Tornaya Hız kontrollü DC motor çevrimi projesi

Resimli anlatmıştım Suat Abi. DC Amperi uygunsa ilaç o.

https://www.mysensors.org/build/relay
https://i.kontrolkalemi.com/0/3.png

Role module halindeyse yani mini bir pcb üzerinde optocupleri filan varsa 3 girişi olacaktır. +5 / gnd ve tetikleme ucu... Diğer çıkışında ise kontak uçları bulunur. Burada 220VAC'nin FAZ'ını köprülersin. Tetikleme ucundan tetikleyince çıkıştaki bu kontaklara bağlı olan uçlar birbirine yapışır veya tam tersi olur.

H bridge bağlacaksa ters düz yapacak şekilde çift role bağlanır.

Arkadaşlar okuma yazma bilmeyen birine anlatır gibi resim üstünden çizerek gösterin lütfen. Ben anlamıyor.

clip+(2016-11-15+at+09.07.53).jpg

Yahu Bülent bıktım valla. Sığmadı zaten nalet kart. Şimdi yana yakına çare arıyorum. Benim ilacım Turgay (@togitogi) abide. Panodaki kontaktörlerin yerine röle kullanabilirsem çok yer açılır. Nasıl bağlayacağımı da ancak Turgay abi bilir.
700w lık dc motor için röle biraz sıkıntılı olur Suat.Motorda enversör (iki yöne çalışma) olacağı için solid röle nasıl olacak?

Motor 1500w abi. Olmaz mı diyorsun? : (

Olmaz ise panoyu değiştireceğim. Veya sürücüyü dışarıya alacağım.

yapacağın içim pinleri şema halinde atarsan daha iyi anlaşılacak.

İleri-geri olacak mı motorda? bir de sağ üstte DC demişsin.Motr DC mi?

Evet ileri geri için. Turgay abi sağolsun gönderiyor.

Çizdim.
torna.png

Rolelerin çift kontaklı olacak. İlk switch açıldığında enerji gidecek ve normal saat yönnünde dönecek. 1 switch açıkken 2. switch de açılınca ters yöne dönmeye başlayacak. Sadece ters yöne olan switch açıksa enerji gelmediğinden(220) çalışmayacak...

Teşekkürler Cevdet ama çizdiğin rölede 6 pin saydığım için hangi pin rölenin hangi pini, kafam karışıyor. Hiç bilmiorum derken gerçekten hiç bilmiyorum :)

Roleler çift kontaklı olan tipte olacak. Resmi varsa çek istersen.. Role pinleri üzerindeki şemada var. Ama şemadan anlamıyorsan ölçü aletini bipe al. 12 v ver. Bak bakalım hangi ayaklar 12 verince açılıp kapanıyor. onları not al ve ona göre bağla.

Role resmini yakın atabilirsin. çift kontaklı olmalı

Forum istatistikleri

Konular
128,827
Kullanıcılar
450,916
Son üye
Nedim korkmaz

Yeni konular

Geri