test yardım arkadaşlar

nzengin

Üye
1) Aşağıdaki germanyum-silisyum yarıiletken diyot karakteristik karşılaştırmalarından hangisi yanlıştır?

a) Silisyum diyotun eşik gerilimi daha yüksektir

c) Silisyum diyotun PIV oranı daha yüksektir

e) Silisyumun çalışma anında dayanabileceği sıcaklık daha düşüktür

d) Silisyum doğada daha çok bulunur

b) Germanyum diyotun sızıntı akımı daha yüksektir

2- Atomlarının son yörüngesinde 7 elektron bulunan maddelere ne isim verilir?

Sıvı

Gaz

İletken

Yarıiletken

Yalıtkan

3-Normal(kristal) bir diyot uçlarına değişken(AC) bir sinyal uygulandığında, diyot uçlarındaki gerilimin 0,75 V ila 0,85 V arasında, buna bağlı olarak diyot akımının ise 3 mA ila 7 mA arasında değiştiği bilindiğine göre, diyotun bu değişken sinyale karşı göstermiş olduğu ortalama AC direnç(rav) değeri ne olur?

250 Ω

0,04 Ω

40,1 Ω

401,57 Ω

25 Ω

4 )

Germanyum ve Silisyum gibi yarıiletkenlerin dirençleri sıcaklık ile nasıl değişir?

Sıcaklıktan etkilenmezler

Sıcaklıkla dirençleri artar

Hiçbiri

Belli bir dereceden sonra sıcaklıkla dirençleri artar

Sıcaklıkla dirençleri azalır

5 )

Diyotlardaki sızıntı akımı için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

b) Sızıntı akımı sıcaklıkla artar

d) Sızıntı akımına azınlık akım taşıyıcıları neden olmaz

c) Diyotun doğru polarmalandırılması ile oluşur

a) Sızıntı akımına çoğunluk akım taşıyıcıları neden olur

e) Sızıntı akımı sıcaklıkla azalır

arkadaşım bu sorular içinde yardım istiyorsanız yuh yani. hadi bunları bilmediğine birşey demiyorum niye araştırma gayreti göstermiyorsunuz??? sitemizi araştırsan detaylı bilgiler bulabilirsin. google'a bile yazsan anında çıkar karşına bunların cevapları.

arkadaşım bu sorular içinde yardım istiyorsanız yuh yani. hadi bunları bilmediğine birşey demiyorum niye araştırma gayreti göstermiyorsunuz??? sitemizi araştırsan detaylı bilgiler bulabilirsin. google'a bile yazsan anında çıkar karşına bunların cevapları.

zeki arkadaşım sen çok biliyorsan çöz... benim alanım değil bir arkadaşımın ricası olduğu için ekledim... :mad:

Forum istatistikleri

Konular
128,925
Kullanıcılar
451,093
Son üye
Mustii54

Yeni konular

Geri