reaktif yürüyor ne yapmalıyım

atilla41

Üye
arkadaşlar bizim firmada 8:30-17:30 masai saatleri arası reaktif %23 ken 17:30_08:30 arası %17 iki adet asansör var saatim dijital akım trafom 100/5 ENTES RG-12T RÖLEM SRALAM 1-1,5-2,5-5-10-10-10 KVAR REAKTİFİ NASIL DÜZELTEBİLİRİM SAYGILARIMLA

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi günler;
İlk etapta , şu bilgiler benim için önemli;
1-Kapasitif oranı nedir?
2-Cosinüsfi neye ayarlıdır?
3-Kondansatörlerin sağlamlığı kontrol edildi mi?
4-Gündüz çalışmanızda, kondansatörlerin hepsi devrede mi? ( Daha doğrusu, sisteminizde yeteri kadar kondansatör var mı?)
Bu röleyi bilmiyorum, 3 fazdan mı ölçüm yapar? Tek fazdan ölçüm yaparsa, yüklerinizin dengeli olup olmadığı da önemli.

Eğer kapasitif oranınız oldukça düşükse, cosinüsfi yi kapasitif bölgeye yanaştırmak lazım. Cosfi bir değil de, endüktif 0,98 ya da 0,99 ayarlı ise, bunu 1 yapmalısınız. 1 ise, kapasitif 0,99 deneyebilirsiniz ( başta dediğim gibi, kapasitif oran sorunu yoksa) . Tabii bunu yapmak için, kondansatör kapasitesinin yeterli olması lazım.
İkinci olarak ta, 8 saniyenin altına düşmemek kaydıyla, kondansatör alma - bırakma süresini düşürmek lazım.( tabii şu anda kaç saniyeye ayarlı bilemiyoruz)

mustafa kerdeş kasitif %2-3 lerde onda sorun yok cosfi 0,99 zamanda0,02saniye ck:0,05 acaba ayarlarlamı yoksa asansörlere yerinde kompanzasyon yapmak lazım 4kademeden başka devreye aldığını görmedim kondansator lerim sağlam tek fazdan ölçüm yapıyor en fazla yuk olandan ölçüm yapıyorum saygılarımla

arkadaşlar bizim firmada 8:30-17:30 masai saatleri arası reaktif %23 ken 17:30_08:30 arası %17 iki adet asansör var saatim dijital akım trafom 100/5 ENTES RG-12T RÖLEM SRALAM 1-1,5-2,5-5-10-10-10 KVAR REAKTİFİ NASIL DÜZELTEBİLİRİM SAYGILARIMLA

Asansörler için münferit kompanzasyon yap ondan sonra endeks değerlerini al bizimle paylaş. Sorununun çözüldüğünü göreceksin.

Sizin röle tek fazdan besleniyor.3 fazlı rg 12c röle taktırmanız,4 kademe daha monafaze kondansatör takmanız ve ilk kademenin 2,5 Kvar olması sorununuzu çözer.

mustafa kerdeş kasitif %2-3 lerde onda sorun yok cosfi 0,99 zamanda0,02saniye ck:0,05 acaba ayarlarlamı yoksa asansörlere yerinde kompanzasyon yapmak lazım 4kademeden başka devreye aldığını görmedim kondansator lerim sağlam tek fazdan ölçüm yapıyor en fazla yuk olandan ölçüm yapıyorum saygılarımla

Tamam cosinüsfi yi 1 olarak ayarlayıp, tekrar sonucu gözlemleyin. 0,02 saniye , sanırım, kondansatör ihtiyacı doğduğunda, ya da bırakma ihtiyacı olduğunda, işlem yapma süresi. Kondansatör alma ve bırakma arasındaki süre bu ise ( rölenin buna izin vereceğini sanmıyorum ama) bu, kondansatörün tam deşarj olmadan devreye girmesine neden olur. Neyse şimdi ona takılmayalım. Siz bence, sadece cosinüsfi yi 1 olarak ayarlayın. Bence durumunuz, ceza yemeyecek kadar düzelecektir.( bu durumda kapasitifiniz yükselecektir. gözlemleme yaparken, kapasitifi de kontrol etmeyi unutmayınız)

Bu arkadasın, güç durumu 50 kw ın altında olmalı, o zamanda reaktıf %33 e kadar cezaa ödemıyor değilmi oranları yanlısmı hatırladım..Bu durumda fazla kurcalamamak, sadec takıp etmek daha ıyı değilmi..

Bu arkadasın, güç durumu 50 kw ın altında olmalı, o zamanda reaktıf %33 e kadar cezaa ödemıyor değilmi oranları yanlısmı hatırladım..Bu durumda fazla kurcalamamak, sadec takıp etmek daha ıyı değilmi..

30kw üstü 20/15 olcak

kardeş cos fi yi hemen bire çekmen lazım hiç düşünmeden kapaasifine belli bi zaman etki etmez (sınıra yaklaşma açısından)asansörün sürücülü mü yoksa normal çift devirli motormu normalse son çare münferit kompanzasyon olacak birde 4 kademeden başka aldığını görmedim diyosun 4 kademeyi alınca istenilen cos fiyi buluyomusun yoksa eksik kompanzasyon hata ledin yanıyomu eğer yanıyorda almıyorsa rolende sorun vardır ayarları kontrol et gereksiz kademe alıp vakit geçirmemek isteyen programı seçmiş olabilrsin (bu özellik senin rolende varmıydı hatırlayamadım)

arkadaşlar şimdide cosfiyi 1yaptıktan sonra kapasitif %17 oldu sizce sıralamam doğrumu saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
129,103
Kullanıcılar
451,423
Son üye
ZALİMFİRARİ27

Yeni konular

Geri