sodyum buharlı lamba ve balastlar

peki bahsettiğim yanıp sönme olayı civa buharlı lambalarda olabilir mi peki. bahsettiğim starter olayı yani

İgnitör, yüksek basınç sodyum buharlı ve metalhalidelerde vardır. Y.B. civa buharlıda ignitör yoktur.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bir florasan lambanin ömrü neye baglidir kac madde sayabiliriz?

ben lambanın kalitesini sormuyorum, tabi ki kaliteli malzeme dayanıklıdır, ben lamba kısmının ömrünü azaltan elektriksel olaylari soruyorum

Bu lambaların içinde ısıya duyarlı bir termik kontak var.Soğuk iken kontaklar birleşmiş vaziyette...
Bir ucu lambanın bir ayağına bağlı , diğer ucu da ışık veren kapsülün (!) etrafına sarılmış olan tele veya bunun üzerinde boylu boyunca iletken olan devreye bağlanıyor.(Herhangi bir devre tamamlama özelliği yok).
Bu Flaş çakan ampullerde de camın dışına sarılmış tel gibi...
...
250W'lık SB Lambaya 400W'lık SB Lambanın balastı takılırsa Lamba arızalanır.
Yine bu güçteki bir lambayı 110W'lık balastla çalıştırmak istesek bu sefer balast ısınır ve yanar..

sodyum buharlı lambalarda starter yokdur diyenlere sesleniyorum. biliyoruzki iki çeşidi var son-t ve son-h. Bu son-h ampuller ignatör ile kullanılmiyo direkt balast a bağlanıyo. bu ampulün icinde ki startere benzeyen ve ilk yanma esnasında starter gibi kızardıgını gördüğümüz malzeme nedir peki. son-t lere lafım yok....

sodyum buharlı lambalarda starter yokdur diyenlere sesleniyorum. biliyoruzki iki çeşidi var son-t ve son-h. Bu son-h ampuller ignatör ile kullanılmiyo direkt balast a bağlanıyo. bu ampulün icinde ki startere benzeyen ve ilk yanma esnasında starter gibi kızardıgını gördüğümüz malzeme nedir peki. son-t lere lafım yok....

Ampulün iç yapsındaki bir parçaya siz starter diyorsanız söyleyecek söz bulamıyorum. Şebekeye direk bağlanan bir ampuldür.

Benzer bir mantıkla ''windows vista starter'''de de starter var :)

O bahsettiğiniz ampul içindeki termik elemanın adının starter dendiğine dair bir kaynak gösterinki inanalım yoksa üstteki cümlemde de starter var. Yolvericilerde bir starderdir... örnek bol. Ya bahsettiğimiz elemanın ne olduğunu anlamadınız yada kafa yapıyorsunuz. Resmini ne yapayım zaten biliyorum çok kullandım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Evet bazı ampullerin içinde starter var.Lambanın dış camının içinde bildiğimiz starter...Ama bu ışık veren kapsüle seri bağlı değil.
Yukarıda termik bir elemandan bahsettim.Onun gibi çalışıyor.

Benzer bir mantıkla ''windows vista starter'''de de starter var :)

O bahsettiğiniz ampul içindeki termik elemanın adının starter dendiğine dair bir kaynak gösterinki inanalım yoksa üstteki cümlemde de starter var. Yolvericilerde bir starderdir... örnek bol. Ya bahsettiğimiz elemanın ne olduğunu anlamadınız yada kafa yapıyorsunuz.

Resmini çekip buraya koyacağım.

İlk mesajımda termik elemandan bahsetmiştim.Adını da Starter demedim.Adı üzerinde ısı ile çalışan bildiğimiz BİMETAL termik kontak.
Arkadaş yukarıda bir Starterden bahsetti.Evet ayrıca içinde bildiğimiz Starter olan Ampuller de var.

...
Bu forum gördüğüm kadarı ile çok seviyeli ve kaliteli bir forum.Onun için kimseyle kafa yapma , dalga geçme v.b. gibi gayri ahlaki davranışlarda bulunmamız söz konusu değil.
Bu ay 20.yılımı dolduracağım Elektrik Dağıtım Şirketinde.
Bildiğimiz üzere bu konu bizlerle direk ilgili...

Moderatör tarafında düzenlendi:
İlk mesajımda termik elemandan bahsetmiştim.Adını da Starter demedim.Adı üzerinde ısı ile çalışan bildiğimiz BİMETAL termik kontak.
Arkadaş yukarıda bir Starterden bahsetti.Evet ayrıca içinde bildiğimiz Starter olan Ampuller de var.

...
Bu forum gördüğüm kadarı ile çok seviyeli ve kaliteli bir forum.Onun için kimseyle kafa yapma , dalga geçme v.b. gibi gayri ahlaki davranışlarda bulunmamız söz konusu değil.
Bu ay 20.yılımı dolduracağım Elektrik Dağıtım Şirketinde.
Bildiğimiz üzere bu konu bizlerle direk ilgili...

Bende 30 senemi verdim bu meslekte sonunda doğruyu buldunuz ya(ilk cümleniz) gerisi önemli değil.
Kafa yapmayın(dalga geçmeyin) demek seviyeyi düşürmez.Gerçekci olun olayı provoke etmeyin.

Son düzenleme:
Bende 30 senemi verdim bu meslekte sonunda doğruyu buldunuz ya(ilk cümleniz) gerisi önemli değil.
Kafa yapmayın(dalga geçmeyin) demek seviyeyi düşürmez.Gerçekci olun olayı provoke etmeyin.

Doğruyu sonunda değil ilk mesajımda bulabilirsiniz.Ve EDİT'siz şekilde.
Ayrıca Starterli ampulleri de birazdan görebileceksiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular

Geri