Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

1743283_778941398800506_655169087_n.jpg şefim çok özür dilerim sizi çok fazla yoruyorum ama traşlayacağım yeri anlamadım. resimlde işaretlediğim yeri mi traşlamam gerekiyor? bir de zımpara ile traşlasam olur mu?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar heyecanınızı ben de yaşıyorum paylaşıyorum ama hızınıza yetişemiyorum :) bi ara verin bi soluk alın gençler :D
ben de sizler gibi akşamları nete giriyorum ve kaldığım yerden son mesajı okuyana kadar baya bi zamanıma saatlerime mal oluyor :)

by lent bey şimdi bitmek üzere oldugu için insan daha çok heyecanlanıyor gerçekten:)

Şİmdi birde kafama takılan bi soru var 8 tane mıknatıs rotora sıgıyor hatta boşluk kalıyor sadece statöre geçirirken baya bi zorlanıyor ve sıkışıyor kalıyor orada ben buradaki durumu sormak istedim aslında tam olarak.

Arkadaşlar heyecanınızı ben de yaşıyorum paylaşıyorum ama hızınıza yetişemiyorum :) bi ara verin bi soluk alın gençler :D
ben de sizler gibi akşamları nete giriyorum ve kaldığım yerden son mesajı okuyana kadar baya bi zamanıma saatlerime mal oluyor :)

Sayin by lent, onceki mesajinizi gozden kacirmisim ozur dilerim. Emre bey bayagi yol kat etti. Benim acelem yok cunku statoru hazirlasam miknatislari beklemem gerekecek. Miknatislarin elime ulasmasi uzun surecek gibi.

Demek geldiler. Hayırlı olsun ustam.
Evet, işaretli yerlerden traşlanacak, ama zımpara ile mümkün değil. Avuç içi taşlama bulamazsanız, herhangi bir atölyede veya tornacıda da bulunur, normal taş motoru ile alabilirsiniz.

DİKKAT : Traşlamadan önce mıknatıslar birbirine yapışacak şekilde yanyana getirin. Daha sonra hepsinin alt tarafına işaret koyun ve işaretli yerlerden traşlayın.

Şİmdi birde kafama takılan bi soru var 8 tane mıknatıs rotora sıgıyor hatta boşluk kalıyor sadece statöre geçirirken baya bi zorlanıyor ve sıkışıyor kalıyor orada ben buradaki durumu sormak istedim aslında tam olarak.

Emre bey, siz miknatislari rotora yapistirici ile yapistirdinizmi? Birde miknatislarin rotora surtup surtmedigini anlamak icin motor kapaklarini guzelce takmalisiniz. Takmadan alyamazsiniz, miknatis devamli statora kayacaktir abim.

tamam şefim o zaman yarına kaldı yarın yaptıracagım bende gerekli malzeme yoktur çünkü.
ahmet bey yok yapıştırmadım hemen :)

Emre bey, mıknatıslar rotora tam sığıyorsa traşlamaya gerek yok. Demek oluyorki mıknatısları rotora tutturdunuz.
O zaman şunu deneyin. Plastik bir cetvelle mıknatısların rotor çapından dışarı taşan kısmı var mı yok mu kontrol edin. Cetveli rotorun yüzeyine tutarak kontrol edin. Büyük ihtimalle mıknatısların köşeleri çıkıntı yapıyordur. Yapıştırıcı ile yapıştırdıktan sonra o çıkıntıları traşlayın. Rotorun çapı ile aynı olsun.

Evet mehmet bey dediğiniz gibi mıknatısın köşeleri çıkıntılı hafif onları tıraşlamak gerekiyor o zaman hepsini aynı aralıkta olacak şekilde yapıştırıcı ile tutturuyorum ve uçlarını rotor çapı ile aynı olacak şekilde traşlıyorum.

Başka bir konuya şema çizerken bir önceki sayfayı atlamışım.
Ahmet bey, Allahın izniyle birinci faz bobinleri bitmiş. Görüntüde herhangi bir aksaklık görülmüyor. Yalnız resimleri açmak için bayağı bir bekliyoruz. Daha kolay yolu var. Mesaj yazdığımız panonun hemen üstünde resim ekle butonu var. O butonu tıklayarak bilgisayarınızdan direk mesaja resim yükleyebiliyorsunuz.

Emre bey, Mıknatıslar arasında kalan boşluk kaç mm. Mıknatısların rotora bakan tarafından ölçün.

Forum istatistikleri

Konular
129,090
Kullanıcılar
451,393
Son üye
kaleli.71

Yeni konular

Geri