğim kadarıyla çekirdeği parçalabak için elinizi kaldığınızdan daha az enerji kullanıyorsunuz ve açığa çıkan enerji o kadar fazlaki bu enerjinin %100 ünden yararlanılsa belkide 1 ne santrali bir sürü ne santralinin işini yapar. Mıknatıstaki olay neden böyle olmasın? Mıknatısların sonsuza kadar kalıcı olduğunu kim söyledi? Mıknatıslar asla sonsuza kadar kalıcı olamaz hele böyle bir sistemde kullanıldığında manyetik sürtünme ve ısı yüzünden çok daha hızlı bir şekilde manyetik özelliklerini kaybedebilirler. AMa örneğin neodyum mıknatıslar... Ancak Bir demir parçası kadar zararlıdırlar ve bildiğim kadarıyla geri dönüştürülmesi oldukça kolay...

SON BULGULARIMA GÖRE
Rotor kısmındaki mıknatıslar ile stator kısmındaki mıknatıslar arasındaki etkileşimi 2 ye ayırırsak...
1 İlk karşılaşma
Örneğin siz rotoru sağdan sola itme kuvvetini kullanarak çevirmek istiyorsunuz. Mıknatısları hangi konumda yerleştirirseniz yerleştirin rotor ve statordaki iki mıknatıs ilk karşılaştığında birbirlerine bir kuvvet uygulayacak ve stator sizin istediğiniz yöne değil soldan sağa doğru itilecektir. Ben buna ilk karşılaşma tepkisi diyorum
2 Beklenen Tepki
Rotor sağdan sola dönerken ilk karşılaşmayı geçtikten sonra rototdaki mıknatıs statordaki mıknatısın soluna doğru geçer. İşte tamda bu noktada mıknatıslar istediğiniz tepkiyi verir ve rotoru sağdan sola çevirecek güç sağlanmış olur. Bunada beklenen tepki diyelim.

Motorun sürekli dönmesini sağlayabilmeniz için İlk karşılaşma tepkisinin beklenen tepkiden az olması gerekir.

Bunu yapmanın iki yolu var.
1. Birden fazla parçalı rotor ve stator kullanarak mıknatıs dizilimlerini gerekli şekilde yapıp Beklenen tepkinin ilk karşılaşma tepkisini yenmesini sağlamak. Bunun üzerinde henüz çalışmıyorum.
2. Mumetal veya bazı mataryeller kullanarak ilk karşılaşma tepkisini azaltmak. Böylece beklenen tepki ilk karşılaşma tepkisinden büyük olduğu için rotor sürekli dönecektir. Bunun üzerinde biraz çalıştım ve mumetal kullanarak bunu yapmanın çok mantıklı bir yolunu buldum. Fiziksel ve mantıksal olarak ilk karşılaşma tepkisinin daha az ve kısa bir alanda olduğunu, beklenen tepkinin de daha fazla ve uzun bir alanda olduğunu hissedip anlayabiliyoruz. Denemelerimdede bunu açıkça gördüm.

Ancak elimde çok az sağlam mıknatıs ve malzeme kaldı. Ayrıca mumetalden kaynaklanan bazı sıkıntılarda var. Bu yüzden bir deneme veya ölçüm yapamadım. Şu anda çalıştığım işi bırakıp kendi iş yerimi kurmak istiyorum. Buna birazda mecburum. Bu yüzden denemeler için bir kaynak ayıramıyorum. Ama yinede elimden geldiğince hızlı bir şekilde toparlayıp bir deneme yapacağım. Tabi araştırma ve takibi bırakmak gibi bir düşüncemde yok. Denemeyi düşünen arkadaş olursa gerekli yerleşim şemasını yollayabilirim. Yayınlamak üzere hazır değil henüz hazır olduğunda burayada ekleyeceğim.

Umarım olumlu düşünen arkadaş sayısı artar. Yapmak isteyipte bazı konularda ikna olamayan olmak isteyende varsa bana ulaşabilir...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Alan kaynağı
Alan büyüklüğü (T)
Kuvvetli süperiletken laboratuvar mıknatısı
30
Kuvvetli sıradan laboratuvar mıknatısı
2
Tıpta kullanılan MRI birimi
2
Çubuk mıknatıs
10[SUP]−2[/SUP]
Güneşin yüzeyi
10[SUP]−2[/SUP]
Dünyanın yüzeyi
0,5 x 10[SUP]−4[/SUP]
İnsan beyninin içi (sinir atımlarından kaynaklanan)
10[SUP]−13

[/SUP]

bence ne manyetik akı yeter nede manyetik değişim hızı

enerji üretmek için bir bobini manyetik alan çizgisinden hızlıca geçirmek gerekiyor

bence solar panellere yönelelim kumumuz kayamız toprağımız güneşimiz bol mühendisimiz bol üniversitelerimiz bol. okullarımız mühendislerimiz ne motor üretebildiler ne transistör, hocaların derdi para öğrencilerin derdi iş bulup oturmak :D kimse çalışayım üreteyim demiyor, çalışanada imkanı veren yok

neyse

ülkemiz bunu için uygun, gündüz solar gece hidro

her profesör Nihan Akın gibi uğraşsa üretime geçtiydik :)

kolay gelsin

Dünyayı kullanamayız çünkü yerçekimi sargılarıda dünyayla beraber götürür :D... Güneş panelide dediğim gibi uğraşamayacağımız kadar pahalı. O profesörü bende okudum bu ara enerji peşindeyim. dikkatinizi ne kadar çekti bilmiyorum ama o profesörün masasında bile en az 20000 tl vardır :D

Güneş panellerini dışarıdan aldığımız için pahalı olmasın ? ben biz üretirsek diyorum

Güneş panellerini dışarıdan aldığımız için pahalı olmasın ? ben biz üretirsek diyorum

İşte üretmek zor. Yeterli kaynak yok. Gerekli uzman ekibi oluşturmak zor. Ve üretim mal. v.s v.s Aslında doğu anadolu yani bizim bölge güneş enerjisi ile elektrik üretmek için ülkemizdeki en uygun yer. Ham madde açısındanda zengin. Hatta geçenlerde buraya ankaralı bir girişimci geldi güneş tarlası yapmak için 100 dönümlük bir araziye ihtiyacı vardı. Biz yardımcı olmaya çalıştık ama arazi bulamadık. Sağolsun belediye ve resmi kurumlar v.s de hiç yardımcı olmadı öyle oluncada adam kaçtı gitti...
İkna edeceğimi bilsem bu işin üretimini yap teklifinde bulunurdum ama.... ama... ama... Olmayınca olmuyor...

peki mıknatıs gönder yapayım sana bi perendev

En büyük sorun o... Peki calisacakmi bu perendev

çalışacak diyorsunya denemeden nerden bilelim çalıştığını bütün kuramları ortaya koyarak denicez düz denicez yan denicez çapraz denicez deneyerek olacak kim derki ben perendev yaptım al projesi çizimleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,076
Kullanıcılar
451,360
Son üye
warlock4157

Yeni konular

Geri