Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

mehmet abi ilgi için teşekkür ederim sağlık olsun benim eski oto elk.ci ustam bana yakın yere taşınmış temin ederim oradan, rotor lazımdı. birde şu yeni kurmuş olduğunuz dernek toplantısını kendi blok sayfanızda falan gün ve saat lerinin bildirimini paylaşırsanız takibini yapabilmemiz için iyi olurdu. herkese kolay gelsin

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Emre bey,
Mıknatısları yapıştırdığınız nesne demir sac mı, yoksa başka bir malzeme mi ? Demir sac haricinde bir malzeme ise ondan kaynaklanıyor olabilir. Neden ac.de gerilim alamıyorsunuz, dc. gerilim ac.ye oranla 1.4 oranında artar. Yani ac.de 1 v. alıyorsak dc.ye dönüşünce 1.4 v. olur.

Emre bey,
Mıknatısları yapıştırdığınız nesne demir sac mı, yoksa başka bir malzeme mi ? Demir sac haricinde bir malzeme ise ondan kaynaklanıyor olabilir. Neden ac.de gerilim alamıyorsunuz, dc. gerilim ac.ye oranla 1.4 oranında artar. Yani ac.de 1 v. alıyorsak dc.ye dönüşünce 1.4 v. olur.

Sayın şef;
Ben evde bulunan bir demir tabagin (ince) elle bükulebiliyor onu kullandim yani kestim ondan mı dersiniz. Evet sayın şef anladim ac ve dc olayını dun arastirmistim simdi sizin soylemenizle iyice oturdu.. birde benim stator çapım 18cm yani en fazla 18cm olacak bir demir saç bulsam yeterli olacaktır değilmi sefim?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Bir değil, 2 adet sac lazım olacak. Karşılıklı durması için. Şimdi aklıma bir soru daha geldi.
Flanşları karşı karşıya getirdiğinizde mıknatıslar birbirini itiyor mu, çekiyor mu ? Flanşlar birbirini çekiyor olmalı. Yani karşılıklı duran mıknatıslar biri N ise tam karşısına gelen mıknatıs S olmalı.

şefim cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Allah bedeninize Afiyet versin. Amin.
şimdi şefim idal bobinkalınlıı ne olmalı. 18 mm mi. tabi bu almak istenilen ampere göre değişir elbet.ancak böle amatör sistemde 5000 wat civarı içini ideali nedir. birde 0,90 luk tan 2 li sarmak mı iyidir yoksa 18 mm lik tek sarmak mı iyidir. teşekkür ederim.

Bir değil, 2 adet sac lazım olacak. Karşılıklı durması için. Şimdi aklıma bir soru daha geldi.
Flanşları karşı karşıya getirdiğinizde mıknatıslar birbirini itiyor mu, çekiyor mu ? Flanşlar birbirini çekiyor olmalı. Yani karşılıklı duran mıknatıslar biri N ise tam karşısına gelen mıknatıs S olmalı.

Sayin sefim elimde sadece 8 mıknatıs oldugi icin tek flanş simdilik elimdekileri degerlendiriyorum o beraber yaptigimiz alternatorden soktum elimde kalan bobinleride kullandim o yuzden düşük verim ama 0.08 olmasi normal mi.

merhaba arkadaşlar yaptığınız paylaşımları takip etmeye çalışıyorum fakat konu bi haydi derin sayfa uzun.Zaman buldukça okumaya çalışıyorum.Elimde sekiz adet 40*20*5 mm neodiyum mıknatıs var flanş alternatör yapmak istiyorum.Bu mümkün olabilirmi. Çok güçlü olmasına gerek yok. 8 adet mıknatıslada olamaz anladığım kadarıyla. bobinin sarım sayısı. iletken kesidi ve kaç adet bobin sarmam gerektiği hakkında yardımcı olabilirmisiniz. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla...

