topraklamayı prizden ölçme

slm arkadaşlar bır eve bulaşık makınası alınmış evde topraklama yok sıfırlama yapsam cıhaza zarar verırmı.saygılarımla

Zarar verebilir tabii ki de. Şebekede oluşabilecek bazı arıza durumlarında da (faz-nötr yer değiştirmesi gibi) cihaz gövdesinde elektrik olur ve bu cihala beraber kullanıcılara da zarar verebilir.
Teknik servis de zaten topraklaması olmayan prizden çalışmasına izin vermez bulaşık makinesinin.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Zarar verebilir tabii ki de. Şebekede oluşabilecek bazı arıza durumlarında da (faz-nötr yer değiştirmesi gibi) cihaz gövdesinde elektrik olur ve bu cihala beraber kullanıcılara da zarar verebilir.
Teknik servis de zaten topraklaması olmayan prizden çalışmasına izin vermez bulaşık makinesinin.

Cihaza zararı olmaz da kullanıcılar adına risk alınmış olur.

hangi yorum doğru????

Sıfırlama yapıldığında, nötr hattında oluşabilecek herhangi bir kopma durumunda, akım yolunu cihaz gövdesi üzerinden tamamlamaya çalışacağı için bence sakıncalıdır.
Eğer ki nötr hattı kopma olayı birkaç abone linyesinden önce olursa, burada bir de Şebeke yıldız noktası kayma vakası yaşanacaktır.
Aklın yolu birdir. Bulalım çözümü. Ama en doğru cevabı teknik servisçi arkadaşlar verecektir.

hangi yorum doğru????

Bilindiği üzere TN-C,TN-S,TN-C-S tipi topraklamalarda nötr hattı ile toprak hattı birleştirilmektedir.Eğer nötr hattı ile toprak hattının birleştirilerek kullanmak cihazlara zarar verecek olsaydı bu topraklama tipi kullanım dışı olurdu.
Her ne kadar Tedaş sistemi TT tipi topraklama ise de durum değişmemektedir.
Risk cihazdan ziyade kullanıcı için söz konusudur.Faz-nötr değişmesi KULLANICI açısından ölümcül sonuçlar doğurabilir.
Nötr kablosunun kopması ise-ister sıfırlama yapılsın ister yapılmasın-kopuş yerine göre cihazların 220v üstü gerilimlere maruz kalmasına sebep olabilir

Makinenin üreticisine danışın. Electrolux ürünleri kesinlikle topraklama istiyor ama Vestel in bazı ürünleri topraklama olmadan da sağlıklı olarak çalışabiliiyor. Tabi bunları makine açısından söylüyorum.

Aklın yolu birdir. Bulalım çözümü. Ama en doğru cevabı teknik servisçi arkadaşlar verecektir.

Bir teknik servisçi tarafından " topraklama olmadan cihazı bağlamayız. Bizim şirket böyle istiyor." şeklindeki bir açıklamadan sonra gerekçe ortaya konamazsa, yapılan açıklamanın hiç bir bilimsel anlamı olmayacaktır.

Bilindiği üzere TN-C,TN-S,TN-C-S tipi topraklamalarda nötr hattı ile toprak hattı birleştirilmektedir.Eğer nötr hattı ile toprak hattının birleştirilerek kullanmak cihazlara zarar verecek olsaydı bu topraklama tipi kullanım dışı olurdu.
Her ne kadar Tedaş sistemi TT tipi topraklama ise de durum değişmemektedir.
Risk cihazdan ziyade kullanıcı için söz konusudur. Faz-nötr değişmesi KULLANICI açısından ölümcül sonuçlar doğurabilir.
Nötr kablosunun kopması ise-ister sıfırlama yapılsın ister yapılmasın-kopuş yerine göre cihazların 220v üstü gerilimlere maruz kalmasına sebep olabilir

Başlangıçta nötürü ve fazı doğu olarak tespit edilmiş bir prizde, faz ve nötür nasıl değişir?

Makinenin üreticisine danışın. Electrolux ürünleri kesinlikle topraklama istiyor ama Vestel in bazı ürünleri topraklama olmadan da sağlıklı olarak çalışabiliiyor. Tabi bunları makine açısından söylüyorum.

Topraklama olmayınca ne oluyor? cihaz çalışmıyor mu? çalışmıyorsa neden?

saygılar...

geçen sene dayımlar bir bulaşık makinası aldı (markasını hatırlamıyorum ama arçelikti sanırım) dayımların oturduğu ev gecekondu. Birgün yengem dediki "ben makinaya dokununca- köşede bir yerde boya kalkmış pirinç büyüklüğünde- elektrik çarpıyor. bir de kapak açıkken makinanın içine dokununca elektrik çarpıyor. Teknik servisi aradım bana verdikleri cevap " prizinizin topraklaması olmadığından çarpılıyorsunuz. Prize bir kablo bağlayıp kablonun ucunu dışarıya toprağa gömün" dediklerini yaptım ve problem çözüldü.

