Tablaya parçayı bağlama

Peki bu bağlantıları zemin profillere nasıl sabitliyorsunuz? Bir iki fotoğraf harika olur.

Bana bu şekil lazım. Yani yanda piston. Çünkü ben bir malzemeyi işlerken tam 3 sefer söküyorum. Sebebi şu. Önce üstü işleniyor. Üstü işlenince malzemenin üstü işlendiği için ölçü belli. Ters çevirip Mengede köşeye dayandığı zaman 0'lanmış oluyor direk. Dolayısıyla yeni ölçüye göre hazırladığım cam ile altını işliyorum. Yetmedi bazen açılı oluk açmak veya yan tarafını işlemek gerekiyor. Mengenenin köşesi zaten 0 nottası. Malzemeyi işlendiği yerlerden yan yatırıp mengeye sıfırladığımda malzeme direk 0 lanmış oluyor.

Yani 3 kere malzemeyi söküyorum. Malzemenin 3 yüzeyini hatta belki 4 işliyorum. Ve tüm bu kadar işleme rağmen, malzemeyi bir kez(ilk taktığımda) sıfırlıyorum. O da sadece Z Ekseninde. X ve Y Mengenin köşesinde 0 noktasına sabit.

Bu dediklerimi şu an 50 yıllık hurda mengene. ile yapabiliyorum, denedim. Gayet pratik oluyor. Ama mengenenin kolunu filan kestim. Piston lu olursa malzemeyi sökmek ve ters çevirmek sadece 2 sn sürecek. Üstelik hata olmayacak. Ayrıca fire olayını da azaltmış olacağım. Fakat şu kaç kg uyguladığı ile ilgili bir türlü karar veremiyorum.

30+30 = 60 kg kuvvet ile sıksam yeterli olur mu?

Bu hesap işi malzemenin narinliğine de bağlı senin iş metal gerçi ama 2 mm ile 4mm profil aynı sıkıştırmaya gelmez, ucunda plastik takoz varsa baskıya bu bilw dayanmayabilir ben eski usul deneme yamulma kıllanırdım :):p.

İşe göre dosyasına basınç talimatı ekleyebiliyorum. Atıyorum X telefon kılıfını(ahşap) denerim. Uygun basıncı bulurum. Ve o işi yaparken daima o basınçta çalıştırırım.

Peki bu bağlantıları zemin profillere nasıl sabitliyorsunuz? Bir iki fotoğraf harika olur.
zemin kontra idi ahşap vide ile vidalıyordum
altına istediğim yüksekliği elde edene kadar ahşap ilave ediyordum
üzgünüm foto şansım yok
aşağıdaki fotoda kuka bağlantı elemanı kullanmadan önceki hali
6a.jpg

Pnömatik olanlar alüminyum için yeteri kadar baskı uygulayabiliyorsa ben de düşünebilirim.

Ben yatay için pnomatikleri silindirleri sipariş ettim. İyi masraf çıkardı yine:) Bitmiyormuş bu CNC'nin masrafları. Bayramdan önce bi ihtimal gelirse deneyeceğim inşallah.

Bugün 0'lama aparatı yapmak için eşimde bulunun kalın transistor soğutu aluminyumunu işleyeyim dedim. 2x2 cm. İşleyemedim. Çünkü clampları bağlayacak kadar büyük değil. Halbuki bu pistonlar olsaydı. Önce üstten, sonra ters çevir alttan direk işlerdim. Fire'de vermezdim.

Ben yatay için pnomatikleri silindirleri sipariş ettim. İyi masraf çıkardı yine:) Bitmiyormuş bu CNC'nin masrafları. Bayramdan önce bi ihtimal gelirse deneyeceğim inşallah.

Bugün 0'lama aparatı yapmak için eşimde bulunun kalın transistor soğutu aluminyumunu işleyeyim dedim. 2x2 cm. İşleyemedim. Çünkü clampları bağlayacak kadar büyük değil. Halbuki bu pistonlar olsaydı. Önce üstten, sonra ters çevir alttan direk işlerdim. Fire'de vermezdim.

umarım o kadar toz pembe olur. yoksa bitmez şu da olsun bunu yapayım , öbürü olursa şu daha iyi olur derken ortaya ürün çıkmıyor. bir zaman sonra da iş, bıkkınlık veriyor. (not : benzer arayışlar yapmış kişi)

Forum istatistikleri

Konular
128,844
Kullanıcılar
450,947
Son üye
sitroen91

Yeni konular

Geri