Televizyon ve buzdolabı için invertör.

ŞEF

Onursal Üye
Onursal Üye
Arkadaşlar !
Akü elektriğini invertör aracılığı ile 220 volta yükseltmek istiyorum.
Televizyon ve buzdolabı için tam sinüs olmak zorunda mı ?
Yoksa modifiye sinüsle de çalışırmı ?.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar !
Akü elektriğini invertör aracılığı ile 220 volta yükseltmek istiyorum.
Televizyon ve buzdolabı için tam sinüs olmak zorunda mı ?
Yoksa modifiye sinüsle de çalışırmı ?.

Küçük güçlü Buzdolabı denedim (mini barlar var ya ondan) çalıştı sorun yok ... Fakat inverterin yeteri kadar güçlü (nominal gücün 3-4 katı kadar) değilse ; büyük güçlğ buzdolabı motoru devreye girdiği zaman bi vınlama olduğunu gözlemledim ,çalıştırmaya devam etmedim...Onun için tam birşey diyemeyeceğim...

37 ekran TV çalıştırdık , sorun yok , ama Shov marka 51 ekran TVde çizgiler oluştu... Amplifikatör de denedim 220 V 2x250W seste küçük bir parazit hariç güzelce çalıştı...

Sayın mesutelb hocam !
Yazınızda açık olarak modifiye sinüs kelimesi geçmiyor ama anladığım kadarıyla bu bahsettikleriniz modifiye sinüsle ilgili.
Ben de zaten 35 ekran tv. ve küçük bir buzdolabı ve bir kaç tane tasarruflu ampül hesabı yapmıştım. 500 w. düşünüyordum, 1000 w almakta fayda var demekki.
Çok teşekkürler hocam.

Sayın mesutelb hocam !
Yazınızda açık olarak modifiye sinüs kelimesi geçmiyor ama anladığım kadarıyla bu bahsettikleriniz modifiye sinüsle ilgili.
Ben de zaten 35 ekran tv. ve küçük bir buzdolabı ve bir kaç tane tasarruflu ampül hesabı yapmıştım. 500 w. düşünüyordum, 1000 w almakta fayda var demekki.
Çok teşekkürler hocam.

Evet aynen öyle küçük buzdolabı hani otelerde masa altına koyarlar ya ,ondan... Çalıştırdık , hatta 37 ekran tv yi kendi sardığımız trafo ve yaptığımız devre ile çalıştırdık , TV ile beraber 60 W lamba çalıştırdık... Trafomuz 500W idi...
Buzdolabı için yalnız 1000 W civarı kullanmıştık yanlış hatırlamıyorsam ama motorun sesi hoşuma gitmedi... Bu demek oluyor ki 1200 W ve yukarı yaparsan/alırsan işini görür... Elbette bu buzdolabının da kalite ve marksına çalışma sınıfına(A -B) değişir...

Not: Yalnız akü şarjda olmadığı zaman aküyü sömürüyor... Tv neyse nede buzdolabı çok çabuk tüketir şarjda değilken...

Son düzenleme:
Sayın ŞEF modifiye sinüs invertörlerdense tam sinüs invertörü tercih etmen daha sağlıklı olur, ancak buzdolabı ve televizyonu kısa süreli çalıştırmak için kullanırım diyosanız ekonomik açıdan modifiye sinüs tercih edilebilir. Buzdolabı, televizyon ve laptop için 1500W tam sinüs invertör kullanıyorum herhangi bir sorun çıkarmadı.

şef , eger buzdolabının ekovatının demerajını kurtarıyorsa bir sıkıntı olmaz .televizyonlardada alınan voltaj dc ye çevirilip tekrar smps ile ara dc voltajlar elde edilip çalıştırıldıgı için sorun olmaz.tabiki inverter çıkışı televizyonun çalışma voltaj aralıgında olamalıdır.

Sayın mesutelb hocam !
Çok teşekkürler hocam.