Allah razı olsun sayın meraklı kardeşim sağolasın.
Bu ideal bobin kalınlığı ne olmalı sorunuz herhalde flanş alternatör için sordunuz.
Elektrik üretmek için 3 şeye ihtiyaç var.
1- Bakır iletken,
2- Manyetik güç,
3- Döner alan.
1 mt uzunluğunda bir bakır iletkenin yanından 10.000 gausluk bir manyetik gücü saniyede 1 mt hızla hareket ettirdiğimizde 1 volt gerilim alırız. Yani 1 mt bakır x 10.000 gausx 1 mt/sn hız = 1 volt.

Buradaki değerleri değiştirerek farklı gerilimler elde edilebilir. Bobin uzunluğunu sabit tutup, manyetik gücü artırarak, dönme hızını artırarak daha tüksek voltaj alabiliriz. Veya bobin telini uzun tutarak manyetik alanı veya dönme hızını azaltarak farklı gerilimler alabiliriz.

Sorunuza gelirsek,

İdeal kalınlık 18 mm. olmalı diye bir kural yok. Şayet 18 mm. yapılmışsa karşılıklı duran mıknatısların birbirine olan mesafesi en az 20 mm. olur. 2 mıknatıs arasındaki manyetik güç diyelim ki 10.000 gaus olsun. Bobin kalınlığını 15 mm. yaparsak bobin uzunluğu kısalır, mıknatıslar arası boşluk 17 mm.ye düşeceği için manyetik güç artacağından aynı sonuç alınır.

Bobin kalınlığını 20 mm. yaparsak bobin uzunluğu artar ama mıknatıslar arası mesafe fazla olacağı için mıknatıs gücü azalır gene aynı gücü alırız.

5000 w.lık bir alternatör en az 100 voltluk bir sistemle yapılır. Bu alternatör için de tel çapı kalın olmalı, mıknatıs sayısı fazla olmalı ve dönme hızı fazla olmalı. 0.90 veya 1.80 mm. tel çapı yeterli olmaz. Çok daha kalın tel kullanılmalı.

0.90 telden 2 adet kullanmak 1.80 mm. tel yapmaz. Ancak 4 adet kullanırsak 1.80 mm.ye eşdeğer olur.

Stator nüveli alternatörde çoklu tel kullanmak iyi olur da flanş alternatörde kalın tek kullanmak daha idealdir.

merhaba arkadaşlar yaptığınız paylaşımları takip etmeye çalışıyorum fakat konu bi haydi derin sayfa uzun.Zaman buldukça okumaya çalışıyorum.Elimde sekiz adet 40*20*5 mm neodiyum mıknatıs var flanş alternatör yapmak istiyorum.Bu mümkün olabilirmi. Çok güçlü olmasına gerek yok. 8 adet mıknatıslada olamaz anladığım kadarıyla. bobinin sarım sayısı. iletken kesidi ve kaç adet bobin sarmam gerektiği hakkında yardımcı olabilirmisiniz. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla...

Sayin f_g ben sizin mıknatıs olculeri ile ayni boyutta 24 oyulu elektrik motorundan yaptim kol gucu ile 3v 3 adet lambayi cok rahat yakti 500w matkapla cevircigimde galiba 1500 devirde ise 30 40w tam bilmiyorum bakmadım lambayi yarim yakmisti simdi ise kucuk boyutta fazla masraf yapmadan flanş alternator yapiyorum 6 bobin 8 miknatis 40x20x5 boyutlu. Ama ne elde ederim bakıp göreceğiz sizde bunlara benzer calisma yapabilirsiniz..

Sayin sefim elimde sadece 8 mıknatıs oldugi icin tek flanş simdilik elimdekileri degerlendiriyorum o beraber yaptigimiz alternatorden soktum elimde kalan bobinleride kullandim o yuzden düşük verim ama 0.08 olmasi normal mi.

Allah iyiliğini versin Emre bey kardeşim. Ben de çift flanş yaptınız sanıyordum, neden gerilim vermiyor diye kara kara düşünüyordum. Tek flanşla elbette olmaz. O zaman şunu deneyin, bobinleri başka bir sacın üzerine koyup öyle deneyin. Mıknatısların manyetiği sacdan geri dönsün.

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri