Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

mehmet bey 1ile 8 arasında kalan boşluk 8mm dir yani 1mm lik aralarına bişi mi koymalıyım

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

mehmet abi hdd mıknatıslarını ilk yaptığım 1.1 kw motorda denemiştim doğru dürüst işçilikte çıkartmadım zaten deneme için ölesine idi ilk olanı ne nasıl oluyo çalışma prensibi nedir merak giderme idi. daha sonra 3 kw motora başladım ona özel mıknatıs getirttim ve bitirdim. tabi sağolun sayenizde başardım.

bu arada edip adında bir üyemiz daha katılacak aramıza inşallah muğlada akarsuya baya büyük elk. üratim tesisi kurmayı düşünüyor sizi tavsiye ettim ama siz ne dersiniz bu işe bilemem yer muğla ulunca. benden cevap bekliyor bir evin tüm ihtiyacı karşılayacak güç bu ne dersiniz? tanışdırayımmı sizi? kolay gelsin herkese

Allah iyiliğini versin Sinan ustam. Ben, üye olmasın dersem üye olmayacak mı ? Buyursun gelsinler, elimizde ne varsa paylaşırız.

- - - Updated - - -

mehmet bey 1ile 8 arasında kalan boşluk 8mm dir yani 1mm lik aralarına bişi mi koymalıyım
Aralarına 1 mm. kalınlığında plastik bir malzeme koyarsanız iyi olur.

yok abi illaki burada herkese kapılarımız açıkta yani adama muğlada kurmayı düşündüğü tesise teklif vermeyi düşünürmüsünüz akar suyun bol olduğunu söylüyor dere varmış

Elbette yaparız ustam, yeterki benden elektrik üretmeyi istesinler. İstanbulda sıkılmıştım, benim için de biraz değişiklik olur.

Şefim mutlu haberlerim var hersey tamam ve elektrigide aliyorum ama bende ki sarjli matkap kucuk ve cok yavaş ceviriyor ama elektrik veriyor su sekilde;
5-22-24 u disarda köprü yaptim 1-2-3 cikislarida iki tane diyota bagladim artı ve eksi cikarttim ve iki ucu dilime degdirdigimde ve yavas cevirdigimde dilimi yakiyor cok fazla degil ama 10 saniye sonra dayanamiyorum aci veriyor simdi bi elektrikciye gidip büyük matkapla cevirip elektrigi öleceğim ve videoya cekip akşam atacagim şefim bu arada cok mutluyum başardık gibi

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

[video=youtube;ewoEWXXhOXo]https://www.youtube.com/watch?v=ewoEWXXhOXo&feature=youtu.be&gl=TR[/video]
Şefim kimsede doğru dürüst bişi bulamadım. bende bi elektrikçiden 3 tane 3v ampul aldım bağladım bide elimle çevirebilecek bi düzen yaptım bu şekilde oldu videoyu attım buraya sizde bir bakın ona göre tekrar bilgilendirirsiniz hocam bu arada herşey için tekrar tekrar teşekkür ederim en azından mantıgını ve çalışma stratejisini öğrenmiş oldum allah razı olsun şefim...

Şu videoyu izledikten sonra yüzümde beliren ifadeyi anlatamam. Tebrikler Emre kardeşim. Çok güzel olmuş.
Ölçü aletiniz var mı bilmiyorum ama bu haliyle belli bir devirde çevirirken voltajını ölçün.
Daha sonra 2 ile 5 numaralı uçları yer değiştirin. Yani 2 numarayı 22 ve 24 ile köprü yapın, 5 numarayı da 1 ve 3 ile çıkış yapın, deneyin bakalım hangi durumda daha fazla gerilim alınıyor.
Ölçü aletiniz yoksa da önemli değil. Lambaların parlaklığından ve çevirme hızından anlaşılır.

Elektrik-Elektronik öğrencisine köprü diyotları doğru bağladınız mı diye sormak abes olur herhalde.

Bir şey daha sorayım. El ile çevirirken mıknatısların geçişleri çok hissediliyor mu ? Milinden çeviriken bir zorlanma var mı ?

Son düzenleme:
şefim çok saolun gerçekten bu arada ben sivil havacılık okuyorum, elektrik elektronik üzerine kredili ders alıyorum bu benim bu yöne olan sevgimden dolayı.. şimdi güçlü bi matkapla ölçü aleti buldum ve ölçeçegim inşallah.

Sn. Şef Mehmet Abi, meyveleri toplamaya başladın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…