Rölenin sağlam/bozuk olduğu nasıl kontrol edilir ?

allah rızası için q9 u bulup eğilmiş olan transistör düzeltip yazı olan düz tarafının fotosunu çekermisin. 8 adet foto var heryeri çekmişsin ama istediğim en başından beri beklediğim foto yok q9. eğilmiş duruyor.
kJajPA.jpg

ben q6 ile q9 u karıştırdım ters baktığım için kusura bakmayın

Sayin main loop,

Arkadasimiz resmi cekip koyana kadar bende soylediginiz resime baktim sanki transistordeki sisme gibi gorunen yer onundeki direncin yansimasi gibi gorunuyor. Yinede emin olmak icin resmi yuklemesini bekleyelim.

Q9 da napsin o kadar resim cekiliyo bi kendisinin cekilmeyince bukmus boynunu duruyor oyle. ( saka mahiyetinde iyi niyetinize siginarak yazdim )

Sorum transistorde degilse bu motorlar fircali motor. Birde yon icin konulan motor normalde servo olsa daha iyi idi ama yon icin motor konulunca ve motor son noktaya geldiginde onu durduran bir sistem yoksa dc motor sikistiginda pilden maksimum kisa devre akimini cekecektir. Eger pillerde zayifsa bu sorun olusacaktir.
Öndeki motorun dişli sistemini çıkardığımda, boşta zorlanmadan dönmesini sağladığımda da sorun aynı şekilde devam ediyor.
servo bağlayabilirim mekanik olarak ama bu devreye nasıl bağlayacağım onu bilmiyorum gücü ve yon komutunu nerden alacak falan

Role cekiyor ve motor donuyor ise role saglam transistorun yuzude sisme yanma belirtisi gorunmuyor.

Once motorun baglantisini lehimle sokun yani motor donmesin. Birde bu sekilde deneyin. Eger hala ayni sorun devam ediyorsa sorun kartta eger etmiyorsa sorun motordadir. Bazi fircali motorlarin omru kisa oluyor. Elinizde ayni buyuklukte dc motor varsa degistirip deneyin derim.

Sorununuz donme esnasinda enerji dususu bayilma gibi bir durum. Buna 3 neden sebep olabilir.

1 bataryaniz zayiflamistir iki motoru dondurmeye gucu yetmiyordur.
2 yonu tayin eden motor arizalidir asiri akim cekerek pili zorluyordur
3 kartta ariza vardir

Bu olasiliklari sirasi ile elemek gerekiyor.

Son düzenleme:
Role cekiyor ve motor donuyor ise role saglam transistorun yuzude sisme yanma belirtisi gorunmuyor.

Once motorun baglantisini lehimle sokun yani motor donmesin. Birde bu sekilde deneyin. Eger hala ayni sorun devam ediyorsa sorun kartta eger etmiyorsa sorun motordadir. Bazi fircali motorlarin omru kisa oluyor. Elinizde ayni buyuklukte dc motor varsa degistirip deneyin derim.
Arkadaki motor değil mi sökmemi istediğiniz ?Ya da söküp deneyeyim tek tek hem önü hem arkayı.
Öndeki dc motor benzeri var ama arkadaki motordan yok ve kaç rpm kaç volt, amper ile çalışıyor bilmiyorum.
Bu arada elimde servo motorda var bu devreye bağlanır mı ?

Sokmeniz gereken yon tayini yapan motor diger topikte yazmissiniz ya direksiyonu cevirince guc dususu oluyor diye. Durus olarak ondeki yonu tayin eden motordan bahsediyorum..

Servo bu sistemde dusgun calismaz. Suremezsiniz.

Sokmeniz gereken yon tayini yapan motor diger topikte yazmissiniz ya direksiyonu cevirince guc dususu oluyor diye. Durus olarak ondeki yonu tayin eden motordan bahsediyorum..

