spinde olarak kullanılan makitayı mach3 den çalıştırıp durdurabilimiyiz ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
20 lira vereyim siz bana birtane yapın ozaman Kazım Abi, sizin gibi deneyimli birisi için ben anlam veremedim doğrusu, butür işlerin nekadar zor olduğunu, emek ve vakit gerektirdiğini, bilen birisiniz... gidip elin çinlisinden 150 liraya 200 liraya kart alıp adamları zengin etmek yerine 50 ise 100 verip kendi öz malını alıp en azından TÜRKİYE için yararlı bir iş yapan birisine destek olup herkesin bir şekilde kendi emeklerini ortaya koyarak yaptıkları amatörde olsa CNC lerinde kullansa sizde butür eleştirilerizin dozunu biraz daha azaltarak uygun bir şekilde anlatsanız bence rumuzunuzun altındaki o AYYILDIZA daha çok yakışırdı diye düşünüyorum ama siz yine kızıp esip gürleyeceksiniz diye korkmaktanda edemiyorum.... çünkü sizin hakkınızda nezaman eleştiride bulunsam hemen kızıyorsunuz... neyse kızdırdıysam da özür dilerim ama ben o kartı yapan arkadaşımı tanımıyorum ama bence gerçekten taktir edilmeye değer bir iş yapmış en azından benim için öyle...

Bu konuda bence KAZIM hoca haklı söz konusu kart sadece LPT kontrol kartı. En babası Çinya da 15-25 dolar. 70$ a sürücüleri üzerinde komple kartlardan alınabilir. Fiyat gerçekten çok.

(Bilmeyenler için açıklayayım Step driver sürmek için 2 farklı yol kullanılıyor.
1- Bir LPT kontrol kartına her eksen için ayrı bir sürücü takarak kullanmak. Bu metodda 1 LPT kontrol kartı bilgisayara bağlanır ve sürücüler bu kontrol kartına bağlanır. Bir nevi switch gibi düşünebilirsiniz. Bu yöntemde 1 kontrol kartı ve her eksen başına bir sürücü kartı vardır. Kontrol kartının tek görevi Sürücüleri bilgisayara bağlamak için aracılık yapmaktır.

2- LPT kontrolu Step sürücüleri birlikte komple bir kartta toplanmış sürücüler. (TB6560 en bilineni) Bu yöntemde sadece 1 kart vardır. Herşey bu kartın içerisindedir.
)

20 lira vereyim siz bana birtane yapın ozaman Kazım Abi, sizin gibi deneyimli birisi için ben anlam veremedim doğrusu, butür işlerin nekadar zor olduğunu, emek ve vakit gerektirdiğini, bilen birisiniz... gidip elin çinlisinden 150 liraya 200 liraya kart alıp adamları zengin etmek yerine 50 ise 100 verip kendi öz malını alıp en azından TÜRKİYE için yararlı bir iş yapan birisine destek olup herkesin bir şekilde kendi emeklerini ortaya koyarak yaptıkları amatörde olsa CNC lerinde kullansa sizde butür eleştirilerizin dozunu biraz daha azaltarak uygun bir şekilde anlatsanız bence rumuzunuzun altındaki o AYYILDIZA daha çok yakışırdı diye düşünüyorum ama siz yine kızıp esip gürleyeceksiniz diye korkmaktanda edemiyorum.... çünkü sizin hakkınızda nezaman eleştiride bulunsam hemen kızıyorsunuz... neyse kızdırdıysam da özür dilerim ama ben o kartı yapan arkadaşımı tanımıyorum ama bence gerçekten taktir edilmeye değer bir iş yapmış en azından benim için öyle...

5.sınıf esnaf ayakları bunlar .

Aşağıdaki linkleri incele fiyatlar hakkında fikir sahibi olursun.
Özellikle 3. link daha öncede anlatıldı , hem de doğrudan sana.
Pc paralel port iyi korunmalıdır onarımı anakartın kendisinden pahalı olabilir.
Port çıkışları direnç+7414+opto ile korunur ve sonra arabirimde her ne yapılacaksa yapılır.
Özellikle sürücülerde elektronik için yüksek sayılan gerilimler kullanılır ve girişlerinde optolar olsada arabirim çıkışında da opto kullanılması yerinde bir olaydır.
Ayrıca söz konusu kartda spindle devir ayarı için de modül mevcut.
Pc harici el kontrolü için giriş de mevcut.
Pc paralel port pinlerinin doğrudan muhatap olduğu bölüm 5V , çıkışlar için 12V ayrı besleme mevcut ve regüleleri üzerinde
Hepsi full tam eksiksiz 49 dolar.

