pil test cihazı yapmam gerekli?

lion05

Üye
Arkadaşlar pil test cihazı yapmam gerekiyor proje ödevim pilin doluluk oranını Lcd ekrana yansıtacam tabiki PIC kullanmam gerekiyor bana ccs de yada c de yazılmış programı devre şeması baskı devresi lazım bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı çok acil ve önemli

elimde o tür bir devre yok ama pic ile voltmetre adıyla bir araştırma yap bakalım , picin ADC kısmını kullanıp voltajı ölçerek yazılımla belirli bir yüzde halinde ekrana yazdırabilirsin...

eyvallah kardeşim buna benzer devrelerde olabilir pil test cihazı başlığı altında yani doluluk oranı yerine belli bir voltajın üstündeyken dolu altındayken boş yazabilir lcd ekranda mesala

bu konuda bilgisi olan yok sanırım zaten zor bişey:)

hazır programdan çok şu adc örneğini incelemeni tavsiye ederim ben bu kodlar üzerinden yola çıkmıştım adc konusunda
Kod:
#include <16f877.h> 

#device ADC=10  // 10 bitlik ADC kullanýlacaðý belirtiliyor.

// Denetleyici konfigürasyon ayarlarý
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOBROWNOUT,NOLVP,NOPUT,NOWRT,NODEBUG,NOCPD

#use delay (clock=4000000) // Gecikme fonksiyonu için kullanýlacak osilatör frekansý belirtiliyor.

#define use_portb_lcd TRUE   // LCD B portuna baðlý

#include <lcd.c>   // lcd.c dosyasý tanýtýlýyor

unsigned long int bilgi; // Ýþaretsiz 16 bitlik tam sayý tipinde deðiþken tanýmlanýyor
float voltaj;            // ondalýklý tipte voltaj isminde deðiþken tanýtýlýyor

void main ( )
{

set_tris_c(0x00);  // C portu komple çýkýþ
   set_tris_e(0x0F);  // E portu komple giriþ

output_c(0x00);    // C portu çýkýþýný sýfýrla

setup_adc(adc_clock_div_32);   // ADC clock frekansý fosc/32
   setup_adc_ports(ALL_ANALOG);   // Tüm AN giriþleri analog

lcd_init();                            // LCD hazýr hale getiriliyor

printf(lcd_putc,"\f ADC "); // LCD'ye yazý yazdýrýlýyor
   delay_ms(1500);

while(1)   // sonsuz döngü
   {

set_adc_channel(5);   // RE0/AN5 ucundaki sinyal A/D iþlemine tabi tutulacak
      delay_us(20);         // Kanal seçiminde sonra bu bekleme süresi verilmelidir
      bilgi=read_adc();     // ADC sonucu okunuyor ve bilgi deðiþkenine aktarýlýyor

voltaj=0.0048828125*bilgi;   // Dijitale çevirme iþlemine uðrayan sinyalin gerilimi hesaplanýyor

printf(lcd_putc,"\fAN5 Kanali");
      delay_ms(1500);
      printf(lcd_putc,"\fDijital=%lu",bilgi); // AN5 ucundaki sinyalin dijital karþýlýðý LCD'ye aktarýlýyor
      printf(lcd_putc,"\nVoltaj=%fV",voltaj); // AN5 ucundaki sinyalin gerilim deðeri LCD'ye aktarýlýyor
      delay_ms(2500);

set_adc_channel(6);   // RE1/AN6 ucundaki sinyal A/D iþlemine tabi tutulacak

voltaj=0.0048828125*bilgi;  // Dijitale çevirme iþlemine uðrayan sinyalin gerilimi hesaplanýyor

printf(lcd_putc,"\fAN6 Kanali");
      delay_ms(1500);
      printf(lcd_putc,"\fDijital=%lu",bilgi);  // AN6 ucundaki sinyalin dijital karþýlýðý LCD'ye aktarýlýyor
      printf(lcd_putc,"\nVoltaj=%fV",voltaj);  // AN6 ucundaki sinyalin gerilim deðeri LCD'ye aktarýlýyor
      delay_ms(2500);

set_adc_channel(7);   // RE2/AN7 ucundaki sinyal A/D iþlemine tabi tutulacak

voltaj=0.0048828125*bilgi;  // Dijitale çevirme iþlemine uðrayan sinyalin gerilimi hesaplanýyor

printf(lcd_putc,"\fAN7 Kanali");
      delay_ms(1500);
      printf(lcd_putc,"\fDijital=%lu",bilgi);  // AN7 ucundaki sinyalin dijital karþýlýðý LCD'ye aktarýlýyor
      printf(lcd_putc,"\nVoltaj=%fV",voltaj);  // AN7 ucundaki sinyalin gerilim deðeri LCD'ye aktarýlýyor
      delay_ms(2500);
   }
}

Pil gerilimi doluluk oranı hakkında doğru bir bilgi vermez. Bence pic programından önce pilin doluluğu nasıl ölçülür onu bulmak lazım. Bildiğim kadarıyla içindeki metal kısım pil kullanıldıkça kaplanıyor; paslanma gibi. Oradaki kaplanma oranının ölçülmesi lazım. Ancak bunun için pilin açılması gerekiyor bu da pilin çalışmamasına neden olabilir. Asıl sorun u kısmı halletmek bunu halledebilirsen program halledilir.
Kolay gelsin.

doluluk seviyesi düştükçe gerilimide buna bağlı olarak biraz düşer ama voltmetre mantığıyla ölçülmez bu doğru benim atladığım burası buna bağlı olarak bizim ölçmemiz gereken basitce akü mantığından gidersek bana göre yük altındaki akım değerini ölçmek pilin doluluk oranını verecektir sonuçta bu bir kaynak. örneğin bir seri dirençle geçen akımı ölçerek doluluk oranını hakkında basitce bilgi edinebiliriz diye düşünüyorum ama tabiki bu bi yorum bide internette şöyle bi devreye rastladım pek anlamadım ama bi bak istersen;

Self-powered Fast Battery-Tester - RED - Page43

Son düzenleme:
sağolun paylaştığınız bilgiler için

Forum istatistikleri

Konular
129,159
Kullanıcılar
451,506
Son üye
Farid_13

Yeni konular

Geri