Topraklama Yüzünden Olan Parazit Sesi

ArchLinux

Üye
Arkadaşlar herkese selamlar.

Şu an kullandığım bilgisayarıma bir ses kartı ve ses kartına iki adet hoparlör bağlı. Malesef hoparlörler boşta iken arkadan gelen yüksek bir parazit dip ses mevcut. Ses kartının metal yüzeyi, masa lambasının metal ayağı, bilgisayarın kasasının metal kısımları gibi prize bağlı olan cihazların metal yüzeylerine dokunduğumda bu parazit dip ses azalıyor, elimi çektiğimde aynı seviyeye çıkıyor. Müstakil bir evde oturuyorum. Çok anlamasam da Youtube videolarına bakarak Multimetre ile prizleri kontrol ettim topraklamasında bir problem gözükmüyor. Bu hoparlörlerde olan dip ses problemi neden olabilir, nasıl giderebilirim?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar herkese selamlar.

Şu an kullandığım bilgisayarıma bir ses kartı ve ses kartına iki adet hoparlör bağlı. Malesef hoparlörler boşta iken arkadan gelen yüksek bir parazit dip ses mevcut. Ses kartının metal yüzeyi, masa lambasının metal ayağı, bilgisayarın kasasının metal kısımları gibi prize bağlı olan cihazların metal yüzeylerine dokunduğumda bu parazit dip ses azalıyor, elimi çektiğimde aynı seviyeye çıkıyor. Müstakil bir evde oturuyorum. Çok anlamasam da Youtube videolarına bakarak Multimetre ile prizleri kontrol ettim topraklamasında bir problem gözükmüyor. Bu hoparlörlerde olan dip ses problemi neden olabilir, nasıl giderebilirim?
Bilgisayarınızın masaüstü olduğunu varsayıyorum; priziniz ve power kablonuz topraklı mı? Bir krokodil veya kısa bir kablo aracılığı ile ses kartınızın şasesini, bilgisayar kasanızın şasesine temas ettirinip seste azalma artma varmı kontrol edermisiniz. Kullandığınız ekipmanların marka model veya ne seviyede olduğunu bilmeden cevap vermek zor.

Not: bazen kablolar dışarıdan topraklı gibi görünüyor fakat sadece faz ve nötr kablosu geçiyor içinden. Onu da bir kontrol ediniz.

Bilgisayarınızın masaüstü olduğunu varsayıyorum; priziniz ve power kablonuz topraklı mı? Bir krokodil veya kısa bir kablo aracılığı ile ses kartınızın şasesini, bilgisayar kasanızın şasesine temas ettirinip seste azalma artma varmı kontrol edermisiniz. Kullandığınız ekipmanların marka model veya ne seviyede olduğunu bilmeden cevap vermek zor.

Not: bazen kablolar dışarıdan topraklı gibi görünüyor fakat sadece faz ve nötr kablosu geçiyor içinden. Onu da bir kontrol ediniz.

Teşekkür ederim cevabınız için. Evet youtubedan bakarak prizimin ölçümünü yaptım, topraklama düzgün gözüküyor. Dediğiniz gibi ses kartı şasesi ile bilgisayar kasası veya başka herhangi bir metal yüzey arasında bağlantı kurduğumda dip ses kesilmiyor. Sadece elimle dokunursam kesiliyor. Ses kartım Focusrite 2i4 hoparlörler ise Yamaha HS8 stüdyo monitörleri. Monitörle ve Ses kartı arasında balanslı TRS kablolar kullanıyorum.

Topraklamanız kötü gibi görünüyor. Siz elle dokununca topraklama biraz daha iyileşiyor görünüyor.

Bence topraklamayı işin ehli birine de ölçtürüp fikir edinin.

Yada imkan varsa bilgisayarı başka bir evde akraba eş dost ta deneyebilirsiniz fikir olur size.

Forum istatistikleri

Konular
129,046
Kullanıcılar
451,310
Son üye
elektrotamir

Yeni konular

Geri