Topraklamada elektrik olurmu

Sorunum bilgisayar kaynaklı. İnput lag diye geçiyor Türkçe karşılığı giriş gecikmesi Bilgisayar faresi çok gecikmeli geliyor sorun bilgisayar kaynaklı değil tamamen elektrik kaynaklı ve bu sorun 3 aydır var daha öncesinde yoktu. Nerden biliyorsun bilgisayardan olmadığına derseniz. Bilgisayarımı arkadaşımın evine götürdüğüm zaman sorun ortadan kalkiyor. Onun bilgisayarını bizim eve getirince onun bilgisayarıda bu sorunla karsi karşıya kalıyor. Emi/rfi kaynakli bir sorun bununda tek çözümü arastirmalarima göre topraklama... o yuzden elektrikci çağırdım topraklamami kontrol etmesi için. Eve gelen akımda 233 mu 235 mi ne oyle birseydi olcturmustum
Ve evde bunun haricinde hic bir sorun yok sigorta atma vs vs
arkadaşım evinde kullandığın çok seyyar kablo var mı? lütfen onları kontrol et bir yerde kopuk yada kısa devre olabilir. aylarca sol yanımda kullandığım seyyar kablonun ortasındaki kırık yüzünden tüm gece evde arıza aramaktan canım çıktı. hala evimin 4 yerinde birden fazla alet kullandığım seyyar var.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
haha var var diyorum ya bu sorun 3/4 aydir var daha oncesinde yoktu

Selamün aleyküm. Prizdeki ve panodaki toprak hattına kontrol kalemi tutunca ışık yanıyor bu normalmi?

Merhaba. Toprak hattında kontrol kaleminin yanmasının başlıca nedenleri;

1- Toprak hattı ile nötr hattının elektrikçilerle birleştirilmesi sonucu "sıfırlama" işleminin yapılmış olması. Böyle bir durum söz konusu ise mutlaka toprak hattı ve nötr hattı elektrikçilerle ayrılmalıdır. Sıfırlama işlemi yapılan bu binalarda kaçak akım rölesi görev yaparak çalışamaz.

Ancak sıfırlama işlemi genellikle toprak hattı çekili olamayan bazı binalarda nötr ile toprak hattı birleştirilip en basit veya kolay yoldan suni bir toprak hattı oluşturulmuş olur. Bu durum sağlıklı olmayıp kullanılacak olan kaçak akım rölesinin işlevsiz kalmasına neden olur.

2- Topraklama yapılan yerde bu topraklanmanın yetersiz olması, topraklama için işlevsiz kalması. (toprağın çok aşırı kuruluğu, topraklama levhasının ebadının yetersizliği veya bu topraklamada kullanılan topraklama levhası, bakır kazığın, vb. uygun toprak derinliğinde olamaması, vb.)

3- Topraklama yapılan noktadan binaya iletilen bina iç tesisatındaki topraklama kablosunda hasarlar veya iletimle ilgili bazı sorunların (korozyon, kopma, vb.) bulunması..

* Tüm bu denetimleri bu konuda yeterli tecrübe ve yetkisi bulunan bir elektrikçiyle birlikte yapmanız daha iyi olur. Kolay gelsin.

1- Toprak hattı ile nötr hattının elektrikçilerle birleştirilmesi sonucu "sıfırlama" işleminin yapılmış olması. Böyle bir durum söz konusu ise mutlaka toprak hattı ve nötr hattı elektrikçilerle ayrılmalıdır. Sıfırlama işlemi yapılan bu binalarda kaçak akım rölesi görev yaparak çalışamaz.

Ancak sıfırlama işlemi genellikle toprak hattı çekili olamayan bazı binalarda nötr ile toprak hattı birleştirilip en basit veya kolay yoldan suni bir toprak hattı oluşturulmuş olur. Bu durum sağlıklı olmayıp kullanılacak olan kaçak akım rölesinin işlevsiz kalmasına neden olur.

2- Topraklama yapılan yerde bu topraklanmanın yetersiz olması, topraklama için işlevsiz kalması. (toprağın çok aşırı kuruluğu, topraklama levhasının ebadının yetersizliği veya bu topraklamada kullanılan topraklama levhası, bakır kazığın, vb. uygun toprak derinliğinde olamaması, vb.)

3- Topraklama yapılan noktadan binaya iletilen bina iç tesisatındaki topraklama kablosunda hasarlar veya iletimle ilgili bazı sorunların (korozyon, kopma, vb.) bulunması..

* Tüm bu denetimleri bu konuda yeterli tecrübe ve yetkisi bulunan bir elektrikçiyle birlikte yapmanız daha iyi olur. Kolay gelsin.
Mustafa Bayram hocamizın topraklama kitabını okuyor gibi oldum siz topraklama levhasından bahsedince. Artık kullanan yok diye biliyorum.

herşeye tamam da 1. maddeye karşıyım hocam . tüm dünya biz hariç tn-c Şebeke kullanıyor kaçak akım çalışıyor. hatta daha iyi çalışıyor . ve sigortalar toprak kaçağında daha iyi atıyor .

Üstadım evde kaçak akım rölesi olduğunu belirtmiş konu sahibi, dolayısıyla sıfırlama olmadığını anlıyoruz. Yalniz sıfırlama olan tesisatta nötr kopuğu olmadığı halde topraklama hattında kontrol kaleminin neden yanacagını açıklarsanız sevinirim.

Üstadım evde kaçak akım rölesi olduğunu belirtmiş konu sahibi, dolayısıyla sıfırlama olmadığını anlıyoruz. Yalniz sıfırlama olan tesisatta nötr kopuğu olmadığı halde topraklama hattında kontrol kaleminin neden yanacagını açıklarsanız sevinirim.
üstadım bizde ve elemanlarımızda komtrol kalemi zinhar yasak . toprakla nötr arasını ölçsün arkadaş kaç volt toprakla faz arasını ölçsün kaç volt fazla nötr arasını ölçsün kaç volt . ondan sonra belki fikrimiz olur . kontrol kaleminin lambası bize çok uzak bir kavram ..

üstadım bizde ve elemanlarımızda komtrol kalemi zinhar yasak . toprakla nötr arasını ölçsün arkadaş kaç volt toprakla faz arasını ölçsün kaç volt fazla nötr arasını ölçsün kaç volt . ondan sonra belki fikrimiz olur . kontrol kaleminin lambası bize çok uzak bir kavram ..
Sahada ölçü aleti kullanımı vazgeçilmezdir. Mono faze tesisatta kontrol kalemi kisitli da olsa yararlı olabiliyor. Tüm meslektaşlarımızın ölçü aleti kullanabilme yetisine ve aliskanligina sahip olmalarini gönülden arzuluyor ve teşvik ediyorum. Led trafosunun saglamligini koklayarak test etmeye çalışanları gördükçe umudum kirilmiyor değil ama cabaliyorum.
Sayın binbaşı'nin 1. Maddedeki yazısı dikkatimi çekti.

Forum istatistikleri

Konular
129,325
Kullanıcılar
451,774
Son üye
cmkcr

Yeni konular

Geri