Ya bütün bunların anlamını kavrayamıyorsun ya da art niyetlisin.
Ve bunu istismar örtüsü ile gizlemeye çalışıyorsun.
Ekonomik maliyet ile Türk tarafından kazıklanmanın izahı başka nasıl olabilir ?

Malzemelerle ilgili bilgi istersen , DP-25C 1 TL-röleler tanesi 1.5TL-soketlerin 3lü tanesi 30 kuruş-regülatör 60 kuruş-7414 50 kuruş-opto kullansa idi PC817 50 kuruş...
Bunlar perakende fiyatlar...

http://www.ebay.com/itm/Upgraded-5-...209?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a1bec4041
http://www.ebay.com/itm/5-Axis-CNC-...249?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ab6729bf9
http://www.ebay.com/itm/CNC-Stepper...415?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5647e14e37

-----------

Umarım bu yazılanları @akyele de okuyordur ve " dünyaya kazık çakma"dan önce gereken dersleri çıkarır.

Son düzenleme:
gerçektende paralel portun pinlerinden gelenleri hiç korumaya almamış bile. çok fazla elektronik bilmeyen bi adam kartı biraz kurcalıyım bişeyler takıyım belki çalışır bunuda yapıyım derse pc nin lpt portunu yakması kaçınılmaz...

kimsenin reklamını yapmıyorum ama türk malı bir kart istiyorsanız şu kartı önerebilriim..
motor çalışır iken ve durur iken akım ayarı yapılabiliniyo..
maksimum 1/16 ve kademeli microstep özelliği var.
ayrıca 24v 10a ile besleniyo
eğerki sürücüsü üstünde tek bir kart istiyorsanız tavsiye ederim..
şuan ben kullanıyorum. ısınması çok çok az o kadar çalıştırmama rağmen.

Kazım Abi
reklam demişsin kendin linkini de koymuşsun :)
Alan vatandaş zaten almış ben karta iyi de demedim kötü de demedim. Üzerindeki rölelerin ne amaçla kullanılabileceğini yazdım.
İşi bilen zaten kartın üzerindeki malzemeden ne olduğunu bilir.
Ne diyelim şimdi kaç kişinin çalıştığı ekmek yediği yere kötü mü diyelim.
Arz var talep var. 70 dolar da diyebilir 170 dolar da. İşine gelen alır gelmeyen almaz.
Ama 20 TL/Ad aynı karttan yaparsanız ben de 40 TL na 2 tane alırım seve seve. Kenarda dursun.

Bu arada kendim de yapabilirim ama 20 TL ye uğraşmaya değmez.

@asenyurt

Bu kırmızı kartın fiyatı nedir?

Linki koydum , alan soruyor , baksa görecek özelliklerini.
Burada hepimiz bildiklerimizi paylaşıp bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.
Biri diyor 10a satıyorum diğeri diyor şurada buldum 15e veya 1.5a .
Satan arkadaşın bu tartışmalardan haberi bile yok.
Buralarda olsaydı yazacaklarım aynı olurdu.
Kimbilir belkide yanlış yazdı 70 diye.
Yok deseydi değeri bu , olmadığını yazardım.
Aynı yerde piyasaya göre ucuz denebilecek kaliteli ürünlerde var.
Linke bakan arkadaşlar bunlarıda göreceklerdir elbette.
Yani özel bir garez yok.

Başka yazılarımı takip edenler bilirler, elektronik olarak kendileri yapmak isterse sonuna kadar yardımcı olurum.
Hatta isteyen söz konusu firma olsada.
Benzeri kartları yapmak çok kolay , sadece donanım.
Bunu , o dandik kartı 70e satanda biliyordur.
Türk olması Türkü kazıklama hakkı tanımıyor.
Fiyatı bir kenara kesinlikle bedava verilse kullanılmayacak bir kart.
Böyle bir ürünü satışa koymanın savunulacak bir yanı yok.
Bunu belirtmeye çalışıyorum.

