Reaktif ve Kapasitif Sıfır Çekiyor

panodan el ile bir kaç tane kondansatör gurubu gir. reaktif ve kapasitif sayacı kontrol et büyük bir ihtimalle dönmeyecektir. o zaman sizin sayaçlarınızın ikiside reaktif sayaç şeklinde bağlanmıştır anlamı çıkacaktır. trafodada büyük ihtimalle sabit kondansatör vardır. bu sisteme kapasitif olarak etki ettiğinden sizin sayaçlar ters dönüp kilitlenmektedir.
tabii her iki sayaçda dönebilir o zamanda iki sayaç kapasitif şekilde bağlanmışdır.
tabii bu uzaktan yardım sizin ifadelerinize göre yazılmıştır.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
neden oran sıfır olunca tedaş ceza alıyor ki?
yani ben hiç reaktif güç çekmiyorsam,mükemmel ötesi bir sistem yaptıysam,kabahatli miyim?

Sn. amasyali'ya katılıyorum. Tahminimce sayaçlarınız devre dışı olmuş kounumla aynı kefeye koyulup, direk ceza kesilmekte. Yapacağınız bence, Tedaş'a sayaçları kontrol ettirmeniz hatta direk digital sayaca geçiniz bu arada.

panodan el ile bir kaç tane kondansatör gurubu gir. reaktif ve kapasitif sayacı kontrol et büyük bir ihtimalle dönmeyecektir. o zaman sizin sayaçlarınızın ikiside reaktif sayaç şeklinde bağlanmıştır anlamı çıkacaktır. trafodada büyük ihtimalle sabit kondansatör vardır. bu sisteme kapasitif olarak etki ettiğinden sizin sayaçlar ters dönüp kilitlenmektedir.
tabii her iki sayaçda dönebilir o zamanda iki sayaç kapasitif şekilde bağlanmışdır.
tabii bu uzaktan yardım sizin ifadelerinize göre yazılmıştır.

sn amasyalı arkadasım söylediklerinizi deniycem. ancak: her iki sayaç da reaktif şekilde baglanmış ise tesis çalışırken aynı oranda endeks yazmaları gerekmez mi? yapılan kompanzasyon ile kapasitif kilitlenmiş durumda. reaktif de %5 civarı. yine de teşekkürler...

sn step 22
konuyu açtığın ilk mesajda reaktif ve kapasitif sayaç sıfır çekiyor tedaş ceza yazıyor diyorsunuz. ben ve diğerleri buna göre yorum yapıyor.
son yazdığın mesajda reaktif %5 yazıyor diyorsun. o zaman tedaş ceza yazamaz.

Burada siz neyi anlatmak istediğinizi anlamış değilim.

sn step 22
konuyu açtığın ilk mesajda reaktif ve kapasitif sayaç sıfır çekiyor tedaş ceza yazıyor diyorsunuz. ben ve diğerleri buna göre yorum yapıyor.
son yazdığın mesajda reaktif %5 yazıyor diyorsun. o zaman tedaş ceza yazamaz.

Burada siz neyi anlatmak istediğinizi anlamış değilim.

amasyalı arkadasım dikkat edersen tesis çalışmadığı zaman sıfır çekiyo yazdım. çalışırken %5 oranında.

Çalışmadığı zaman, sayaç doğal olarak yazmayacaktır tabii ki.

çalışmıyodan kastım tesis deki motorların çalışmadıgı. tatile girdikten sonra çalışan 250w sokak cevre aydınlatmaları, kazan dairesinde brulör (2.2kw) silkilasyon pompaları vs. bu alıcılarında yaklaşık çektikleri akım 30A. tesis tam kapasite çalışlırken 400A civarı akım çekiyo.

Sayacınız AG tarafından ölçüm yaptığı için faturaya trafo kaybı eklenmekte. Ceza sandığınız bu olabilir.
Fabrika çalışırken faturada bunu farkedemediğiniz için, fabrika çalışmazken faturada çok gibi geliyor (Trafo gücünün %3,5'i (yüzde üçbuçuk) kadar trafo kaybı eklenir.)

Konuyu bu yönüyle de araştırın.

Son düzenleme:
verdiğiniz bilgiler için herkese teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
128,910
Kullanıcılar
451,065
Son üye
ümit karasu

Yeni konular

Geri