Daha sonra başımka gelen farklı bir olay:

mahalledeki bakkal birgün dediki: "benim dolaba dokununca elektrik çarpıyor" bakkallarda bulunan metal kapaklı dolapları bilirisiniz ön tarafı camlı falan. motoruna baktım bir faz bir nötür geliyor başka da gelen kablo yok dayımdan kalan tecrübeme dayanarak dedimki "topraklama yok onun için çarpılıyorsun." şimdi size bana çok enteresan gelen birşey söyleyeceğim. elime bir çivi aldım ve yere çaktım sonra bir kablonun bir ucunu çiviye bir ucunu da dolabın gövdesine dokundurdum tahmin edin bakalım ne oldu...
sigorta attı
sizce bunun nedeni nedir?
(konuyu okuyunca aklıma geldi :D )

geçen sene dayımlar bir bulaşık makinası aldı (markasını hatırlamıyorum ama arçelikti sanırım) dayımların oturduğu ev gecekondu. Birgün yengem dediki "ben makinaya dokununca- köşede bir yerde boya kalkmış pirinç büyüklüğünde- elektrik çarpıyor. bir de kapak açıkken makinanın içine dokununca elektrik çarpıyor. Teknik servisi aradım bana verdikleri cevap " prizinizin topraklaması olmadığından çarpılıyorsunuz. Prize bir kablo bağlayıp kablonun ucunu dışarıya toprağa gömün" 1-dediklerini yaptım ve problem çözüldü.

Daha sonra başımka gelen farklı bir olay:

mahalledeki bakkal birgün dediki: "benim dolaba dokununca elektrik çarpıyor" bakkallarda bulunan metal kapaklı dolapları bilirisiniz ön tarafı camlı falan. motoruna baktım bir faz bir nötür geliyor başka da gelen kablo yok dayımdan kalan tecrübeme dayanarak dedimki "topraklama yok onun için çarpılıyorsun." şimdi size bana çok enteresan gelen birşey söyleyeceğim. elime bir çivi aldım ve yere çaktım sonra bir kablonun bir ucunu çiviye bir ucunu da dolabın gövdesine dokundurdum tahmin edin bakalım ne oldu...
sigorta attı
2-sizce bunun nedeni nedir?
(konuyu okuyunca aklıma geldi :D )

1. kısım ile ilgili olarak sorun çarpılma açısından çözülmüş olur ancak gövdeden toprağa akan akım nedeniyle sayacınız bir miktar daha fazla yazar mı acaba ???

gövdeye elektrik kaçağı olan bir cihaza insanın dokunması durumunda oluşacak devrede akımlar yukarıdaki gibi olacaktır. Cihaz çalışmaya devam eder.

gövdeye elektrik kaçağı olan bir cihazın hemen yanına bir çivi çakılıp, bu çivi ile gövde birleştirilmesi durumunda oluşacak devre yukarıdaki gibi olacak ve yeterli koşullar sağlanırsa sigorta atacaktır.

Sonuç: Nasıl ki çıplak havai hat iletkenleri üzerine konan kuşlar çarpılmıyorsa, bizimde çarpılmamak için yapacağımız en kolay ve en ucuz şey cihazın bulunduğu ve ayağımızı bastığımız zemine bir adet çivi çakmak olacaktır. Faz gövdeye kusursuz değse bile gövde kablo ile çiviye bağlı olduğundan(kendinizi tele konan kuş gibi düşünün :D) kişi çarpılmayacak, yeterli koşul oluşursa sigorta da atacaktır.

Topraklama; elektrikli cihazların insan ile temas oluşturabilecek kısımlarını, cihazın üzerinde oluşabilecek riskli kaçak akımlara karşı korumak amacıyla yapılıyorsa buna koruma topraklaması denir. Zira bahsi geçen topraklama şekli de budur.

Topraklalama yerine nötr kullanmak; cihazın insan eli deyebilecek kısımlarına nötr hattı, yani elektriğin dönüş hattı bağlanması demektir. Bu durumda cihazın üzerinde insan için sakıncalı akımlar dolaşmış olacaktır.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse; bir aydınlatma devresinde anahtar açık iken kontrol kalemi ile kontrol yapılırsa, kablolardan birinde enerji var gözükecektir, diğerinde ise yok. Fakat lamba yanıyor iken kontrol yapılırsa kablolardan ikisinde de enerji olduğu görülür. Yani nötr hattı sürekli sıfır potansiyele sahip değildir. İşte bu yüzden topraklama yerine nötr kullanmak sakıncalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
129,010
Kullanıcılar
451,229
Son üye
Berkay010203

Yeni konular

Geri