s7300 bir soru?

arix

Üye
op de gösterilen tam sayı olan bir sayıcıyı 1.0125 ile carpıp tekrar tamsayıya cevirip tekrar panele vermek istiyorum nasıl bir yolizlemem gerekiyor?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
sn arix,

tamsayıyının sonucunu aşağı değere taşımak istiyorsan yani, 3*1.0125=3,0375 sayısını 4 e tamamlamak istiyorsan round komutunu kullanarak, 3 e tamamlamak istiyorsan trunc komutunu kullanarak yapabilrisin. burda virgüllü çıkan sayının sonucunun alt değere mi, üst değere mi yazılmasına karar vermelisin. ona göre komutu kullanmalısın.

kolay gelsin

Kod:
L     MW    10                         // OP deki sayı
      DTR                                // Real sayıya çevirdik
      L     1.012500e+000          // istediğin çarpan
      *R                                 // Real Çapma  
      RND                               // Çarpma sonucu Realdan integer formatına yuvarladık
      T     MW   20                  // Sonucu MW20 ye attım kolay gelsin...

Son düzenleme:
L MW 10 // OP deki sayı
DTR // Real sayıya çevirdik
L 1.012500e+000 // istediğin çarpan
*R // Real Çapma
RND // Çarpma sonucu Realdan integer formatına yuvarladık
T MW 20 // Sonucu MW20 ye attım kolay gelsin...

(op nin okudugu değeri ki bu tamsayı, 1.0125 ile carpıp tekrar aynı registere gondermem gerekiyor)

yukarıda yazdıgınızdan (laderi kullandıgım icin) anladıgım op ye giden sayıyı once real sayıya cevirip sonra 1.0125 le carpıp sonrada raund yapmam gerekiyor?

tskler bilgiler icin

PLC tarafında OP de gösterilen adresi(MW 20 olsun PLC tarafı) bul ve değiştir (MW10 yap) daha sonra yukarıdaki PLC kodunu yaz çıkan sonuç zaten MW20 de böylece ekran tarafını değiştirmeden PLC tarafıyla işi halletmiş olursun.
Evet OP adresindeki sayıyı REAL a çevirip REAL bir sayıyla çarpıyoruz(çarpmak istedigin 1.0125 REAL bir sayı) çıkan sonucu round (yuvarlayıp) integer e çeviriyoz.

Son düzenleme:
PLC tarafında OP de gösterilen adresi(MW 20 olsun PLC tarafı) bul ve değiştir (MW10 yap) daha sonra yukarıdaki PLC kodunu yaz çıkan sonuç zaten MW20 de böylece ekran tarafını değiştirmeden PLC tarafıyla işi halletmiş olursun.
Evet OP adresindeki sayıyı REAL a çevirip REAL bir sayıyla çarpıyoruz(çarpmak istedigin 1.0125 REAL bir sayı) çıkan sonucu round (yuvarlayıp) integer e çeviriyoz.

Arkadasım cok tsk ederim yukarıda soylenilen sekilde yaptım ve sonuc ok.

Forum istatistikleri

Konular
129,272
Kullanıcılar
451,686
Son üye
emrah7141

Yeni konular

Geri