Valf sorunu

Plc izerinde fisini cikardigim zaman role veya walf cekimi birakiyor. plc bi sorun olabilirmi..
1570171936857.jpeg
1570171984487.jpeg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Plc izerinde fisini cikardigim zaman role veya walf cekimi birakiyor. plc bi sorun olabilirmi..

Plc enerjisini kesince valf birakiyor ise

1 plc cikisi kisa devre olmus
2 plc programinda valfe surekli ya cikis veriyor yada ilgili cikis icin ilgili inputlardan surekli sinyal geliyor.

Kolay gelsin, PLC'nin çıkısında röle kullanılmış yanlış anlamadıysam. Yani PLC çıkışı koruma altına alınmış eğer valf tarafında hala sürekli tetikliyse yani led ışığı yanıyorsa valf bobinine giden , programdaki ilgili çıkışı keserek fiziksel olarak kontrol sağlayabilirsiniz. Tahminim PLC programından tetik yollandığı yönünde , sorun yazılımsal görünüyor

Plc surekli acik tutuyor ben ekran uzerinden islem yaptigim zaman cekimi birakmasi lazim ama birakmiyor. toz veya nem gibi vb.seylerden etkilenmis olablirmi plc
1570175662407.jpeg

Yazılımsal olarak müdahele edemiyorsunuz ? Eğer sadece touch panel yani ekran üzerinden müdahele edebiliyorsanız içerde(yazılımsal olarak) hangi koşullar olduğunda bu valf çalışsın denilmiş ise onları göremezsiniz bu valf çalışmaması gereken koşullar sağlanmadığı için tetiği kesmiyordur. Sensörlerinizi , switchlerinizi kontrol edin. Fiziksel bir koşul sağlanmadığı için yazılımsal koşullar tamamlanmıyor gibi görünüyor.

Kardeşim ekranda Valf sürekli çekili gösteriyor demişsiniz.
Bu durumda PLC çıkışında yada çıkıştan valfe kadar olan kısımda hata aramanın anlamı yok...
* Yüksek olasılıkla valfin çekmesine sebep olacak bir sensör, swich, şalter v.s. PLC girişini sürekli aktif ediyor..
Sensör deyince aklınıza indüktif yada kapasitif sensör gelmesin... Programda belli değer aralıklarında işlem yapılan basınç, ısı, ağırlık v.s. sensörleride olabilir... Neticede tesisi bilmiyoruz...
* Zayıf ihtimal programda gerçekleşme olasılığı çok düşük bir durumun gerçekleşmesi sonucu bir BİT set edilmiştir ve Bu BİT'in resetlenmesi programcı tarafından unutulmuştur...

Son düzenleme:
Yazılımsal olarak müdahele edemiyorsunuz ? Eğer sadece touch panel yani ekran üzerinden müdahele edebiliyorsanız içerde(yazılımsal olarak) hangi koşullar olduğunda bu valf çalışsın denilmiş ise onları göremezsiniz bu valf çalışmaması gereken koşullar sağlanmadığı için tetiği kesmiyordur. Sensörlerinizi , switchlerinizi kontrol edin. Fiziksel bir koşul sağlanmadığı için yazılımsal koşullar tamamlanmıyor gibi görünüyor.
Herhangi bi sensor kontrol etmiyor walf pistonu calistiriyor ve sanzimanda bosta kalan disliyi ayiriyor. Benim ekrana yazdigim programa gore degisiyor acik veya kapali yani ileri ve geri oluyor suan sadece ileri konumda yani acik konumda sabit duruyor ben ekrandan walf calistiramiyorum sadece benim girdigim programa gore kendisi ayarliyordu.

Son olarak makina acil stop basılı konumdayken , tek tek inputları kontrol etmenizi önerebilirim . İnputlarda tetik geldiğinde PLC üzerinde ilgili girişin ışığı yanıyor mu kontrol edin belki input girişlerindeki kablolardan birisinde temassızlık vardır . Bunlar küçük , gözardı edilen ama çalışmamaya sebep olacak şeylerdir.
Kolay gelsin umarım yakın zamanda çözersiniz sizin içinde iyi bir tecrübe olacak :)

Herhangi bi sensor kontrol etmiyor walf pistonu calistiriyor ve sanzimanda bosta kalan disliyi ayiriyor. Benim ekrana yazdigim programa gore degisiyor acik veya kapali yani ileri ve geri oluyor suan sadece ileri konumda yani acik konumda sabit duruyor ben ekrandan walf calistiramiyorum sadece benim girdigim programa gore kendisi ayarliyordu.
O zaman zayıf olan olasılığı dikkate almak lazım.
Programı kendiniz yazdığınıza göre İlgili çıkışı aktif eden etkenleri gözden geçirin.

Forum istatistikleri

Konular
128,986
Kullanıcılar
451,189
Son üye
Mustafa 366145

Yeni konular

Geri