Sayın ŞEF
invertörler üretim maksadı DC gerilime çevrilirek kullanılan elektronik cıhazlara kısa süreli destek bağlamında tasarlanmış gerekli güçün bir kat daha büyügü önerilen, yapay sinüs işaretlerin üstüne bindirilmiş DC gerim convertörleridir .

Tv florasan,tasaruflu ampul kullanımında sizleri üzmeden verimli çalışırlar
sorun buzdolabında !
Buzdolapları demeraj akımları çok yüksektir anlık olarak 6-8 amp akım çekerler kullanmak istediginiz invertörün de teorik olarak bu gücün iki katı olması önerilir.
tam sinüste anlık degişimde iki katı kullanmanıza gerek yok kalkınma süreçinde invertör ani degişimleri kendi koruma devreleri ile absorbe edecektir.

modifie diye tabir ettiginiz yarı sinüs veya üçgen dalga invertörlerde buzdolabını calıştırılabilmesi motor devresini daimi ve start kondansatörleri ile desteklenerek yapıla bilinir ama hesapları akü tam dolu degerlerde hazırlarsanız akü azaldıgında yine sorun olacaktır .

Kendi hazırladıgım karavan sogutucusuna 25 uf 400 v daimi kondansatör le 177-225uf 450volt start kondasatör komprosöre daimi'yi parelel startı seri bağlarsanız kesin sonuca ulaşaçaksınız
Kolay gelsin invertör ihtiyaçlarında telefonun yeter.

Çok teşekkürler sayın Ali ustam .
Taa Amerikadan bile yetiştiniz. İhtiyacım olduğu zaman sizi arayacağım.

Sayın hocam nette en ilğimi çeken siz oldunuz ve sırf sizin için siteye üye oldum.( fakat bu sitede çok faydalı bilğiler var)
Bende bir parmak borudan yaklaşık 6-7 metre dikey yükseklikte düşürebileceğim bir suyum var.Bu su ile 6-7 saat enazından birkaç tasaruf ampülü ve tv seyrede bileceğim bir elektirk üretebilirmiyim elimde 2500-5000w lık inverterim var.ne gibi malzemeler lazım beni aydınlatırsanız minettar kalırım.(150 Ah lik 12v akü almayı düşünüyorum öneriniz ne olur)
Şimdiden teşekkürler.

Sayın ŞEF
invertörler üretim maksadı DC gerilime çevrilirek kullanılan elektronik cıhazlara kısa süreli destek bağlamında tasarlanmış gerekli güçün bir kat daha büyügü önerilen, yapay sinüs işaretlerin üstüne bindirilmiş DC gerim convertörleridir .

Tv florasan,tasaruflu ampul kullanımında sizleri üzmeden verimli çalışırlar
sorun buzdolabında !
Buzdolapları demeraj akımları çok yüksektir anlık olarak 6-8 amp akım çekerler kullanmak istediginiz invertörün de teorik olarak bu gücün iki katı olması önerilir.
tam sinüste anlık degişimde iki katı kullanmanıza gerek yok kalkınma süreçinde invertör ani degişimleri kendi koruma devreleri ile absorbe edecektir.

modifie diye tabir ettiginiz yarı sinüs veya üçgen dalga invertörlerde buzdolabını calıştırılabilmesi motor devresini daimi ve start kondansatörleri ile desteklenerek yapıla bilinir ama hesapları akü tam dolu degerlerde hazırlarsanız akü azaldıgında yine sorun olacaktır .

Kendi hazırladıgım karavan sogutucusuna 25 uf 400 v daimi kondansatör le 177-225uf 450volt start kondasatör komprosöre daimi'yi parelel startı seri bağlarsanız kesin sonuca ulaşaçaksınız
Kolay gelsin invertör ihtiyaçlarında telefonun yeter.

selamlar alfa romeo şayet biginiz var ise alternatorlerdeki izolasyon drenci nin nasıl yapıldığı hakkında bilginizi rica ediyorum saygılar :):):):):):):):):):)

Forum istatistikleri

Konular
128,862
Kullanıcılar
450,979
Son üye
ahemsa
Geri