Vibrasyon Önleme-Emici Yöntemler

İçlerine beton dökün o zaman. Bir vibratör ile içindeki kabarcıkları temizleyin. Daha sağlam olur.

Aklımızdaki beton dökmek ama mesela titreşimden dolayı zamanla kırılarak sıkıntı çıkarır mı acaba diyoruz

Kırıkların oluşması büyük olasılık. Sürekli titreşim altında olacağı için önce kılcal çatlaklar daha sonra kırıklar oluşur. Daha kötüsü temizleyip boşaltma şansı da olmaz.

Kırıkların oluşması büyük olasılık. Sürekli titreşim altında olacağı için önce kılcal çatlaklar daha sonra kırıklar oluşur. Daha kötüsü temizleyip boşaltma şansı da olmaz.

Aynen öyle abi. Benimde aklımdan geçen senaryo bu yönde. İşte bu yüzden farklı şeyler bakıyorum. İnternette bakınıyım dedim ama pek bi sonuç elde edemedim.

Kum dolgu

Youtube'da - Fixed Gantry CNC Router Build Part 2 - This Old Tony

Hayır değil. Doğrudan kum ağırlığı epeyce artıracaktır, ayrıca kumun davranışı nasıl olabilir diye düşünüyorum. Ne kadar sıkıştırsanız da, makinanın titreşimi ile kum taneleri birbirine sürtünerek enerjiyi sönümlendirecektir. Katı halde (yapıştırıcılı) olmasına oranla daha iyi sonuç verebilir.

En azından kum dolu iken metal bir cisimle profile vurduğunuzda, boş olmasına oranla titreşim ve gürültü daha az olacaktır. Bir parçada denenebilir.

Uygularsanız sonuç nasıl olacak merak ediyorum. Farkı anlayabilmek için kum dolgu öncesi bir süre çalıştırıp görmek gerekecektir.

Son düzenleme:
Hayır değil. Doğrudan kum ağırlığı epeyce artıracaktır, ayrıca kumun davranışı nasıl olabilir diye düşünüyorum. Ne kadar sıkıştırsanız da, makinanın titreşimi ile kum taneleri birbirine sürterek enerjiyi sönümlendirecektir. Katı halde (yapıştırıcılı) olmasına oranla daha iyi sonuç verebilir.

Uygularsanız sonuç nasıl olacak merak ediyorum. Farkı anlayabilmek için kum dolgu öncesi bir süre çalıştırıp görmek gerekecektir.

Evet şimdi daha çok sevdim bu konuyu. :D Çok doğru bir bakış açısı :D Yapıştırıcı türü kimyasal kullanılırak katılaştırıldığı zaman çatlama patlama pörtleme riski daha fazla. Kaynak yapılarak gövde yapılacağı için önce kumsuz sonra kum ekleme gibi bir şansımız biraz zor olabilir.

Deneyimli biri belki çalışırken de farkı anlayabilir.

Kum istendiğinde boşaltılabilir.

Son düzenleme:
Vibrasyon sonumleyici olarak beton tavsiye ederim. Cok cesitli beton karisimlari var. Ama uygulamada betonun ideal basinc dayanimina ulasana kadar kadar 1-6 ay vakit gecebilecegini, genleşme ve büzülme olacagini da goz onunde bulundurmaniz iyi olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
129,450
Kullanıcılar
452,008
Son üye
snejniybar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri