Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Eğitimi (Int. University of Sarajevo)

Merhaba,

Askerliğin yapılmamış olması, mühendislik tamamlama programına katılmaya engel teşkil eder mi? Özellikle, Bosna'ya giden arkadaşlar nasıl bir yol izledi ?

Lisans Programını bitirdiğimizde ikinci bir lisans programına kayıt yaptıramıyoruz dolayısıyla tecilden de yararlanamıyor ve direk askerlik görevini yapmak zorundayız. Lisans + Lisansta durum böyle ama tamamlama programında nasıl acaba ?

Merhaba,

Askerliğin yapılmamış olması, mühendislik tamamlama programına katılmaya engel teşkil eder mi? Özellikle, Bosna'ya giden arkadaşlar nasıl bir yol izledi ?

Lisans Programını bitirdiğimizde ikinci bir lisans programına kayıt yaptıramıyoruz dolayısıyla tecilden de yararlanamıyor ve direk askerlik görevini yapmak zorundayız. Lisans + Lisansta durum böyle ama tamamlama programında nasıl acaba ?

Evet kayıt olurken askerliği tecilli istiyorlar. Lisans programından mezun olduğumuz için 2 yıl daha okul bittikten sonra tecilimizi uzatabiliyoruz, tamamlama programında da bu hakkımızı kullanıyoruz. Bunun dışında tecil olabilmesi için bir üst programdan devam etmek gerekiyor yani yüksek lisans.

merhaba arkadaşlar,başbakanlığa attığım mail aşağıdadır
Merhaba;

Sn RECEP TAYYİP ERDOĞAN a bizzat sunulmak üzere:

Aşağıda Teknik eğitim fakültesi mezunlarına verilen MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA hakkı aşikar iken,1992 yılından itibaren mezun olan 50.000 TEKNİK ÖĞRETMEN , yasadan "yerimiz yok,öğretim görevlimiz yok" vb mazeretlerle 17 YILDIR mühendisliK tamamlama eğitimi alamamıştır.Bu açık bir İNSAN HAKLARI İHLALİDİR. Eğitim hakkımız,kanun çok açık ve net iken ihlal edilmiştir.Sorumlu kurumlar olan,başta Milli eğitim bakanlığı,Yök ve Mezun olduğum (2002 Yılında teknik öğretmen ünvanıyla )Marmara Üniversitesi dir.Benim uluslarası ve hatta ulusal geçerliliği olmayan Teknik Öğretmen ünvanını alarak,çeşitli işlerde asgari ücretle çalıştırılmamdan sorumludurlar.Şikayet ediyorum Eşref ATAŞ 24/06/2009

3795 sayılı Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında Kanun

Kanun Numarası :3795
Kabul Tarihi :29/4/1992
Yayımlandığı R.Gazete :Tarih :12.5.1992 Sayı :21226
Yayımlandığı Düstur :Tertip :5 Cilt :31 Sayfa:

Amaç

e) Teknik öğretmen unvanını kazananlar için ilgili teknik eğitim fakültelerince düzenlenecek en fazla iki yarı yıl süreli tamamlama programlarını başarıyla bitirenlere dallarında "mühendis",
Unvanı verilir.

Bu unvanlar, eğitim görülen dalın ismi ile birlikte kullanılır.

Mühendislik Programlarının Düzenlenmesi
Madde 4.- Teknik öğretmenler için düzenlenecek mühendislik programlarının uygulama esas ve usulleri, Yükseköğretim Kurulunca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

Mühendislik Programlarının Uygulanması
Madde 5.- Teknik öğretmenler için düzenlenecek mühendislik programları, bu Kanunun yayımını izleyen ilk öğretim yılından itibaren ilgili fakültelerce uygulamaya konulur.

Yetki ve Sorumluluk
Madde 6.- Mühendislik unvanını alanlar, kendi meslek alanlarında denk öğrenim görmüş diğer meslek mensuplarının yetki ve sorumluluklarına sahip olurlar.

Teknisyen, tekniker, yüksek tekniker ve teknik öğretmenlerin her meslek alanındaki yetki ve sorumluluklarına ait esas ve usuller; Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulunun da görüşleri alınarak Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir.

Geçici Madde 1.- Bu Kanunun yürürlüğe girmesinden önce 3 üncü maddede belirtilen kurumlardan mezun olanlara da, aynı maddede öngörülen unvanlar verilir.

Madde 7.- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 8.- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Arkadaşım e-mail karşılık cevap albildin mi!Eğer faydası olacak ise bende atayım hatta e-mail yağmuruna tutalım bir şeyler olsun artık

Diğer arkadaşlara da çabalarından dolayı teşekkür ederim Çok isterdim yurtdışında eğitim alabilmeyi...
Ancak hem ailemi geçindirmek için hiç memnun olmasamda işimi bırakamam hem de okul masrafını karşılayacak gücüm yok:(:(:(:(

Evet kayıt olurken askerliği tecilli istiyorlar. Lisans programından mezun olduğumuz için 2 yıl daha okul bittikten sonra tecilimizi uzatabiliyoruz, tamamlama programında da bu hakkımızı kullanıyoruz. Bunun dışında tecil olabilmesi için bir üst programdan devam etmek gerekiyor yani yüksek lisans.

Siz, Bosna'da mı okuyormusunuz ? TSK'nın mevzuatında Lisans Programını bitiren ikinci bir üniversite okuyamaz, okumak istediği andan itibaren tecil işleminden yararlanamaz gibi bir ibare var da ondan ötürü kuşkuya düştüm. Sonrasında bir sürprizle karşılaşmayalım ?

ben askerliğimi yaptıktan sonra gittim saraybosnaya ve 1 sene müh. tamamlama eğitimi aldım 2009-2010 eğitim yılında. bizden önceki mezunlar 2008-2009 yılında bitirdiler ve bitirdikten sonra askere gittiler.

slm arkadaşlar bende otomtiv öğretmenliği mezunuyum.Ve 2011-2012 öğretim yılında ius'dan eğitim almak istiyorum.Forumu baştan sonra okudum ve konu açıldığından beri uzun bi süre geçtiğinden bazı bölümler dağılmış olarak anlayabildim şimdi sonr durum hakkında bilgisi olan var mı? Şuanda yurtdışında olduğum için okulun istanbul bürosuna telefon ederek bilgi almaya çalıştım fakat malum telde bilgi almak biraz mantıksız geldi.
1-Şimdi ÖSS(ygs) ye girmemzi gerekiyor mu?
2-İngilizce seviyesi ne derece olacak sitede intermadiate olması gerektiği konusunda bilgi var fakat bu sınavı okulmu yoksa international bi kurum mu düzenlicek?
3-YÖK denkliği hakkında kesin bilgisi olan var mı?YÖK internet sitesinde bir müracat linki var denklik için ama cevap verilmiyor?
Seneye inşallah hep birlikte Mühendis ünvanıyla Tr ye döneriz.
Birlik olmamız her açıdan menfaatimize olcaktır kanaatindeyim.
Hepinize saygılar.

1- LYS de MF4'te 185 barajını geçmek gerekiyor yada Bosna'da SAT sınavına gireceksin
2- Sınavı okul düzenliyor. İlk sınavda seviye belirleniyor o sınavdan 75 alan ikinci sınava giriyor ondan da 65 alırsan direkt olarak fakülteye geçebiliyorsun
3- Okul ÖSS yerleştirme kılavuzunda olduğundan dolayı ki ÖSS ile gelen sayısı çok fazla olduğundan denklikte problem çıkacağını sanmıyorum. Bu arada Yök denklik kurumu en erken 1 ayda maillere cevap veriyor

Siz, Bosna'da mı okuyormusunuz ? TSK'nın mevzuatında Lisans Programını bitiren ikinci bir üniversite okuyamaz, okumak istediği andan itibaren tecil işleminden yararlanamaz gibi bir ibare var da ondan ötürü kuşkuya düştüm. Sonrasında bir sürprizle karşılaşmayalım ?

Evet bende bu sene başladım. O ibare doğrudur. Buraya gelirken tecil olarak zaten okulunkini kullanamıyoruz üniversiteden mezun olanların sahip olduğu 2 senelik tecil hakkını kullanıyoruz. Onun dışında ancak yüksek lisans okunulursa okuldan tecil alınabilir

volcanoos kardeşim diplomanı aldınmı acaba yökten

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,823
Kullanıcılar
450,912
Son üye
mustafatlanm

Yeni konular

Geri