Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

Allah iyiliğini versin Emre bey kardeşim. Ben de çift flanş yaptınız sanıyordum, neden gerilim vermiyor diye kara kara düşünüyordum. Tek flanşla elbette olmaz. O zaman şunu deneyin, bobinleri başka bir sacın üzerine koyup öyle deneyin. Mıknatısların manyetiği sacdan geri dönsün.

Sefim Özür dilerim bastan soylemeliydim unuttum :)
Simdi iki tane sac yaptim birinde mıknatıs var diğerinde yok elimle bir kere hızlı cevirip biraktigimda dc cikisi olarak 1v 2v hatta bir ara 2v yi geçti dediginiz gibi 1mm bobin ile miknatis arasi uzak tuttum sadece bilmiyorum ama bana gore sanki bu 6 bobinli icin iyi bir değer olarak geldi siz ne düşünüyorsunuz ?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
merhaba arkadaşlar yaptığınız paylaşımları takip etmeye çalışıyorum fakat konu bi haydi derin sayfa uzun.Zaman buldukça okumaya çalışıyorum.Elimde sekiz adet 40*20*5 mm neodiyum mıknatıs var flanş alternatör yapmak istiyorum.Bu mümkün olabilirmi. Çok güçlü olmasına gerek yok. 8 adet mıknatıslada olamaz anladığım kadarıyla. bobinin sarım sayısı. iletken kesidi ve kaç adet bobin sarmam gerektiği hakkında yardımcı olabilirmisiniz. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla...
Sayın f_g arkadaşım.
8 mıknatısla flanş alternatör pek bir işe yaramaz. Emre beyin dediği gibi eski bir elektrik motoru bulabilirseniz bunu modifiye ederek orta halli bir alternatör yapabilirsiniz. Benim verdiğim video da 24 oyuklu bir elektrik motoruna 8 mıknatıs kullanarak yapmıştım.

Flanş alternatörde 3 bobine 4 mıknatıs düşeceği için 3 bobinli bir flanş yapılabilir.
Sipir sayısını bobini sardığınızda daha iyi anlaşılır. Mıknatıs genişliği 20 mm. olduğu için bobin genişliği 10 mm. olmalı. Bobin kalınlığı da 16 mm. olsa 1 mm. telden 130-140 sipir sarılabilir.

Peki, sac ile mıknatısların arasındaki boşluk ne kadar ?
Elinle bir kere çevirip bırakınca tahmini kaç devirle dönüyor ?

Son düzenleme:
Peki, sac ile mıknatısların arasındaki boşluk ne kadar ?

Şimdi evde değilim Sefim tam bisi desem yalan olur. Yanliz sizin sordugunuz iki sac arası boşlukmu ? Demir saçın birine miknatislar direk yapistirdim zaten tam karsindaki aslinda ikinci flans olacak sac ile arasinda ki mesafeyi mi soruyorsunuz ?

Mıknatısın bobine bakan yüzü ile karşısındaki sacın boşluğunu sormuştum. Bu boşluk çok fazlaysa istenen gerilimi alamayız.

Son düzenleme:
paylaşımlarınız için teşekkür ederim.Şimdiye kadar elektriği yönlendirdim ve arızalarına baktım. Üretmeyide Babamın güneş paneleri sistemine ek olarak yapmak istiyorum.Bir faydamız olur inşallah.Tabiki bununla kalmayıp ilerleyen safhalarda büyütmekte istiyorum tabiki hepsi zaman istiyor. Oda bende fazla yok.

Mıknatısın bobine bakan yüzü ile karşısındaki sacın boşluğunu sormuştum. Bu boşluk çok fazlaysa istenen gerilimi alamayız.

Su sekilde söyleyeyim sayin Sefim 1mm Mıknatıslı olan flanş ile bobin arası 1mm yanlis hatırlamıyorsam bobinin polyester dökülmüş hali 3cm belkide fazla eve gecince tam olcusunu yazarım diger bos flansda ise 5m miknatis var gibi dusunup 1m de bosluk birakarak toplam 6m yaptim yani ortalama yaklasik 3.7cm den fazladir. Ama bunlar tam ölçüler degil Sefim eve gidince tam yazarim hatta resimleri atarim.

Bunun gibi bişi sayın Sefim. .

Ekli dosyalar

• 1394318649573.jpg
    1394318649573.jpg
    39.7 KB · Görüntüleme: 36
Bu durumda elektrik vermemesi gayet doğal. Bobinleri boş saca tamamen yaklaştırın. Mıknatıslar da bobine sürtmeyecek en yakın şekilde deneyin. Ama bu alacağınız gerilim gene az olacaktır. Çünkü karşısındaki sacda da mıknatıs olması gerekir.

paylaşımlarınız için teşekkür ederim.Şimdiye kadar elektriği yönlendirdim ve arızalarına baktım. Üretmeyide Babamın güneş paneleri sistemine ek olarak yapmak istiyorum.Bir faydamız olur inşallah.Tabiki bununla kalmayıp ilerleyen safhalarda büyütmekte istiyorum tabiki hepsi zaman istiyor. Oda bende fazla yok.
Flanş alternatör çok zahmetli ve masraflı olur, onun için elektrik motorundan modifiye etmenizi öneririm. Dediğim gibi, verdiğim videoları izleyerek kendiniz yapabilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız olduğunda buradan yardım ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,932
Son üye
ibo45

Yeni konular

Geri