Reaktif ve Kapasitif Sıfır Çekiyor

sn amasyalı arkadasım söylediklerinizi deniycem. ancak: her iki sayaç da reaktif şekilde baglanmış ise tesis çalışırken aynı oranda endeks yazmaları gerekmez mi? yapılan kompanzasyon ile kapasitif kilitlenmiş durumda. reaktif de %5 civarı. yine de teşekkürler...

sayaç bağlantılarında hata var tesis çalışmazken devrede oladan sabit kondansatör dönmemeleri için etki ediyor çalışır durumda ise yine etgi ediyor fakat çekilen endüktüf enerji daha fazla oldugu için sayaç bir miktar dönüyor

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sayaç bağlantılarında hata var tesis çalışmazken devrede oladan sabit kondansatör dönmemeleri için etki ediyor çalışır durumda ise yine etgi ediyor fakat çekilen endüktüf enerji daha fazla oldugu için sayaç bir miktar dönüyor

baglantılarda hata var derken neyi kastettiğinizi anlamadım. ayrıca devrede sabit kondansatör yok. kompanzasyonu kapattıgımda endüktif sayaç dönüyo açtığımda duruyo kapasitifde dönmüyo. yani gereğinden fazla kondansatör aldıgı zaman kapasitif dönüyo. kapasitifde bi sorun oldugunu sanmıyorum. kompanzasyon devreye girdiği anda çekilen yük az olduğu için endüktifi kilitliyo. yaklaşımız dogru olabilir ama biraz açarsanız sevinirim.

Tedaşın faturalarında reaktif bedel tahakkuk ettirme kriterleri bellidir.Kurulu gücü 50 KVA nın üzerindeki tesislerde...İnd:%20 Kap:15 sınırları aşılıyorsa tüketilen reaktif enerji miktarları tahakkuk eder.
Bunun haricinde;
-İndüktif reaktif sayacınız hiç değer kaydetmezse,kapasitif sayacınız aktifin %90 ınından az değer kaydetse bile faturada aktifin %90 ı kadar reaktif tahakkuk eder.
-Özel trafo ile beslenen tesislerde bir aylık okuma periyodunda tüketilen enerji,trafo kayıplarının altında ise faturalama sistemi sayaçların kaydettiği değerleri baz almayıp,trafo kayıp değerlerini bedellendirir.Bu durumda reaktif enerji bedeli aktif enerji bedelinden fazla olur.Sebebide güç trafolarının reaktif kayıplarının aktif kayıplarından çok fazla oluşundan kaynaklanmaktadır.Bu durumun önüne geçebilmek için trafo sabit kondansatörünün ölçü sisteminden önce bağlanması ve tedaşın faturalama sistemine tanımlanması gerekmektedir.

sn zeum
söylediklerinizde haklısınız araştırmamı bu yöne dogru kaydırıcam teşekkürler...

baglantılarda hata var derken neyi kastettiğinizi anlamadım. ayrıca devrede sabit kondansatör yok. kompanzasyonu kapattıgımda endüktif sayaç dönüyo açtığımda duruyo kapasitifde dönmüyo. yani gereğinden fazla kondansatör aldıgı zaman kapasitif dönüyo. kapasitifde bi sorun oldugunu sanmıyorum. kompanzasyon devreye girdiği anda çekilen yük az olduğu için endüktifi kilitliyo. yaklaşımız dogru olabilir ama biraz açarsanız sevinirim.

Bağlantılarda hata var derken Sayaç bağlantılarını (reaktif ve kapasitif sayaçlarınız) sabit kondansatörde trafoda muhtemelen bulunan sabit kondansatör ü demek istemiştim. Bağlantılar doğru trafo da sabit kondansatörde yok ise kompanzasyon sisteminizin de kapasitif ve reaktif sayaçları sıfır değerlerde tutabilecek süper bir sistem (şu ana kadar sanırım icat edilmedi) olmadığı na göre sayın zeum adlı üyenin yazdıklarını da göz ardı etmeden çalışmalarınızı sürdürün. NOT cos ayarnızı biraz düşürerek kompanzasyonu devreye alın bir müttet (bir kaç gün ) sonra reaktif sayacın değer yazıp yazmadığını kontrol edin. Kademe dizilimini kontrol edin Sonuç olarak trafo kayıp oranları tüketilen enerjiden fazla degil ise ve bundan dolayı ceza ödemiyorsanız muhtemelen sayaç bağlantıları nız hatalı yada sayaçlarınız ( rektif kapasitif) arızalı

Son düzenleme:
evet sanırım haklısınız. trafo özel değil bizden hariç bi kaç yeri daha besliyo. RG3-12cs roleyi kullanıyorum. dizilim 2.5-5-7.5-10-20-30-30-30-30-30-30-30 bu şekilde. tesis çalışmadıgı durumlarda bu sorunu yaptıgı için ben monofaze kondansatör eklemeyi düşünüyorum. sokak aydınlatmaları ve birkaç küçük çaplı alıcılar var çünkü. 0,5 - 1 - ve 1,5 kvar monofaze kondansatör ekliycem ancak bunları desarj direnci olmadan baglamanın bi sakıncası varmı?

devreye alma ve bırakma sürelerini biraz uzun tutarak gecici cözüm üretebilirsin fakat deşarj direnci kullanmanı tavsiye ederim kontakların kısa sürede erimesini engeller Monofaze kondansatöre pek ihtiyacın yok gibi görünüyor birinci kademeye 0.5 ikinciye 1 kwar tak ve tekrar dene reaktif sayacın deger kaydedip etmediğini kontrol et. Bu arada akım trafosu oranın nedir acaba? tekrar ediyorum sayaç bablantılarını kontrol etmende fayda var

Son düzenleme:
akım trafosu 600/5 tesis çalışmadığı zaman fazlardan çekilen akımlar dengesiz oldugu için monofaze kondansatör baglamanın faydalı olacagını düşünüyorum. yardımların için teşekkürler baglantıları kontrol edicem.

Evet monofaze kondansatör bağlamak uygun fakat sizin sistemde buna ihtiyaç yok çünkü sonuç olarak reaktif enerji tüketmiyormuşzunuz gibi bir durum söz konusu.Monofaze kondansatör dengesiz yüklerin olduğu işletmelerde endüktüf ve kapasitif değerleri daha iyi sınırlarda tutmak için kullanılabilir. örnegin r fazında kondansatöre ihtiyaç var ama diğer fazlarda yok ise ve kompanzasyon sisteminizdeki guruplar trifaze ise devreye girdiği anda r fazını kompanze ederken s ve t fazını da kapasif yönde etgiler. Siz önce reaktif sayaçınızın neden değer kaydetmedi sorununuzu çözün daha sonra reaktif veya kapasitif sayaç değerleriniz ceza oranlarına yakın yada ceza oranlarını aşıyorsa sistemi monofaze kondansatörlerle düzenlemeye çalışın

evet haklısınız ancak tesis çalışmadığı zaman sadece 1. kademeyi devreye alıyo bu reaktif sayacı kitlemeye yetiyo. monofaze kondansatörleri baglayıp hem fazları daha iyi kontrol edip, hem de kondansatör güçleri daha az olduğu için reaktifi biraz olsun yazdırmaktı. aslında önceki msj da belirttiğiniz 0,5 ve 1kvar (trifaze) kondansatör baglamak galiba daha uygun olucak. teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,910
Kullanıcılar
451,065
Son üye
ümit karasu

Yeni konular

Geri