sodyum buharlı lamba ve balastlar

Sn.Hayrettin Demir,paylaştığınız fotoğraflar için teşekkür ederim.Analizör nikli kişi bu resimlere bakıp şişmiştir herhalde.Analizör o resimde gördüğün STARTER dir.Analizör senin yaklaşımını kullandığın kelimeleri kınıyorum.Amacın sanki üzüm yemek değil de bağcıyı dövmek gibi geliyor bana.Ne demek şıracı bozacı terbiyesizlik yapma senin gibi ukaleları çok gördüm.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar!
Konu gayet güzel bir şekilde giderken, seviyenin bozulması hiç hoş olmuyor.

Arkadaşlar Cehaletime bağışlayın ama bu bahsettiğiniz devre elemanları ( starter ve ignitör ) birileri bana açıklayabilirmi. Ama GEREKSİZ YERE DİĞER ARKADAŞLARA HERHANGİ BİR SATAŞMA YAPMADAN LÜTFEN.

ben bu kadar olasıya neyi merak etmişim ya. konuyu açan benim amaç bilinmeyenleri öğrenmek bilinenleri paylaşmak değilmi? ama nedense hep -en iyi ben bilirim- mantığı işliyo.ben buraya su sözü uygun gördüm simdi '' biliyorsan konuş alim sansinlar, bilmiyorsan sus biliyor sansinlar...

Sn.Hayrettin Demir,paylaştığınız fotoğraflar için teşekkür ederim.Analizör nikli kişi bu resimlere bakıp şişmiştir herhalde.Analizör o resimde gördüğün STARTER dir.Analizör senin yaklaşımını kullandığın kelimeleri kınıyorum.Amacın sanki üzüm yemek değil de bağcıyı dövmek gibi geliyor bana.Ne demek şıracı bozacı terbiyesizlik yapma senin gibi ukaleları çok gördüm.

Arkadaşlar biraz sabır...
Resimler , çalışırken çekeceğim videolar (bu videoyu çekerken bu lambaların içindeki Starterin tıpkı evlerimizde kullandığımız Floresan ampullerdeki gibi ateşleme yaptığını göreceğiz).
Arkadaşlar iyiliğe iyilik HER KİŞİNİN HALİ , kötülüğe iyilik ise ER KİŞİNİN HALİ düsturu ile hareket etmeyi Allah bize nasip etsin.

ben bu kadar olasıya neyi merak etmişim ya. konuyu açan benim amaç bilinmeyenleri öğrenmek bilinenleri paylaşmak değilmi? ama nedense hep -en iyi ben bilirim- mantığı işliyo.ben buraya su sözü uygun gördüm simdi '' biliyorsan konuş alim sansinlar, bilmiyorsan sus biliyor sansinlar...

Ben de baştan beri imzamdakini uygun görüyorum :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
sayın hayrettin-demir sayın sametkose arkadaşlarim beni bagislayin ama yaniliyorsunuz kanimca, sodiyum buharli lambalarda starter oldugunu hiç duymadim internette de arattim bulamadim siz nasil bu kadar emin olabiliyorsunuz anlamadim,starter benim cehaletim dahilinde konusuyorum sadece florasanlara özel bir komponenttir bildigim kadariyla ama yaniliyorsam affola tabi hayrettin hocamin resimlerini bekleyelim veya daha güvenilir referanslar bulalim netlessin...

sayın hayrettin-demir sayın sametkose arkadaşlarim beni bagislayin ama yaniliyorsunuz kanimca, sodiyum buharli lambalarda starter oldugunu hiç duymadim internette de arattim bulamadim siz nasil bu kadar emin olabiliyorsunuz anlamadim,starter benim cehaletim dahilinde konusuyorum sadece florasanlara özel bir komponenttir bildigim kadariyla ama yaniliyorsam affola tabi hayrettin hocamin resimlerini bekleyelim veya daha güvenilir referanslar bulalim netlessin...

Resimlerde görülen hayal değil gerçek.
Resimlere bakın , bildiğimiz normal starter ve normal BİMETAL termik kontak (80derece).
Arkadaşlar bu resimler montaj falan değil , gerçektirler.
Çalışırken lambanın şeffaf yerinden baktığınızda cam tüp içinde Starterin ateşleme yaptığını görüyoruz.Eğer normal floresan lambalarda kullanılan malzeme Starter ise bu da aynı ondan , Starter.
Sanırım sıkıntı bunların ne işe yaradıklarını açıklamamakda.Onu da açıklayacağım.
Amacım bildiklerimi herkesle paylaşmak..Ve bu çok basit birşey arkadaşlar.

ayrıca bu lambalarin spdyum buharli lamba olduguna eminmisiniz? belki farkli bir lambadir malum bu lambalar birbirine cok benziyorlar...

şimdi bu starter oldugunu düsündügünüz şey tutuşturma teli olmasin? megep kitabinda bahsedilen şey? megep kitabi iç aydınlatma tesisatı cildi

şimdi bu starter oldugunu düsündügünüz şey tutuşturma teli olmasin? megep kitabinda bahsedilen şey? megep kitabi iç aydınlatma tesisatı cildi

O tutuşturma teli ise Floresan Lambalarda Starter olarak bildiğimiz şey de Tutuşturma Teli'dir.
Eğer Startere Tutuşturma Teli diyorlarsa evet Tutuşturma Teli de diyebiliriz , Türkçemizi korumak açısından.
Linki verebilir misin...

Sodyum buharlı ampuller sıcak katotlu, alçak basınçlı ve alçak gerilimle çalışan deşarj
ampulüdür. Bu ampul balast üzerinden devreye bağlandığında, bulunduğu ortam sıcaklığında
ışık yayamaz. Çünkü soğuk sodyum katı hâldedir. Ampulün iç sıcaklığı flamanlardan geçen
akımın etkisiyle 200-300 °C'ye yükseldiğinde sodyum buharlaşır. Bu esnada tüp basıncı
düşer. Deşarj işlemi önce yardımcı bir gaz içinde (argon ya da neon) oluşur. Bu sayede tüpün
içi asal gazla dolar. Ampul elektrotları, baryum oksitle kaplı wolframdan oluşan spiral
şeklindedir. Ampulün içindeki elektrotlar küçük bir transformatörle ısıtılır. Tüpün her iki
ucunda da aynı tip elektrot bulunur. 220 Volt'luk Şebeke gerilimi sodyum buharlı ampulün
ışık yaymasını sağlayamaz. Bu nedenle tüp içine, elektrotları birbirine yaklaştıran madeni bir
tutuşturma teli konmuştur. Gerilim uygulandığında küçük ışıltılı boşalma yolları oluşur ve ön
boşalma sağlanır. Ön boşalma ana boşalmayı başlatır ve ampulün tüpü ısınır. Sodyum
buharlaşır ve ışıklı plazma dolgu gazından sodyum buharına geçer. Bu lambaların çalışma
gerilimi 220 Volt’tur. Fakat bu lambalar 220 Volt’a kadar olan gerilimlerde de çalışabilir.

Buradan starter ile aynı işi yaptigini söyleyemeyiz diye düsünmekteyim ben üstad...

burda kücük trafodan bahsediyor bu nedir? eskiden mi böyleydi yoksa icinde kücücük bir trafo mu oluyor gerci pek kulaga mantikli gelmiyor ama neyse...

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular

Geri