pic yardım

grafitix

Üye
merhaba arkadaşlar
pic 16 f 876 /20 ile 20 mhz lik bir kristal kullanarak bir program oluşturdum ancak oluşturduğum program proteusta düzgün çalışmasına rağmen board üzerinde sağlıklı çalışmıyor toplam reset tuşu dahil 6 adet buton kullandım bunlardan herhangi birine bastığımda 300 den geriye doğru sayması gerekiyor bir süre sayıyor sonra sapıtıyor pic sanki sürekli resete giriyor

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• pic.jpg
    pic.jpg
    96 KB · Görüntüleme: 25
  • cabin.rar
    15.5 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
çalışmalarla ilgili dosyalar ektedir

@grafitix , sendeki proteus yolladığın dosya ile simulasyon yapabiliyorsa çok iyi.
Bendeki 7.4 sp3 versiyonu , hex dosyası falan filan istiyorda .:rolleyes:

Bu tip çalışmalarda yardım ancak üzerinde çalıştığınız yazılım satırları ve isis dosyaları ile mümkün olur.
Yardım alabilmek için yardımı düşünen kişinin işini kolaylaştırmalısınızki sizin için vakit harcasın.
Söz konusu yardım şemanın ötesinde yazılım gerektiriyor.Asla tahmin edilemez.
Tuşlara basınca led yakıp söndüren "şey" en az 10 çeşit düzenlenebilir ve en az5 çeşit dilde yazılabilir...Demek istediğimi anlamışsınızdır umarım.

aslında hex'ide versen iyi olurdu ama
bana devrenin kurulumunda hata var gibi geldi MCLR ucuna 4,7k üzerinden 5V vermen gerekmiyormuydu
programı pice yüklerken ayarları tam yaptığından emin ol

öncelikle çok komik olduğunu belirtmek istiyorum sevgili musallim kardeşim
ancak ben programlama ile ilgili bir yardım beklemiyorum çünkü yaptığım programı deneme kartı üzerinde çalıştırdım yani programsal bir sıkıntı yok
ancak pic devresi ile ilgili bir hata yaptığımı düşünüyorum
o yüzden sadece görüntü olarak gönderdim sizi boşuna uğraştırmak istemedim yani

picin 1 nolu pini yani mclr reset ucu yukardada sölendiği gibi 4.7k bir direnç üzerinden +5v a bağlanmalı yani devamlı lojik 1 olmalı 0 olursa yani senin devrendeki gibi resetlenir. butonların önünede bir akım sınırlayıcı direnç koyman faydalı olur aksi halde pinler yanabilir.

@grafitix, bir süre çalışıp resetlenmesinden bahsediyorsun, bu durumda mclr pinini vdd'ye çektiğini varsayıyorum.

butonları bağladığın porta pinlerini (ayrı ayrı) 4k7 veya 10k dirençlerle pull-down bağlamalısın, yoksa butonlar basılı değilken pinlerin durumlarının pic tarafından 0 algılanacağından emin olamazsın. Sadece bu eksiklik bile programını kilitlemek için yeterli.

Kardeş sen bu devreyi çözebilmen için yazılım pek önemli değil çünki devreyi bu şemadaki gibi kurduysan kesinlikle pic sapıtır yaklaşınca sapıtır butona basınca sapıtır vs her şeyden etkilenir.

Öncelikle devreyi tamamen düzenlemelisin ve ardından yazılımda aramalısın problemini.

Butonlara pull-down yada pull-up dirençleri bağlaman şart bu dirençleri bağlamassan sapıtacaktır bu dirençleri 4,7K ile 10K arası kullanabilirsin ben standart olarak 10K takıp geçiyorum ve bu güne kadarki bitirmiş olduğum uygulamalarımda da hiç bir problem yaşamadım.

Ayrıca çizim esnasında da butonlara vdd olarak POWER koyman daha mantıklı

teşekkür ederim ederim verdiğiniz cevaplar için sorun belli olmuş oldu böylece

Forum istatistikleri

Konular
128,842
Kullanıcılar
450,936
Son üye
kemalarda34

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri