Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Flanş alternatör ile nüveli alternatörü birbirine karıştırmayın. Her ikisinin mantığı ve sistemi farklıdır.

Önceki verdiğiniz resimde yeşil renkli yani 3. faza ait oyukta mıknatıs olmaması gerekiyor. Mıknatıs genişliği sadece 2 oyuk boyu kadar olmalı.

Flanş alternatör ile nüveli alternatörü birbirine karıştırmayın. Her ikisinin mantığı ve sistemi farklıdır.

Önceki verdiğiniz resimde yeşil renkli yani 3. faza ait oyukta mıknatıs olmaması gerekiyor. Mıknatıs genişliği sadece 2 oyuk boyu kadar olmalı.

Cok tesekkur ederim hocam yardiminiz icin. Miknatis yerlesimi resimdeki olmali ozaman:

iejhqq.png

Peki sayin hocam miknatislari rotor uzerine yapistirirken 2 miknatis arasinda 1 oyuk genisligi kadar bosluk birakiyormuyuz?

Sayin hocam miknatis konusunda tavsiyenizi ogrenebilirmiyim? ben 30mm x 10mm x 5mm N48 kullanmayi dusunuyorum.

Yeni çizimdeki yerleşim doğru olmuş.
Mıknatıs ölçüsü rastgele değil de oyuk genişliği ile seçilmelidir. Ya da en basit haliyle rotor çapıyla bulunur.
Sizin elinizdeki rotorun çapı kaç mm. Ölçebilirseniz mıknatıs ölçüsünde daha iyi karar verebiliriz.

Yeni çizimdeki yerleşim doğru olmuş.
Mıknatıs ölçüsü rastgele değil de oyuk genişliği ile seçilmelidir. Ya da en basit haliyle rotor çapıyla bulunur.
Sizin elinizdeki rotorun çapı kaç mm. Ölçebilirseniz mıknatıs ölçüsünde daha iyi karar verebiliriz.

Sayin hocam gecikme icin ozur dilerim.

Elimdeki rotor 31cm Uzunluk 6.5cm

rotor genislik:
xp0tgi.jpg

rotor uzunluk:
2m4odwl.jpg

Niye geciktin bakiim, geç orada tek ayak üstünde bekle..:)
Şaka bir yana Ahmet bey, konumuza geçelim.

Ben size rotorun çapını sormuştum ama siz çevresinin ölçüsünü vermişsiniz. Önemli değil, bu durumda çapı 10 cm yapar.
5 mm kalınlığı olan mıknatıs kullanırsak rotor çapını 9 cm yapmamız gerekiyor. Çevresi de 282 mm. olur. 282/16=17,6 mm ölçü çıkar. Bu da genişliği 15 mm. olan mıknatıs kullanacağız demektir.

Mıknatıs ölçülerine baktım, 15x10x5 mm ölçülerinde var. 15 mm kısmını genişlik olarak kullanırsak 10 mm ölçüsünü de uzunluk olarak kullanabiliriz. Bir sırada 16 mıknatıs olacak ve toplam 6 sıra olacak. Yani 96 adet mıknatıs gidiyor. Neohobi sitesine baktım, 100 adet ve üzeri alımlarda tane fiyatı 1.20 tl. Yani 100 tane alsanız 120 tl tutar.
30x15x5 ölçülerinde bulabilirsek 32 adet gidiyor.

Son düzenleme:
Niye geciktin bakiim, geç orada tek ayak üstünde bekle..:)
Şaka bir yana Ahmet bey, konumuza geçelim.

Ben size rotorun çapını sormuştum ama siz çevresinin ölçüsünü vermişsiniz. Önemli değil, bu durumda çapı 10 cm yapar.
5 mm kalınlığı olan mıknatıs kullanırsak rotor çapını 9 cm yapmamız gerekiyor. Çevresi de 282 mm. olur. 282/16=17,6 mm ölçü çıkar. Bu da genişliği 15 mm. olan mıknatıs kullanacağız demektir.

Mıknatıs ölçülerine baktım, 15x10x5 mm ölçülerinde var. 15 mm kısmını genişlik olarak kullanırsak 10 mm ölçüsünü de uzunluk olarak kullanabiliriz. Bir sırada 16 mıknatıs olacak ve toplam 6 sıra olacak. Yani 96 adet mıknatıs gidiyor. Neohobi sitesine baktım, 100 adet ve üzeri alımlarda tane fiyatı 1.20 tl. Yani 100 tane alsanız 120 tl tutar.
30x15x5 ölçülerinde bulabilirsek 32 adet gidiyor.

Pardon hocam ben cevresini olcmusum :)

Sayin hocam 3 aylik kizim var bu gunlerde biraz keyfi yok bir derdi var ama ne biz onun dilinden anliyoruz nede o bizim dilimizden..

Hocam, ben yurt disinda yasiyorum, miknatislari neohobi sitesinden de baska bir yerdende temin edebilirim. 30x15x5 demissiniz ben 30x15x2 - N38 buldum hocam. Ayni isi gorurse bunlari alabilirim.

30 x 15 x 2 / N38 - NdFeB Magnet - NdFeB Magnete Quader mittel (L. 12 - 30 mm) - ENES Magnet Magnete

Edirne'de ogrenci arkadaslarim var, ara ara gelip gidiyorlar neohobi sitesindende alabilirim.

Bu gun bobinaj kablosu sordum, kilo ile satiyoruz dediler. Birde istersen sarmi da yapariz dediler hocam. Sarima arti ucret talep etmiyorlarmis. Sayin hocam Kullanacagim kablo kesiti ve sipir hakkinda yardimci olurmusunuz? Olabildigince az devirde sarja baslasin istiyorum zira bulundugum yerde cok fazla kuvvetli ruzgarlar yok.

hocam elinize sağlık bilgisayar başında yok 3 boyutlu olsun yok tork şöle böyle diyenler çok olur bizim memelekette sizi manevi olarak destekliyorum iyiki memleketimizde sizin gibi insanlar var tebrik ediyorum.....elime geçen ilk fırsatta bunu yapmaya çalışacam canlı fotoğraflarını yayınlarız....

Kızınıza geçmiş olsun, Allah ona ve sizlere sağlıklı, uzun ömürler versin. Benim de 3 torunum var, bu aralar onlarda sürekli hasta oluyorlar.
İnternette bulduğunuz 30x15x2 mm. ölçülerindeki mıknatısın kalınlığı çok az. Bu durumda manyetik gücü az olur. Bulabilirseniz 5 mm. kalınlıkta olsun. Şayet masraf etmekten kaçınmazsanız 10 mm. kalınlık çok daha iyi olur.

Bobin teli çapı 1,20 veya 1.30 mm. telden oyuk içine sığabildiği kadar sarmaktır. Artık kaç sipir olursa.

hocam elinize sağlık bilgisayar başında yok 3 boyutlu olsun yok tork şöle böyle diyenler çok olur bizim memelekette sizi manevi olarak destekliyorum iyiki memleketimizde sizin gibi insanlar var tebrik ediyorum.....elime geçen ilk fırsatta bunu yapmaya çalışacam canlı fotoğraflarını yayınlarız....
İltifatlarınız için çok teşekkür ediyorum sayın önderbent, sağolun. Elimden geldiğince, dilimin döndüğünce isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri