Soft starter ile kaçak akım toroidi ve rölesi kullanımında ki problem

Merhaba elektrik-elektronik duayenleri

250kw motor ile bir pompa çalıştırıyoruz. Motoru bir soft starter kontrol ediyor ve bu soft starter Siemens orta faz direk motora gidiyor. Bunlarla la birlikte yardımcı pompalar ve sensörleri kontrol eden bir panomuz var. Bütün bu sistem ana girişte bir toroid ile kaçak akım rolesine bağlı buda ana şaltere bağlı kaçak olduğunda şalteri attırıyor. Sistemi enerjilendiriyoruz pano ve diğer çevresel elemanlar çalışınca bir problem olmuyor. Soft starter a start verdiğimizde kaçak akım atiyor. Motor firmasına sordum kaçak yoktur kaçak akım rolenizde bir problem vardır dedi. Siemens e sordum cihazimizda bir problem yoktur motor sargilarinda kaçak vardir dedi. Kaçak akım rolesine devre dışı bırakınca sitem gayet iyi çalışıyor. Bir kaçak olduğunu sanmıyorum. Kaçak akım rolemiz abb marka bu arada abb yede sordum onlarda motorda bir problem olabilir dedi. Motoru meger cihazı ile test ettik gohm seviyesinde omaj verdi sağlam olduğu söylendi.

Problem için yardımcı olabilecek biri varmıdır acaba

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kaçak akım rölenizin tipi ne ? Simens,hangi tip öneriyor ?Softstarter,bypas kontaktörlü tipmi ?
A tipi kaçak akım rolesi kullanıyoruz
Siemens in datasheete bir önerisi yok ama sözlü olarak sorduğumda a tipi kullanmamizin bir problem yaratacağını düşünmüyorum dedi.
Soft starter bypass kontrollü demorajdan sonra bypass geciyor
Troıd rölenın kacak akım hıssetme sevıyesini yukseltmeyi veya actırma zaman ayarını yukseltmeyi deneyin.
Troid uzerinde bir ayar yeri yok rolede var Max 5sn 2 ampere ayarlı yinede atiyor

Demerajınız uzun sürüyorsa,5 sn. lik kontağı,demeraj süresince başka bir zaman rölesi ile ( demeraj süresini ölçerek ) şöntlemeyi deneyin.

Tesisat,kuralına uygun ! yapılmışsa ,geriye o ihtimal kalıyor.Gerekçe nedir bilmiyorum ama,3 faz geçişli seçilse ! daha uygun seçim yapılmış olurdu diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• TOROİD KABLO !.jpg
    TOROİD KABLO !.jpg
    153.1 KB · Görüntüleme: 1
  • TOROİD KABLO,BARA YERLEŞTİRME.jpg
    TOROİD KABLO,BARA YERLEŞTİRME.jpg
    123.4 KB · Görüntüleme: 1
  • TOROİD MONTAJ Sch..pdf
    8.7 MB · Görüntüleme: 6
  • TOROİDDE KABLOLAMA.pdf
    39 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:
Tesisat,kuralına uygun ! yapılmışsa ,geriye o ihtimal kalıyor.Gerekçe nedir bilmiyorum ama,3 faz geçişli seçilse ! daha uygun seçim yapılmış olurdu diye düşünüyorum.
Dosyalar ve yardımlar için teşekkürler tesisat ti panoyu panocu yaptı kendimde kontrol ettim zaten sıkıntı olsa geriye kalan sistem çalışırken problem çıkarırdı kumanda devresi plc bir trafo 3 düşük amperde yardımcı pompa var belki söylemem gereken bir ayrıntıyı söylemedim sistemde notur yok toroide 3 faz giriyor daha sonra bir transformatör ile faz notur çıkarıp kumanda devresini beliyoruz

Kanlonuz,birden fazla olmalı.Toroidden geçiş kurallarını o nedenle ekledim.Ölçü aletiniz olsada,ölçüm yapma imkanınız olsa,belki,daha fazla fikir sahibi olma imkanınız olabilirdi.Kaçak akımın,300 mA den büyük olma ihtimali herzaman ! mevcut.O nedenle,onunlada biraz oynamanız gerekebilir.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    173.9 KB · Görüntüleme: 0
  • 2.jpg
    2.jpg
    53.8 KB · Görüntüleme: 0
  • 3.jpg
    3.jpg
    287 KB · Görüntüleme: 0
  • 4.jpg
    4.jpg
    267.5 KB · Görüntüleme: 0
  • Sch. Toroid montaj şekli.pdf
    8.7 MB · Görüntüleme: 0
Kanlonuz,birden fazla olmalı.Toroidden geçiş kurallarını o nedenle ekledim.Ölçü aletiniz olsada,ölçüm yapma imkanınız olsa,belki,daha fazla fikir sahibi olma imkanınız olabilirdi.Kaçak akımın,300 mA den büyük olma ihtimali herzaman ! mevcut.O nedenle,onunlada biraz oynamanız gerekebilir.
Çok teşekkürler bunları inceledikten sonra dönüş yapacağım. Problem bu olabilir.
Çok teşekkürler bunları inceledikten sonra dönüş yapacağım. Problem bu olabilir.
Problem toroide koblolar doğru şekilde konulmamış olabilir

Forum istatistikleri

Konular
129,196
Kullanıcılar
451,557
Son üye
sait81

Yeni konular

Geri