Sieg C6 CNC çevrim projesi

Anladığım kadarıyla toroid trafolar EI trafolar kadar fazla elektromanyetik alan yaratmıyor.

manyetik akı abi şu tedaşçıların kkb diye bize köslediği kayıp kullanım gibi düşün trafo ne kadar verimli ise manyetik akısı o kadar düşük olur E tip te atıyorum %40 ise troid de % 15-20 dir ama vardır :) sinyal kablolarını ne kadar uzak tutarsan o kadar iyidir birde ac voltaj kablolarını mümkün olduğunca kısa tutmak iyidir

Çalışan troidden bir şey olmaz.

Panoyu tornanın altına monte ettim. Sürücüleri de raylara taktım. Çok güzel oldu.
He pek güzel olmuş, Zaten tornada da soğutma sıvısı kullanılmaz { :eek: } dimi?.
Lam aylardır bir kişi çıkmadı abi bunu panoya koyma diyen. Diyen olsaydı panoyu başka türlü yapardım.
Manyeti alan vs.vs. sen yinede olabilidiğince pcb meretlerden uzak koy. (Pcb'yi yapan ''b*d*m'' illaki yarım-yırtık tedbir almıştır, sen yinede kendi tedbirini al)

He pek güzel olmuş, Zaten tornada da soğutma sıvısı kullanılmaz { :eek: } dimi?.

Manyeti alan vs.vs. sen yinede olabilidiğince pcb meretlerden uzak koy. (Pcb'yi yapan ''b*d*m'' illaki yarım-yırtık tedbir almıştır, sen yinede kendi tedbirini al)
Tornanin altinda egimli talas tablasi olcak. En derin yerinde filtreli delik olcak. Panonun sag tarafi bos. Orayi sivi bidonu icin bos biraktim.

Tornanin onune ve arkasina da talas sicramasin diye sacdan bir sey yapmayi dusunuyorum.

Ne biliyim , şöylee havadar olsa, yukarılarda dursa, bi takım buton, düğme vs derli toplu sana baksa, gör kırpsa (Az kaldı çekici fırlatacak)

Odada kollarımı kaldırarak yürüyorum. Yer yok. Pano için en uygun yer orası.

Burada toroid trafoların ekranlanmasıyla ilgili bir konu var. Genel görüş düşük noise ürettiği yönünde ama istenirse bir veya 2 kat çelik folyo veya daha iyisi bakır folyo ile sarılabilir diyorlar.

El yapımı toroid videyosu görünce kısmen seyrettim. Son emaye tel sarımından önce bir kat bakır folyo sardılar. Bakır levhaya bir adetde kablo da lehimlediler. Sardırdığınız yere sorarsanız gerek olmadığını söyleme olasılığı var.

Sargıların bakır olup olmadığını mı soracağım? Eğer öyleyse daha önce sormuştum. Bakır.

Forum istatistikleri

Konular
128,839
Kullanıcılar
450,935
Son üye
oqzknt

Yeni konular

Geri