PIC Konusunda yardım

f_g

Üye
merhabalar ben pıkleri öğrenmek istiyorum fakat ne kadar internette bakınmış olsamda bir şey anlayamadım. Elimde c dili ile pıc uygulamaları kitabı var, program olarak neler gerekli? Yardımlarınız için şimdi den taşakkür ederim.

Birinden yadım almazsan fazla ilerleyemezsin.

merhabalar ben pıkleri öğrenmek istiyorum fakat ne kadar internette bakınmış olsamda bir şey anlayamadım. Elimde c dili ile pıc uygulamaları kitabı var, program olarak neler gerekli? Yardımlarınız için şimdi den taşakkür ederim.
Tam olarak nereyi anlamadınız mesela. Elinizdeki kitabı tam olarak inceledinizmi? Temel elektronik bilginiz ne kadar? Bunları belirtirseniz herkes size biraz yardım edecektir.
Ama genel olarak birşey anlamadım yazarsanız. Bizde yazdıklarınızdan birşey anlayamayız değilmi?

bu arada ayhani arkadaşımızın imsazında pic programlama ile ilgili adres var . ama siteyi tam çözemedim, eğitim setini satmak için bir site gibi geldi bana.

Bende öğrenmek isteyenlerdenim. Mikro işlemci dersi var bizdede, ama hoca çook hızlı anlatıyor. haftada 2 saat ders yetmiyor deyip son gaz işliyor.

Sen ilk kez başladığın için sana bir tavsiye bende sen bence pic basic pro yu kullan çünkü bu CCs dilinden çok daha basit ve çok ama çok kullanışlı bir programdır yani benden sana tavsiye fakat c dilide iyidir fakat pic basic öğrenmek açısından çok kolay ve kullanışlıdır

Herkez farklı programlar öneriyor.Elektronik devreleri kurabilirim.Kitabı tam olarak okumadım.Öğrenmek istediğim kullanılan pıce göre program değişiyormu? Devrenin görsel bir şekilde kurulması ile pıc programlanabilirmi? Bunun için hangi programlar kullanılabilir?

aga sen serdar çiçeğin pic ccs kitabını alacaksın
ccs pic ve proteus yükleyeceksin kitaptaki örneklerri yaz dene
sonra kendin kod yazmaya baslarsın

Herkez farklı programlar öneriyor.Elektronik devreleri kurabilirim.Kitabı tam olarak okumadım.Öğrenmek istediğim kullanılan pıce göre program değişiyormu? Devrenin görsel bir şekilde kurulması ile pıc programlanabilirmi? Bunun için hangi programlar kullanılabilir?

Ben size olayı şöyle özetleyeyim.
Önce PİC nedir sorusuna cevap alalım.
PİC en basitinden mikro bir bilgisayardır. Bu mikrobilgisayara yüklediğiniz programlar doğrultusunda bir motoru zamanla çalıştırma, okul zilini istenilen saatte çalıştırma, Yürüyen banttan geçen kolileri sayma gibi istediğiniz programları çalıştırır. Her picin portları vardır bu portlar giriş-çıkış olarak tanımlayıp buton veya led gibi giriş-çıkış elemanlarını bağlayabilirsiniz.

Piclere program nasıl yazılır?
Piclere programı birçok dille yazabilirsiniz. Bunlar PARSİC, ASSEBMLER, Hİ-TECH-C, PİC BASİC, CCS C gibi dillerdir. Hangi dili kullanırsanız kullanın derleme işlemi sonucunda PİC'e yüklenecek hex uzantılı bir dosya elde edersiniz. Pic'e bu programı bir programlayıcı devre ile yüklersiniz.

Hangi dili seçmeliyim? Herkes ayrı bir kaynak öneriyor?
Hangi dili kullanacağınıza aslında siz kendiniz karar vereceksiniz. (Aslında piyasadaki genel kanı ASSEBMLER ve C öğrenmenizdir).
Yani her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Ve en iyi yol bildiğiniz yoldur. Bu konuda birçok yerde tartışılmıştır. Genel kanı şudur: Önemli olan hangi dili kullandığınızdan çok ne için kullandığınızdır. Kullandığınız dille yapmak istediklerinizi yapıyorsanız en iyi dil o dildir.
Herkesin kendine göre iyi bildiği dili tavsiye etmesi bundandır.

