Soft Starter Nedir?

Arkadaşlar;soft starterda cosQ(güç faktörü) kaçtır?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşlar bende 2 adet tuthill marka 45 kw blower var...bunlara oksijernmetre takıp frekans konvektörüyle oksijen belli bir seviyeye ulaşınca rölantide calışmasını istiyorum nasıl bir bağlantı yapmamı önerirsiniz...yıldız üçgen bağlamam dahamı ii olur ...yardımcı olursanız sevimnirim bir şema üzerinde gösterirseniz makbule gecer teşekkürler...

Forumumuzda çok çeşitli şemalar vardır.Zaman rölesi,yolverme işleminden sonra devreden çıktığı için,biz,ekteki şemayı kullanıyoruz

Ekli dosyalar

• Y - Ü şema.rar
    7.7 KB · Görüntüleme: 481
cok teşekkürler hocam... kontaktörlerin deyerlerini verebilirmisiniz aceba yanlış bişey yapmak istemiyorum...siemens..kullanacam..
------------------
bide kullanacağım kablo 6 lık yeterliş olmaz sanırım 10 luk yeterli olurmu

Son düzenleme:
arkadaşlar bende 2 adet tuthill marka 45 kw blower var...bunlara oksijernmetre takıp frekans konvektörüyle oksijen belli bir seviyeye ulaşınca rölantide calışmasını istiyorum nasıl bir bağlantı yapmamı önerirsiniz...yıldız üçgen bağlamam dahamı ii olur ...yardımcı olursanız sevimnirim bir şema üzerinde gösterirseniz makbule gecer teşekkürler...

Oksijen sensörüne bağlı çalışan blower için kontaktör kullanmanıza gerek yok.Blower motorunuz(üçgen 380 ise) üçgen bağlayacaksınız.(Y/Ü değil)Devrede yalnızca besleme sigortası olacak.Termik-kontaktöre boşuna para vermeyin.Soft starter ile hız ayarı yapılmaz.

peki ne yapmamı önerirsiniz ali bey ? nasıl bir bağlantı oluşturmalıyım oksijen sensörü kullanacam zaten bu oksşjen metre bloweri nasıl kontrol edecek.. frekans konvektörü kontaktor termik görevini görüyormu aydınlatırsanız detaylı biş şekilde bağlantıda izleyeceyim tekniyi anlatırsanız sevinirim.!!!

aze34 arkadaşım.Direkt ve Y / Ü yolverme ile ilgili malzemeleri,eklediğim dokümanın 132-133 nolu sayfalarından istifade ederek seçebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Salt_ve_Enstalasyon_Teknigi_liste_20090420.rar
    3.7 MB · Görüntüleme: 361
peki ne yapmamı önerirsiniz ali bey ? nasıl bir bağlantı oluşturmalıyım oksijen sensörü kullanacam zaten bu oksşjen metre bloweri nasıl kontrol edecek.. frekans konvektörü kontaktor termik görevini görüyormu aydınlatırsanız detaylı biş şekilde bağlantıda izleyeceyim tekniyi anlatırsanız sevinirim.!!!

sayın Aze34
Aynı konuyu iki yerde sormuşsun.Diğerinde açıklamaya çalışmıştım.Oksijen sensöründen gelen bilgiye göre hız ayarı yapmak istiyorsan sürücü kullanacaksın.Soft starter yolalma akımını düşürmek için kullanılan bir cihaz.Devir ayarı yapmaz.Senin istediğin(sanırım) oksijen attıkça motorun yavaşlaması düştükçe hızlanması.Veya belirli değere kadar hızlı sonra tamamen düşük devre inmesi.
Yöntemine göre sürücü parametreleri farklılık gösterecektir.Sürücü kullanıldığında kontaktör -termik kullanımına gerek yoktur.Motor etiket bilgisi sürücüye kayıt edildiğinde termik koruma işlemini sürücü zaten yapar.Kontaktör kullanımı sadece tek sürücü ile 2 blowerden bir tanesi kullanılacaksa 1 veya2 tercihini belirlemek için kullanılabilir.2blowere 2sürücü takacaksan tamamen para israfı olur.

Omron ağır şartlarda çok yüksek verimlidir.Diğerlerine göre biraz pahalı olabilir.Ben ENDA ve LS kullanıyorum.Her ikisinin de satış sonrası hizmeti iyidir.Enda'da Türkçe kılavuz var.LS de istersen gönderirler.Siemens dünya çapında bir marka ama fazla nazlı.ayrıca kılavuzları Türkçe değil.Sırf bu yüzden başka markalara yöneldim.

ben çalışmasını gözlemledim.start vermeden bile bir çıkışında direk faz var start aldıgında ise hafif yumusak kalkıp sonra hızlanıyor sanki fazları tek tek verirmiş gibi

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri