pic reset sorunu

Hocam, 7805 distorsiyonlara açık bir regülatördür. Uygulama basittir ama mcu lu devrelerle kaba yüklerin kontrolünde reset olayı kaçınılmazdır. Biz maliyeti düşürmek açısından 7805 i denedik ama aynı olay bizim de başımıza geldi. LM2575-5 e geçtiğimizde sorun ortadan kalkmıştı.

Anladım hocam ben daha önce lm2576 kullanmıştım zannedersem lm2576 biraz daha güçlüydü 3a kadar çıkış verebiliyordu ve bu entegreler switch-mode tekniğiyle çalışan entegrelerdi
yardımlarınız için teşekkür ederim
kolay gelsin

Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim ama kafama takılan bir kaç yer var şimdi ben yukarıdada söylediğim gibi l298 ile iki adet redüktörlü dc motor süreceğim şimdi ben 12v 1.3ah aküyü l298'in Vs ucuna versem vede bir 9V luk pili 7805 den geçirip pic'in beslemesi olarak versem vede gnd leri birleştirsem yine sorun yaşarmıyım bu şekilde beslemeleri ayırmış olmazmıyım

@fabrisio'nun söylediği gibi olmalı, pic devresini bahsettiğiniz 9V pil ve regülatör ile oluşturun, sürücü devreniz de farklı bir kaynaktan beslensin.

pic'den çıkan kontrol sinyallerini opto'ların girişlerine uygulayın, ilgili opto çıkışlarını da l297'ye girin. Yani pic devresi ile sürücü devre arasında ne gnd ne de başka bir bağlantı olmasın.

Hocam, devreyi 2 parça olarak düşünün. 1. kısım pic ve optonun verici led kısmı, 2 kısım L200 ve motor kısmı. Siz eğer 1. kısıma lm2575-5 entegresi ile yapılmış 5V u verirseniz (7805 i tavsiye etmiyorum) ve ilk mesajımda yazdıklarımı tatbik ederseniz, reset olayını aşacağınızdan eminim.

Sonuçta optocoupler de kendi içerisinde yalıtılmış durumdadır. Verici kısım ile alıcı kısım birbirinden bağımsızdır. Haksız mıyım?

çok net bir resim değil ama alttaki şemada benzer bir uygulama var. Solda 8952, sağda sürücü devre, ortada ise irtibatı sağlayan optolar:

200871020341621.jpg

kolay gelsin

teşekkür ederim hocam

Hocam, 7805 distorsiyonlara açık bir regülatördür. Uygulama basittir ama mcu lu devrelerle kaba yüklerin kontrolünde reset olayı kaçınılmazdır. Biz maliyeti düşürmek açısından 7805 i denedik ama aynı olay bizim de başımıza geldi. LM2575-5 e geçtiğimizde sorun ortadan kalkmıştı.

LM7805 Entegresini eğer devreye kurallarının tamamı uygulanarak koyulursa son derece kaliteli bir linear besleme kaynağıdır. Microprosesör ve pic uygulamalarında özellikle topografya çok önemlidir. Siz herşeyi kuralına göre yapsanız bile yanlış noktadan geçen bir sinyal hattı kendi kendine gelin güvey olup devreyi resetleyebilir. Özellikle pic li devrelerde GND yayılımı çok önemlidir. devrenizi ister Optik olarak izole edin, ister etmeyin. yapmış olduğunuz baskılı devre üzerinde GND hattını yeterince her yere kesintisiz yayamazsanız bir çok problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Özellikle bilgisayar kartlarında en az 6 kat olarak baskıdevreler dizayn edilmektedir. En önemli haberleşme hatları 2 GND katının arasından götürülür. Hem de en kısa yoldan.

Bence devrenizin yerleşim düzenini tekrar tekrar kontrol edip gerekiyorsa değişiklik yapmanızdır.

Tossun2008 hocam, tamamen katılıyorum. Kartın bol şaseli olmasının yararı büyük. Ancak bizim uygulamalarımızda yine de işe yaramadı. Hatta ben pic ile birşeyler sürmek istediğimde PCB yi bol şaseli yaparım. Ama gel gelelim, 7805 ne kadar optimal kullanılırsa kullanılsın parazitleri seven bir regülatör.

Bu devrenin sorununu bulabilmek için 4 günümü heba ettim. Çok güvendiğim 7805 i 2575-5 le değiştirene kadar. Gördüğünüz gibi bol şaseli bir devre. Olmayınca olmuyor.

Tossun2008 hocam, tamamen katılıyorum. Kartın bol şaseli olmasının yararı büyük. Ancak bizim uygulamalarımızda yine de işe yaramadı. Hatta ben pic ile birşeyler sürmek istediğimde PCB yi bol şaseli yaparım. Ama gel gelelim, 7805 ne kadar optimal kullanılırsa kullanılsın parazitleri seven bir regülatör.

Bu devrenin sorununu bulabilmek için 4 günümü heba ettim. Çok güvendiğim 7805 i 2575-5 le değiştirene kadar. Gördüğünüz gibi bol şaseli bir devre. Olmayınca olmuyor.

Eğer yaptığını bağlantı bu ise problem olması gayet normaldir. National ın sitesinde tam çıkışında 100nF seramik bir kondansatör koyulmasını ister. ama sizin devreniz de yok. Emin olun bu tip devre dizaynından az da olsa anlarım.(galiba ukalalık ettim)

Hocam, şemanın sağ alt tarafında yan yana duranlar 100nF. Çıkış voltajının lineerizasyonunu sağlıyor. Girişte de bir tane var ama orası görünmüyor. Üstelik ben bu devrede sadece kondansatör değil, parazitlerden etkilenmemesi için LC ünitesi de eklemiştim. Buna rağmen reset atmaya devam etti.

Hocam, şemanın sağ alt tarafında yan yana duranlar 100nF. Çıkış voltajının lineerizasyonunu sağlıyor. Girişte de bir tane var ama orası görünmüyor. Üstelik ben bu devrede sadece kondansatör değil, parazitlerden etkilenmemesi için LC ünitesi de eklemiştim. Buna rağmen reset atmaya devam etti.

Tam 7805 in bacaklarına paralel olacak hocam. ve devreye malzemeyi öyle bir koyacaksın ki tüm akım o kondansatör üzerinden geçecek. Eğer kondansatör ile entegre arasında hat var ise olmaz. Endüktans yaratır.;)

Tam 7805 in bacaklarına paralel olacak hocam. ve devreye malzemeyi öyle bir koyacaksın ki tüm akım o kondansatör üzerinden geçecek. Eğer kondansatör ile entegre arasında hat var ise olmaz. Endüktans yaratır.;)

Bence basit bir regülatör için fazla abarttık ama ben yine de sentezimi paylaşayım. Devrenin açık hali aşağıdaki gibidir. Yani kondansatörlerin girişe veya çıkışa seri atılmadığının farkındayım.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,907
Son üye
saitdemircigil

Yeni konular

Geri