Tam terside aynı etkiyi gösteriyor.Yani yon motoru çalışırken ileri tuşuna bastığımda yine güç düşüyor.Sıkıntı iki motorun aynı anda çalışamaması güç düşüşü yaşaması.O yüzden 2 motoruda kontrol edeceğim.

Dediğinizi denedim sonuç;
İlk once ön motorun lehimini çıkarttım ve arka motoru çalıştırmak için ileri tuşuna bastım normal çalışıyordu tam o sırada yön tuşuna bastım ve voltaj düştü on motor olmadığı halde.
Daha sonra arka motorun lehimini çıkartım sadece on motor bağlıydı.Yon tuşuna bastım motor normal çalışıyordu o anda arka motor çalışması için ileri tuşuna bastım ve HALA on motor AYNI GÜÇTE çalışıyordu.
Sorun nerede ?

@serkan_48 @MAIN_LOOP
Motorları değiştirip denedim hala aynı.Ya pil ya da devrede sıkıntı var.Motorlar sağlam.

Bir önceki denememde;
lk once ön motorun lehimini çıkarttım ve arka motoru çalıştırmak için ileri tuşuna bastım normal çalışıyordu tam o sırada yön tuşuna bastım ve voltaj düştü on motor olmadığı halde.
Daha sonra arka motorun lehimini çıkartım sadece on motor bağlıydı.Yon tuşuna bastım motor normal çalışıyordu o anda arka motor çalışması için ileri tuşuna bastım ve HALA on motor AYNI GÜÇTE çalışıyordu.

Yardımlarınızı bekliyorum.

@serkan_48 @MAIN_LOOP
Bir önceki denememde;
lk once ön motorun lehimini çıkarttım ve arka motoru çalıştırmak için ileri tuşuna bastım normal çalışıyordu tam o sırada yön tuşuna bastım ve voltaj düştü on motor olmadığı halde.

Bu ibareye gore on motor olmadigi halde yani yon motoru yokken kumanda sinyal gonderdiginde yine guc kaybi varsa sorun kartta gibi gorunuyor.

Kartta rolelerin bobin uclarina paralel koruma diyotu var mi? Var ise bu diyotun saglamlik kontrolunu yapiniz. Daha sonra bu yon motorunu calistiran transistorleri kontrol edin yada ileri geri kontrolu saglayan rolelerin transistorlwri ile yer degistirin.

Yon motorunu kontrol eden iki role var. Saga donmek icin biri sola donmek icin digeri cekmeli. Bu sorun her iki yonde demi oluyor?

Bu ibareye gore on motor olmadigi halde yani yon motoru yokken kumanda sinyal gonderdiginde yine guc kaybi varsa sorun kartta gibi gorunuyor.

Kartta rolelerin bobin uclarina paralel koruma diyotu var mi? Var ise bu diyotun saglamlik kontrolunu yapiniz. Daha sonra bu yon motorunu calistiran transistorleri kontrol edin yada ileri geri kontrolu saglayan rolelerin transistorlwri ile yer degistirin.

Yon motorunu kontrol eden iki role var. Saga donmek icin biri sola donmek icin digeri cekmeli. Bu sorun her iki yonde demi oluyor?
Resimlerede bakarsanız sistemde zaten toplam 2 tane diyot var(bobine paralel mi bilmiyorum).Ölçüm yaptım ikiside sağlam.
Bütün transistörlerde sağlam avometre ile ölçüm yaptım.(Hangisi dönme hengisi ileri geri seçemiyorum ve bu yüzden söküp yer değiştiremiyorum)
Her iki yönde de sorun var (iki yönde de güç düşmesi yaşanıyor).

Bilmiyorum/yapamıyorum dediğim kısımları açıklarsanız yapabilirim.
Şimdi ne yapmam gerek röleleri kontrol etmeli miyim? Nasıl kontrol ederim?

Forum istatistikleri

Konular
129,469
Kullanıcılar
452,036
Son üye
TRoy 26

Yeni konular

Geri