Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

20140208_203736.jpgyerleştirdiğiniz sipir sayısını yarıya düşürün elde var 4 tezgah üzerinde şimdi çizdiğim yerlere yerleştiriyoruz

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayin ustam, stator 48 oyuklu. Kablo kesiti 1.30mm. isaretlediginiz mavi yerler bos gibi gorunuyor fakat 1 sipir daha atmaya kalkarsam cok fazla zor oluyor. Cikrikla saramiyorum cunku cikrikla sardigim zaman kablo kalin oldugu icin oyuklara yerlestirmek gercekten cok zor oluyor, bobin yara aliyor vs.

sn:ahmet bey bir önceki mesajımı dikkate alırsanız prensip aynı, sn:emreozege bey'in yüklediği fotoya çizdim ve açıkladım

abi bişey sormak istiyorum. şuan 6. bobini sardım bu sardıklarımı arkaya doğru eğeyim mi diğerlerini rahat sarabilmek için?

kafa tarafları alemiyyuma yaklaştırmaktanmı bahsediyorsunuz? öyle olur. bu saatte halen uğraşıyormusunuz sn:mehmet abi yarın uğrar herhalde buraya tüm yazdıklarımızı oda bir teğit ederse çok iyi olur oda daha bişiler katmak isteyebilir varsa bir yanlışımız düzeltirdi. bir gün sonra olsun temiz olsun. ben ilk yaptığımda mıknatısları yanlış yerleştirmişim:) topladığımda hiç üretmedi adeta tepemden kaynar sular dökülmüştü:confused: sağolsum mehmet abiyi aradım düzelttim mutlu son:)

1538161_777620995599213_2010955444_o.jpg1794924_777620855599227_1279592065_o.jpg şuan son hali bu. nasıl olmuş bi yanlış yada eksik varmı?

abim yanlış olmuşAdsız2.jpg

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    13.8 KB · Görüntüleme: 50
ben hala ugrasiyorum ilk bobin yarali idi onu degistirecegim :)

kafa tarafları alemiyyuma yaklaştırmaktanmı bahsediyorsunuz? öyle olur. bu saatte halen uğraşıyormusunuz sn:mehmet abi yarın uğrar herhalde buraya tüm yazdıklarımızı oda bir teğit ederse çok iyi olur oda daha bişiler katmak isteyebilir varsa bir yanlışımız düzeltirdi. bir gün sonra olsun temiz olsun. ben ilk yaptığımda mıknatısları yanlış yerleştirmişim:) topladığımda hiç üretmedi adeta tepemden kaynar sular dökülmüştü:confused: sağolsum mehmet abiyi aradım düzelttim mutlu son:)

Degerli buyugum ustam, ilk baslarken benimde aklima gelmedi degil hani kendi kendime ben miknatislari garanti yanlis yerlestiririm dedim :D

Dayanın gari yettim.
Arkadaşlar kusura bakmayın bu kez de ben geciktim. Nişanımız vardı, henüz yeni geldik ve hemen kontrolkalemine girdim.
Emre bey ve Ahmet beyler, maşaallah güzel gidiyor. Aynen olması gerektiği gibi. Bu şekilde devam ediyoruz.
Emre bey sizin motorda ilk faza ait bobinler bitti. Diğer bobinleri sarmadan önce isterseniz bu bobinlerin birbirine bağlantısını yapın, ondan sonra diğer faz bobinlerine geçin. İlk bobin sarma işiniz olduğu için bobinleri karıştırabilirsiniz diye düşünüyorum.
Ahmet beyin daha ilk faz bobinleri bitmemiş.

Bobinleri mümkün olduğu kadar geriye kıvırabiliriz. Yeterki gövdeye fazla baskı yapıp ta zedelenmesin. Ve motor kapaklarına engel olmasın.

Motorun klemens kutusuna yakın olan yerdeki bobinin bir ucunu boş bırakıp, diğer ucunu yandaki bobinin koluna bağlıyoruz.
Şöyle anlatırsam daha açıklayıcı olur sanıyorum.
Halka şeklinde durmuş 4 kişi var. Bu dört kişi elele tutuşuyor. 1 ve 4. kişinin birer elleri boş kalıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,932
Son üye
ibo45

Yeni konular

Geri