Mesela bana sorarsanız ben PARSİC'i öneririm. Çünkü parsic ile yapmak istediğim birçok basit mantık kapıları ile görsel olarak tasarlayıp çalışmasını anında test edebiliyorum. Fakat parsic'inde handikapları yok değil.
Ama bir başkası başka dili tavsiye edebilir.
Bu konuda en iyisi siz kendiniz bir araştırma yapıp karar vermenizdir.

Ben size olayı şöyle özetleyeyim.
Önce PİC nedir sorusuna cevap alalım.
PİC en basitinden mikro bir bilgisayardır. Bu mikrobilgisayara yüklediğiniz programlar doğrultusunda bir motoru zamanla çalıştırma, okul zilini istenilen saatte çalıştırma, Yürüyen banttan geçen kolileri sayma gibi istediğiniz programları çalıştırır. Her picin portları vardır bu portlar giriş-çıkış olarak tanımlayıp buton veya led gibi giriş-çıkış elemanlarını bağlayabilirsiniz. PİC'e yüklediğiniz programa uygun baskı devresinide eagle-proteus gibi programlar ile çizmelisiniz.

Piclere program nasıl yazılır?
Piclere programı birçok dille yazabilirsiniz. Bunlar PARSİC, ASSEBMLER, Hİ-TECH-C, PİC BASİC, CCS C gibi dillerdir. Hangi dili kullanırsanız kullanın derleme işlemi sonucunda PİC'e yüklenecek hex uzantılı bir dosya elde edersiniz. Pic'e bu programı bir programlayıcı devre ile yüklersiniz.

Hangi dili seçmeliyim? Herkes ayrı bir kaynak öneriyor?
Hangi dili kullanacağınıza aslında siz kendiniz karar vereceksiniz. (Aslında piyasadaki genel kanı ASSEBMLER ve C öğrenmenizdir).
Yani her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Ve en iyi yol bildiğiniz yoldur. Bu konuda birçok yerde tartışılmıştır. Genel kanı şudur: Önemli olan hangi dili kullandığınızdan çok ne için kullandığınızdır. Kullandığınız dille yapmak istediklerinizi yapıyorsanız en iyi dil o dildir.
Herkesin kendine göre iyi bildiği dili tavsiye etmesi bundandır.

Mesela bana sorarsanız ben PARSİC'i öneririm. Çünkü parsic ile yapmak istediğim birçok basit mantık kapıları ile görsel olarak tasarlayıp çalışmasını anında test edebiliyorum. Fakat parsic'inde handikapları yok değil.
Ama bir başkası başka dili tavsiye edebilir.
Bu konuda en iyisi siz kendiniz bir araştırma yapıp karar vermenizdir.

DEVRENİN GÖRSEL ŞEKİLDE KURULMASI'ından kastınız baskı devresini çizmekmi?
Baskı devresini çizmek programlama değildir.

#include <16f877A.h>

#include <math.h>
#use delay(clock=4000000)
#define devre1 RB5;
#define devre2 RB4;
main (void)
{
int ADCON0,ADCON1;
int devrem;
int devre2;
float giris;
int a,b;
devre1=1;
devre2=1;
ADCON0=1;
ADCON1=0x8F;
TRISA=0xFF;
TRISB=0x00;
set_adc_channel(0);
for(;;)
{
ADCON0=0x45;
giris=read_adc();
a=0;
b=0;
while (giris<2900.0)
{
delay_ms(500);
a=a+1;
if (a>3600)
{
devre2=0;
giris=read_adc();
while (giris<2900.0)
{
delay_ms(500);
b=b+1;
if (b>32400)
{devre1=0;
}
giris=read_adc();
}
giris=read_adc();
}}}}
hata1: UNdefined identifier RB5,TRISA,TRISB
hata 2: A numeric expression must appear here
yata nerede anlamadım.. benim amacım Aportunun 0. bitini analog giriş yapmak bu girişe göre port B deki iki biti zaman sayarak kontrol etmek. lütfen yardım...

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,906
Son üye
Ümitgüçlü71

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri