plc ye 220v

bizde s7-400 e 24V yerine 220V verdik, icinde onboard sigorta yanmis, degistirdik, oldu

YA ZATEN ÇOĞU CİHAZDA bu tip korumalar mevcut 1 -2 eleman yanarak diğer devreleri koruyor canımız saolsun :)

güç kaynağı 220 / 24 volt olan 24 volt ile çalışan plc nin güç kaynağı girişine 220 yerine 24,
verip çıkışınıda plcnin güç katına verdiğinizde plc ye verilen voltaj 1500 volt oluyor.
yani 24 volt plc girişine 1500 volt vermiş olunuyor.

güç kaynağı 220 / 24 volt olan 24 volt ile çalışan plc nin güç kaynağı girişine 220 yerine 24,
verip çıkışınıda plcnin güç katına verdiğinizde plc ye verilen voltaj 1500 volt oluyor.
yani 24 volt plc girişine 1500 volt vermiş olunuyor.

bu bahsettiğin siemens S7-300 power katı ve buna benzer kartlar için geçerli olacağını sanmıyorum bizim işletmedede bolca kullanılan bir PLC DI bilgiri giren DI kartına haberleşme kablosunun yanması ile sebebi nedir bilinmiyor 24 VDC 220 ile kesişiyor ve inanılmaz bir şekilde CPU ve 8 adet AI-AO-DI-DO kart iptal oluyor tabi bu olay dan haberdar değiliz soğutma sistemine bağlı olduğu için sonra sistemin panel bağlantısını yapan elaman geliyor alt ediyor üst ediyor yeni kart vs. takıyorlar bu o arada PLC power dip swıch 220 den 110 konumuna çekiyor ve beslemeyi verdiğinde power içindeki 1,5KE 220 gerilim kırpıcı diyotlar hemen kendini kısa devre ediyor beslemede girişindeki sigortayı attırıyor diyotun görevi intihar komandosu aklınızda olsun + PLC power katını 24v ile beslersen çıkışında 1500v nasıl oluşur merak ettim power katı smps diye tabir ettiğimiz swıch mode power supplay ile besleniyor bunun girşinine 24v verdiğinde çıkıştan tık bile demez...

böyle hatalar normaldir ama fazla dalgında olmamak lazım çünkü kendimizede zarar verme olasılığı yüksek bikeresine bizde dc valfi ac zannedip verdik 220 yi sonrası malum bobinler morto.

olur oyle şeyler ara sıra benim de bikaç kez dalgınlığıma geldi...

ben 24DC volt beslemeli siemens s7 200 e 220 verdim ..
güzel bir patlama oldu :)
sonra besleme katındaki bir iki elemanı dğeiştirdik düzeldi.. adamlar yapmaışlar işde devreye kadar ilerleyememiş 220 volt..

s7 200 yi açmak nasip oldu ise 16f877 kullanılmış diyorlardı dogrumu açaba

Bende de cakma fluke avometrelerden almislar 2 tane. Birincisiyle direnc olcum kademesinde 690 volt olcmeye calistim. Aletin kutusu bile parcalandi. Prob kablolari eridi. Allahtan tutma yerini biraz kalin yapmislar da bisey olmadi.
Ikincisinde de vincin ustunde usta biseyler yapiyordu. Bir patlama sesi geldi. Usta sove sove avometreyi assa atti :)

Flukeyi henuz patlatamadik :)

Forum istatistikleri

Konular
128,981
Kullanıcılar
451,183
Son üye
ridvanaltn1

Yeni konular

Geri