Ayrıca , forumu takip edenler seni ve diğer yardımcı olan arkadaşları otorite kabul ediyorlar ve haksızda değiller.
Önerilerinizi emir gibi telakki edip emek ve para harcıyorlar.
Tecrübelerinizden istifade edip kolay yoldan sonuca ulaşıyorlar.
Zaten buralarda yazılanların maksadı bu.
Ama bu güzel durumun birde mesuliyet yönü var.
Kötü bir ürünü , sırf siz referans oldunuz diye alacak arkadaşların sonuçda mağdur olması riskine karşı bir uyarıda bulundum.
Mesele bundan ibarettir.

Her şeye rağmen yazdıklarımdan zarar gören varsa özür dilerim.
Her şeye rağmen kırılan arkadaşlarımdan özür dilerim.

--------------
Aynı kartı hiç bir sebeple yapmam.
Lakin diğer linklerdekinin benzerini isteyen olursa kendi yapmak isterse , şemalarını-değerlerini- nasıl yapacaklarını anlatırım.
Eskiden pcb zor ,işti adetli işti.
Şimdi amatörlere bile hizmet eden 1-2 adet için bile makul fiyat veren yerler var.
CNC si olan için nasıl yapacağı , kazıyacağı programlar vs zaten yazıp çizip anlatıyoruz.
Kazıma zor iş , ama laser yazıcı ile kolay iş onuda en ince ayrıntısına kadar öğretebilirim-anlatabilirim.
Delik için cnc mükemmel yöntem.
Gerekli kodların nasıl alınabileceğinide gösterdim.
Bu durumda çift yüzlü kalite pcb 150*100mm 2.11TL ile başlayabilirsiniz.

Sektörün içindeyim , bu konulardan gelir sağlıyorum ama satış yaparak değil .

Kırmızı kartın fiyatını merak ediyorsan forumda daha önce söz konusu olmuştu diye hatırlıyorum.

Satışı şurada:

Gnexlab Motion

Not : Reklam değil , kullanmadım , kefil değilim. :rolleyes:

Kazım Abi
Sorsalardı alma derdim. Fakat alınmış bir ürün ki bunun için de "tüh niye aldın" diyemem. Yukarıdaki açıklama ışığında daha net anladım dediklerinizi:)

Otoriteyi de iltifat telakki ederim;)

Kimse bana 5.sınıf esnaf diyemez..ben esnaf filan değilim sadece TÜRKÜM aynen iade ediyorum size o aşağılayıcı sözlerinizi, hatta yaşınıza olan saygımdan dolayı söylememek için nekadar dirensemde artık söyleyeceğim çünkü siz o saygıyı haketmiyorsunuz....bir okadar da aksi ve kaba bir kişisiniz.... benim burada esnaflık yaptığımı bir Alahın kulu söyleyemez sizi kınıyorum defalarca kınıyorum bana bu tür bir hakarette bulunduğunuz için....aynı hakaretleri de iade ediyorum tekrar tekrar kaba ve aksi kişiliğinize....ayrıca siteden de bu saatten sonrada ayrılıyorum... ben burada insanlara faydam dokunurmu diye bildiğim konularda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum, aksi kaba bir kişi çıkıyor 5nci sınıf esnaf diyor.....

Son düzenleme:
bence böyle şeylere hiç gerek yok.ama eleştiri olunca doğal olarak karşı tarafa cevap hakkı doğuyor.herkesi biraz saygılı olmaya davet ediyorum.bu tür atışmalar sonucu forum amacını yitiriyor.burada kimsenin ticaret amacıyla bulunduğunu zannetmiyorum.eger böyle düşünenler varsa hemen onlşne satış sitelerine üye olsunlar.burada biz amatör kullanıcılar olarak mehmetkose ve kazımugur gibi profesyonellere ihtiyacımız var.saygılar

bence çinlinin 20 tl ye verdiği aynı emsal değerde bir ürünü gidip Türkden 60 tl ye almak Türklükle ne alakası var.
ben orjinal bir Türk olarak bir Türkden kazık yediğimi anladığımda ulvi yüce asıl duygularla içim ısınmıyor :)
aynı kalitede yaklaşık fiyatta ise tabiki Memleketimin insanını tercih ederim.
ama ben çok iyi biliyorumki çinliden 3 alıp bana 30 a verenlerin Türkiyeye hizmet ettiği yok !

bence Türkiye insanı çinli ile rakebet etmeyi öğrenmeli, kazıklamayı değil

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,223
Kullanıcılar
451,591
Son üye
karaca001

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri