Sieg C6 CNC çevrim projesi

Öncelikle şunu bir anlamak lazım: sensörden gelen sinyal bozuk olduğu için mi yanlış devir sayılıyor, yoksa kontrol kartındaki bir sorun yüzünden mi? 500 Hz lik bir sinyali verme imkanınız olsaydı en azından kesin olarak anlardık sorunun hangi tarafta olduğunu. Mesela kontrol kartı tarafında ise sorun, bir sonraki adım dediğiniz gibi kontrol kartının kendisi mi yoksa PC tarafı mı.

Aslında Gebze taraflarına yolunuz düşerse şu kontrol kartı ve laptop'la uğrayın şunu iyice bir kurcalayıp anlamaya çalışalım :) Özellikle şu sensörü yüksek bir devir ile çevirip osiloskopla sensör çıkışına bakarız. Sinyal jeneratör ile de 500 Hz verip bu durumda sizin mach3 ne diyor bakarız.

Ne güzel birşey öyle o :D

Üstelik kare dalga üretme özelliği de var. 500 Hz verip bakın işte, bakalım düzgün 500 RPM gösteriyor mu mach3 :rolleyes:

Farklı devirlerde ölçüm yapıp denerseniz hatayı bulmada bir adım ileri gidebilirsiniz, en azından burada yorum yazan kişilere ek bilgi sağlar.

Gürültü kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorsanız temiz bir doğru akım kaynağından beslemeyi denediniz mi? (akü gibi)

Merhaba,

Ben örneklerimde hep 500 +-xx şeklinde rakam veriyorum ama onlar örnek sadece. Tüm devirlerde denemeler yapıyorum. 100-1510 arasında. Devir arttıkça +- rakamda oynama artıyor. Mesela 1510 devirde ortalama 1480-1520 arasında oluyor. Bu esnada lazer devir ölçerle de bakıyorum. Sadece 0.5-1 devir oynuyor.

İlk denemelerde sensöre faklı güç kaynağı bağlamıştım. gnd ucunu kontrol kartına vererek. Yani sensöre +5v güç kaynağından verdim ama gnd ucunu kontrol kartının gnd sine bağladım. Aksi taktirde devir ölçümü çok daha dengesiz oluyordu.

Son düzenleme:
Merhaba,

Ben örneklerimde hep 500 +-xx şeklinde rakam veriyorum ama onlar örnek sadece. Tüm devirlerde denemeler yapıyorum. 100-1510 arasında. Devir arttıkça +- rakamda oynama artıyor. Mesela 1510 devirde ortalama 1480-1520 arasında oluyor. Bu esnada lazer devir ölçerle de bakıyorum. Sadece 0.5-1 devir oynuyor.

İlk denemelerde sensöre faklı güç kaynağı bağlamıştım. Gnd ucunu kontrol kartına vererek. Yani sensöre +5v güç kaynağından verdim ama gnd ucunu kontrol kartının gnd sine bağladım. Aksi taktirde devir ölçümü çok daha dengesiz oluyordu.
Suat indexi iptal edip manyetik bir sensör ile deneme imkanın var mi? Bence index bu işi bozuyor. Aynanın miline bir mıknatıs yapıştır.

Manyetik miydi sensor? Aluminyumdu parça sanırım. Metal bir denesen. Aluminyumda yoğunluk dolayısıylamı nedir bazen o sensorler farklı tepki verebiliyor. Bizzat yaşadım.

Son düzenleme:
sensörlerin malzeme türüne göre algılama değerleri vardır. Endüktif sensör demiri 4mm mesafeden algılayabiliyor iken alüminyum malzemeyi 1mm gibi mesafeden algılar.
Suat abinin kullandığı yansımalı sensör bu sensörler yansıma kesildiğinde yani araya bir cisim girdiğinde sinyal verir yada sinyali keser. Bu tip sensörlerin en hassas şekli fiber optik sensördür.

sensörlerin malzeme türüne göre algılama değerleri vardır. Endüktif sensör demiri 4mm mesafeden algılayabiliyor iken alüminyum malzemeyi 1mm gibi mesafeden algılar.
Suat abinin kullandığı yansımalı sensör bu sensörler yansıma kesildiğinde yani araya bir cisim girdiğinde sinyal verir yada sinyali keser. Bu tip sensörlerin en hassas şekli fiber optik sensördür.
Arkadaşlar, ilk denediğim sensör optik idi. Sonra manyetik hal sensör denedim.

Bilgisayar çok eski bir laptop. Sorun bilgisayar olabilir diyerek bir bilgisayar topladım. Bugün yarın onunla deneyeceğim.

Aynen yusuf'un dediği gibi benzer aluminyum zorunun yaşadım. Hatta aluminyum cnc ile işlenmiş, köşesi tırtıklıklı tarafından ise bu mesafe daha da kısalıyor.

rotary-encoder_008_800x450.jpg

Kağıt yazıcılarını açarsanız yıllardır içinde değişmeyen bir şey vardır. O da ışıklı, fiber encoder'dır. Basit bir plastik çark bu ışık denetinin arasında geçerek istenilen hassasiyette(piksel) okumayı yapar.

Ayrıca yine şerit olarak kartuşa bağlı asetat üzerinde çizgilerin olduğu sensör vardır. O da aynı şekilde ışıkla çalışır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,933
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri