Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

Emre bey kardeşim.
Resimlerden pek bir şey anlayamadım. Ne desem yalan olur.
Gözünüzde büyütmeyin, çok basit. İkinci faza ait sargıları şu an için gözardı edin, sadece birinci faza ait sargıları ele alalım.
Motorun klemens kutusuna yakın yerdeki bobinden başlayın. Halka şeklinde yanyana duran 4 kişi düşünün ve bu 4 kişi elele tutuşsun. 1 ve 4. kişinin birer elleri boş kalsın. Aynen bu şekilde bağlıyoruz.

Birinci bobinin 4. oyuktaki ucu ile 7. oyuğu,
10. oyuktaki ile 13. oyuğu,
16. oyuktaki ile 19. oyuğu birbirine bağlıyoruz ve 22. oyuk ile 1. oyuktakiler boşta kalıyor.

Aynı şekilde ikinci faz bobinin 6. oyuk ile 9. oyuğu,
12. oyuk ile 15. oyuğu,
18.oyuk ile 24. oyuğu birbirine bağlıyoruz ve 24. oyuk ile 3. oyuk boşta kalıyor.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Tamam hocam son üçüncü faz bobin ise 8-11,14-17, 20-23 ve 2 ile 5 bobinleride boşta ise hepsi doğru sadece baglama kismi kaldi. Onun icinde baglayacak yerlerin uclarini guzelce siyirip bagladiktan sonra lehim yapiyorum degilmi ustam sonrasinda elektrik banti ile sarsam olurmu ?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Ben 19 sipir sardim keske 23 falan yapsaymisim alirmis mehmet abi sonradan farkettim ama bastan yapmak istemedim. Su projeyi geceyim buyuk bi alternatöre gecicem hemen.

Mehmet Bey, dun gece sipiri yanlis saymisim ozur dilerim 20 dedim fakat 18 sipir. Yarali kisim 1. bobinde olmadi o bobini degistirecegim.
An itibari ile su asamadayim:
Yaralı yerleri oje, vernik veya her evde bulunan japon yapıştırıcısı ile kapatabilirsin gerçi geç kaldım çoktan değiştirmişsin...

Bobin telinin sadece emayesi sıyrılmamış sayın by lent. Tel bayağı bir zarar görüp, incelmiş. Değiştirmesi iyi olmuş.

bu bağladıgım ve lehim yaptığım uçları sarılı bobinin arkasına mı sokayım peki sayın şef ?

Arkasına da olur, üst tarafına da olur. O kadar önemli değil.

Teşekkür ederim sef bey sayenizde bitirmek üzereyim. .

Büyük bir heyecan ve merakla bekliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,933
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri