PLC'de Devir Hesaplama Yardım!

kardeş şimdi arkadaşlarla konuştum onlar şuanda bu bantların olduğu yerde çalışıyolar.Yukarıda söylediğin gibi anlattım onlara. bana "i=39.887" diye bir değer söylediler bide motorlar 1.5 kva güçündeymiş. İstersen senin örnek olarak bildiğin bir oran varsa ona göre bir hesaplanışını göster. olur mu ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Arkadaşlar sorumun cevabını buldum :) hepinize teşekkür ederim.

Merhaba bununla ilgili olarak elinizde bir örnek ar mı? Yani iumit ve elektronikmuh bey rica etsem iki yükselen kenarı arasındaki süreyi nasıl hesaplarım?

Merhaba bununla ilgili olarak elinizde bir örnek ar mı? Yani iumit ve elektronikmuh bey rica etsem iki yükselen kenarı arasındaki süreyi nasıl hesaplarım?
1620716282422.png
1620716576748.png

S71200 için örnek proje ve döküman linkte
https://support.industry.siemens.com/cs/document/109742346/s7-1200:-application-examples-for-high-speed-counters-(hsc)?dti=0&lc=en-WW

Son düzenleme:
Kod:
(* Sensörun iki çıkan kenarı arasında gecen süreyi hesaplama *)
TON_SensorEdge.IN := TIMER_AKTIF; (* On Delay Timer kullandım *)
TON_SensorEdge.PT := T#1M;  (* Tamburun iki çıkan kenarı hareket halinde hiçbir zaman 1 Dakikayı geçmez diye farz ettim *)
TON_SensorEdge();   (* TON tipindeki timer fonksiyonunu çağırıyoruz *)

CASE SENSOR_DURUM OF
    0:  (* Sensorun ilk çıkan kenarı algılanır VEYA Hesaplama Tamamsa Timer Tekrar aktif edilir*)
        IF  (SENSOR_SINYALI) > OLD_SENSOR OR HESAPLAMA_TAMAM THEN
            HESAPLAMA_TAMAM    := FALSE;
            TIMER_AKTIF        := TRUE;  (* TON Timer çalışmaya başlar *)
            ILK_OKUNAN_ZAMAN   := TIME_TO_REAL(TON_SensorEdge.ET);  (* Timer ın geçen zamanı real a çevrilir *)
            SENSOR_DURUM       := 10;  (* İkinci çıkan kenarı beklemek için diğer duruma geç *)
        END_IF

10:  (* Sensorun ikinci çıkan kenarında hesaplama yapılır *)
        IF  (SENSOR_SINYALI) > OLD_SENSOR THEN  (* Çıkan kenar geldi mi? *)
            SON_OKUNAN_ZAMAN := TIME_TO_REAL(TON_SensorEdge.ET); (* İkinci Sensor sinyalinin geçen zamanı saklanır *)
            GECEN_ZAMAN      := (SON_OKUNAN_ZAMAN - ILK_OKUNAN_ZAMAN) / 1000.0; (* sn birimine geçiş*)
            TIMER_AKTIF      := FALSE;   (* Timer Resetlenir*)
            HESAPLAMA_TAMAM  := TRUE;
            SENSOR_DURUM     := 0;  (* Başlangıç durumuna dön *)
        END_IF

END_CASE
(* Sensorun çıkan kenarını algılamak için bu yöntemi kullandım. *)
    OLD_SENSOR := SENSOR_SINYALI;
(* Bundan sonraki kısımda tambur dönmüyorsa yukarıdaki değişkenler ve timer sıfırlanmalı *)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,177
Kullanıcılar
451,529
Son üye
Ramazan Çelikten

Yeni konular

Geri