SSR tarafından sürülen 3000 watt trafo nun sekonderlerinde yüksek ses ve titreşim

alibeyamca

Üye
Merhaba,

Bu bir ısıtma sistemi (yüksek sıcaklık fırın). 220 VAC ile çalışıyor, PLC devresi 4-20ma bir SSR yi sürüyor.
SSR trafoyu sürüyor, trafonun çıkışı 1-15 VAC ve normal kullanımda 6-7 amper den başlayıp en tepe sıcaklıklarda 12-14 amper çekiyor. Senelerdir kurtulamadığım bir sorunum var, bu trafonun kalın seconderleri çok ses yapıyor, titriyor, ve bütün şaseyi de titretiyor. Trafonun çıkışlarını bakır tel den, bakır lama ya çevirdik, aluminyum örgüye çevirdik, hatlara faraday kafesi yaptık, değişen bir şey olmadı.

Denemelerimde SSR ti tamamen devreden çıkarttım ve 220 VAC direkt trafoya bağladım, cihaz HİÇ ses çıkmadan hızlıca ısındı. Bunun üzerine acaba SSR nin giriş veya çıkış sinyalinde mi gürültü oluyor diye araştırmaya başladım (Ucuz bir osiloskop aldım, daha önce kullanmadık, bir kaç güne gelecektir, bulgum olursa buraya ekleyeceğim)

Acaba fikriniz var mı yönlendirebilir misiniz? Ben elektronikçi değilim ama anladığım kadarı ile sinyal temizleyici ve filtre devrelerine bakıyorum. Bu mevzuyu PLC, SSR ve Trafo tedarikçilerimiz çözemedi. Yabancı ürün girişini epey engelliyoruz ve ihracatımız da ufaktan başladı, beli doğrultmak üzereyiz ancak ses mevzusu önümüzde çok engel oluşturuyor.

Not: Trafo yerine SMPS veya başka bir çözüm düşünmüyoruz, çok komplike ve arızalanacak parça olduğundan.

Teşekkürler,

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sizin de yazdığınız gibi problem trafonun sürülmesinde gibi uzaktan tahminim, şunu deneyebilirsiniz, SSR herhangi bir röleyi , rölede trafoyu sürse , gözlemek gerekir, kolaylıklar.

Sizin anlatımınıza göre SSR ın çıkışı transformatöre onun çıkışı rezistif yüke/ısıtıcıya bağlanmış ve sonuçta yük, endüktif olmuş.

Buraya kadar normal, çünkü SSR "zero cross" ta tetiklendiği için, sizin uygulamanızda bir ses duymamamanız gerekir.

Ancak, ısıyı azaltmak için (sizin anlatımınıza göre) PLC çıkışı, (pek doğru olmasa da) PWM olarak SSR sürülümüş görünüyor.
Bu, PWM in "duty cycle" miktarına göre sesi değiştirebilir.

Böyle bir durum varsa PWM frekansı önemlidir . SSR 10mSn gibi bir hızda PWM sürülebilir.
Bunu tesbit edebilirmisinisz

Eğer durum bu ise sesi önlemek ancak mekanik yollarla ve ses izolasyonu ile mümkündür.
Veya tamamen farklı bir yöntem uygulamak gerekir
Bu sesin ne kadar "rahatsız ettiği" veya sonradan oluştuğu gibi durumlar varsa bu farklıdır.

SSR çıkışı bir Endüktif yüke bağlı ise varistör tavsi,ye ediliyor. Ancak bu koruma amaçlıdır.

ssr_inductive.png

Son düzenleme:
SSR nin kontrol girisine ait sinyalin osiloskop goruntusunu verebilirmisiniz?

Forum istatistikleri

Konular
129,173
Kullanıcılar
451,523
Son üye
emreokyy

Yeni konular

Geri