Tornaya Hız kontrollü DC motor çevrimi projesi

Merhaba,

Kontaktör olarak şu uygun olur mu? http://urun.n11.com/salt-malzemeler/siemens-kontaktor-3tf42-10-75kw-230vac-P30346709

Bir de @serkan_48 kardeşimin söylediği şey kafamı kurcalamaya başladı. Tornada var olan kontaktörleri ve select switch'i kullanabilir miyim diye merak ediyorum.

Çok teşekkür ederim.
bu kontaktörler 7,5kw gereğinden fazla güçlü bu nedenlede fazla pahalı ama makinede kontaktör varsa onu kullanabilirsin.

Linkteki ürün olur derken şekil itibari ile demiştim onu düzeltelim yanlış anlaşılmasın... #c.berkan arkadaşımın gözünden kaçmamış ben dikkat etmemiştim sadece şekil olarak değerlendirdim...

Evet arkadaşlar, tornanın kontrol kutusu böyle. Bu sistemi aynen kullanabilir miyim sizce?

IMG_20160614_222016.jpg

IMG_20160614_222102.jpg

IMG_20160614_222113.jpg

IMG_20160614_222128.jpg

Sisteme 2. kontaktörü ekleyerek kullanabilirsin... ama kablolamayı komple yenilemelisin... Orjinalinde AC motor kullanıldığından dolayı seçici anahtar sadece yardımcı sargıyı değiştirerek yön değiştiriyor, ama DC motorda (+) ve (-) uçların ikisininde yer değişmesi gerekiyor yön değiştirmek için... ve bunun içinde uygun güçte kontaktör yada SSR role kullanmanız gerekir... işin özeti; yön seçme anahtarı, start-stop butonu ve acil stop butonunu (uygun güçte ise kontaktörü de ) kullanabilirsiniz...

Sizin panoda bir tane kontaktör var bir tane daha lazım ileri geri çevirmek için @mehmetkose bağlantıyı zaten detaylı bir şekilde 5.sayfada anlatmış

Nihayet sıra tornaya geldi. @togitogi abi sağolsun malzemeleri kablolayıp göndermişti. Ben de dün sürücü ve potansiyometre kablolamasını yapıp masa üstünde sistemi test ettim. Gayet güzel çalışıyor.

Bir de motor için kasnak lazım. Aslında tornada takılı olan kasnak tam ihtiyacım olan şey fakat delik kısmının tornalanması lazım. Yeniden yapmaya ve arayıp bulmaya sabrım olmadığından var olan kasnağı yeni motora uyduracağım sanırım.

Diğer eksik ise, motoru tornaya sabitlemek için elimdeki çelik malzemeleri kesip kaynatıp bir aparat yapmam lazım.

Çok güzel abi gerçekten :) Bu hız değişimindeki torkun durumu nedir ? İllaki yüksek hızlar tork düşer ama ne kadar düşüyor. Mantık bizim spindle motorlar gibi mi

Yüksek hız gerekmiyor Faruk. Gerçi yeni motor 3500 devir. Bana en fazla 2000 devir lazım. Kasnakla kullanacağım için devri düşürüp 2000'lere indirebilirim. Hem torku da artmış olur.

Tornanın orjinal motoru 700 watt. Takacağım motor ise 1100 watt. Masaüstü denemesinde en düşük hıza ayarlayıp el ile durdurmaya çalıştım ama durduramadım. Epey ümitliyim.

En önemlisi düşük devir lazım bana. Diş çekerken 50-100 devir kadar yavaş olmalı. Şu anki motor tek hız çalışıyor ama 3'lü kasnakla iş mili hızını değiştiriyorum. Ama kasnakla bile elde ettiğim en düşük hız çok fazla.

Bir de hız için kasnak değiştirmek angarya yahu.

Diş çekmede motor devrini arabanın yürüme hızına uydurman yani denk getirmen nasıl olacak ?

Masaüstülerin en gıcık yönü şanzımanı olmaması. Şanzımanlılarda özellikle eski makinelerde hız değiştirmek çok zevkli oluyor :D :D Eski kamyonlarda vites geçerken ses çıkar ya şanzımandan öyle bir hava oluyor :D :D :D

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,920
Son üye
cihan.demir

Yeni konular

Geri