Serbest Tüketici Olmak

elector

Üye
Arkadaşlar İşyeri olarak serbest tüketici olma hakkımız var.Serbest tüketici olmanın maddi yada manevi avantajları,dezavantajları nelerdir? Bilgisi olan var mıdır

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Serbest tüketici olmak için,yıllık asgari 100000 kwh enerjiden aşağı elektrik tüketmiyor
olmanız ve bağlı bulunduğunuz tedarikci kuruluştan " serbest tüketici " belgesi almanız
gerekir.Bu belge ile,lisanslı satıcılar ile pazarlık yaparak onlardan elektrik alabilirsiniz.Böy-
le bir satıcı bulmak zor ( biz,3 milyon kwh için bulamadık ).Teorik olarak çıkmış olan bu uy-
gulama,maalesef,tatbikatta henüz işlemiyor ve bir işe yaramıyor.

Koskoca Türkiye Cumhuriyeti enerjide dışarı bağımlı,siz nasıl serbest olacaksınız.:)
Yarı şaka yarı ciddi durumu böyle izah etmeye çalıştım.
Fahri hocam mevcut durumu söylemiş zaten.

tam anlamadım Fahri Bey.İlgili firmalar müşteri buldum diye peşimizden koşması gerekmez mi.Neden burun kıvırıyorlar peki

Sizin beklentiniz,daha ucuza elektrik almak.Adam,daha pahalı satmak varken,size neden
daha ucuza elektrik versinki ( Küçük Amerikayızya ).Ne zaman gerçek Amerika olur isek,
o zaman istediğiniz yerden elektrik alırsınız.Şimdiki mevzuat,dostlar alışverişte görsün mev-
zuatıdır.Çok muhtemel,bazı zeki ! insanların işine yarıyordur !

Arkadaşlar her yerde dolaşıyorlar elektrik satmak için

Geçen gün bir müşterimizin basvurusu için ayedaşa gittim,tekniker arkadasın önünde 2000 den fazla dilekçe vardı :)) her tesisat için tekhat şeması hazırlıyorla daha sonra belgeyi,adamlar bıkmıs durumdaydı işin açıkçası.

Firmamıza yenı gelen yazıda serbest tuketıcı kapsamına gırdıgımızı yazıyor. Bundan sonrakı surecte ne yapmam gerekıyor ?

Tedarikçi kuruluşunuzdan, SERBEST TÜKETİCİ belgesi almak için, talepte bulunmanız gere-
kiyor.

Öncelikle sayacın enerji transferi kapsamında Aydem tarafından uygunluğunun kontrol edilmesi gerekiyor.Aydem'in belirteceği standartlarda sayaç ve donanım takdırıldıktan sonra dilekçeyle Aydem'e başvuru yapılıyor. ( tüketim noktası bilgileri imza sirküleri ve ticaret sicil gazetesiyle birlikte ) Aydem tek hat şemalarını hazırlayıp size vermek durumunda , tabi Aydem bu durumdan pek memnun değil hatta pazarlığa girdi bile ( akenerjinin indirim miktarının çok altında olsa da ) Belgeler tamamlandıktan sonra yapılması gereken tek şey tedarikçi firmayla sözleşmenin yapılması. Bütün işlemler 15 nisana kadar tamamlanmalı.

Bu hafta boyunca Akenerji Ege Bölgesi'nde bu konuyla ilgili seminerler verdi. Ciddi bir potansiyel var. Ekstradan sormak istedikleriniz olursa özelden mesaj atabilirsiniz, firmam Akenerjiyle sürekli iletişim halinde , bazı bölgelerde(ege bölgesinde)Aydem'le olan ilişkilerde biz devreye giriyoruz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,920
Son üye
cihan.demir

Yeni konular

Geri