Rgb şerit led'e direnç bağlamak

QFaruk

Üye
Masama 3 cipli RGB şerit led döşedim ve sadece beyaz renk kullanmak istediğim için rgbyi kısa devre yapıp direkt eksiye bağladım artıyı da normal şekilde bağladım. Fakat parlaklık fazla geldiği için artının önüne resimdeki dirençten bağladım. Ledin parlaklığı azaldı ancak rengi kırmızıya döndü sizce sebebi nedir? niye kırmızıya döndü merak ettim. Parlaklık ayarı yapabileceğim basit bi çözüm önerir misiniz?

Ekli dosyalar

• 20240916_015332.jpg
    20240916_015332.jpg
    159.4 KB · Görüntüleme: 3
Kırmızı ledler daha düşük akımlarda tam yanarlar. Direnci bağladığında akım da düşer. Düşük akımda kırmızı tam seviyeye yakın yanarken yeşil ve mavi renkler daha sönük yanarlar.
Her bir renk için ayrı direnç kullanmalı ve her bir rengin parlaklığı için uygun değerde direnç seçmelisin.

Değişik renklerdeki ledlerin iletim gerilimleri farklı olmaktadır. Araya seri direnç uygun bir çözüm olmaz. Her renk için ayrı direnç de uygun olmaz.

Üç kanallı, ayarlanabilir LED sürücülerden edinmenizi tavsiye ederim.

Değişik renklerdeki ledlerin iletim gerilimleri farklı olmaktadır. Araya seri direnç uygun bir çözüm olmaz. Her renk için ayrı direnç de uygun olmaz.

Üç kanallı, ayarlanabilir LED sürücülerden edinmenizi tavsiye ederim.
Acaba link atabilir misiniz ?

Bu sanki tek kanal. Tüm ledin parlaklığını kıstığınızda, kırmızı yine baskın çıkabilir. Üç kanal ve kumandalı olanları tercih ediniz.

Forum istatistikleri

Konular
129,329
Kullanıcılar
451,787
Son üye
benkerem1976

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri