foxspring

Üye
arkadaşlar bu konuyla ilgili dökümanı olan varmı? Yada yazdığımız script sayfasını nası aktif eder çalıştırırız?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Hangi programı kullanıyosun script için.Ben wincc flexible 2007 de help dosyalarından öğrendim.Oldukça iyi onun dışında döküman yok bulamadım.Hele türkçe hiç yok sanırm.
Visual asic biliyorsan adapte olabilirsin oldukça kolay olur.

Script sayfası derken.Bildiğim kadarı ile sriptte kod yazıyosun bunları taglarla veya direk arayüzdeki nesnelerle ilişkilendiriyosun.tam olarak ne demek istedin ?

hesap yapmak için kodları yazdım taglarla ilişkilendirdim sonuçlarıda oluşturduğum dahili taglara attım. Simulatorde denedim çalışmadı. yarın gerçek ortamında deneyeceğim.

sorun tam olarak şu kodları aktif ettiğim sayfada çalışıyor fakat değişiklikleri sürekli görmem için bu sayfayı yenilemem gerekiyo. sayfaya sürekli tıklarsam sorun yok. bunu sürekli aktif nası yapabilirim

script oluşturabilen varsa örnek bir uygulama gönderebilirmi... örneğin sayfada bulunan 4 adet tag ı excel in bir satırına yazdırma ???? flexible ile yapılamıyor diye duydum o yüzden wincc ye döndüm

seydi53 ' Alıntı:
script oluşturabilen varsa örnek bir uygulama gönderebilirmi... örneğin sayfada bulunan 4 adet tag ı excel in bir satırına yazdırma ???? flexible ile yapılamıyor diye duydum o yüzden wincc ye döndüm
peki winccde bunu nası yapıyorsun?

wincc de bir butona mouse tik i ile visual basic de script yazılabiliyor. Ama visual basic bilgim olmadığı için maalesef yapamıyorum. Bunun için ayrı bir konu açtım zaten henuz kimse yanıtlamadı.

visual basic de bir excel sayfası açtırabiliyorum ama tagları yazdırmak (ilk boş satıra ) biraz bilgi gerektiriyor.

inan bende bu forumdan yanıt bekliyorum...

arkadaşlar VBS komutlarını WinCC Flexible da kullanabiliyormuyuz?Yoksa flexible da script yazarken daha farklı komutlar mı kullanılıyor?

wincc flexible da oluşturulan tagların bir tarama tipi vardır (Acquisition Mode). Bunları tg bazlı ayarlayabilir istediğiniz taga ait tarama modunu belirterek onun okunma tipini ayarlarsınız. Bunlar Cyclic continous, Cyclic on use, On demand olarak 3 tiptir.
Cyclic Continous : Tagın hangi kontrollerde kullanıldığına bakmaksızın sürekli olarak güncellenir.
Cyclic on use : Tagın kullanıldığı sayfa aktif olduğunda güncellenir. yani eğer bir sayfada bulunan bir IO field da bu tag kullanılmışsa o sayfa aktif olduğu sürece o tag güncellenir. Eğer bu tagın kullanılmadığı bir sayfa aktif durumda ise o tag güncellenmez.
On demand : kullanıcının talebi yapıldıktan sonra tag güncellenir.

Önemli olan nokta şu ki, sadece plc taglarında bu seçenekler değiştirilebilir. Internal taglarda default olarak cyclic on use ayarlanmıştır. Sorunun cevabı bu olsa gerek.

foxspring ' Alıntı:
sorun tam olarak şu kodları aktif ettiğim sayfada çalışıyor fakat değişiklikleri sürekli görmem için bu sayfayı yenilemem gerekiyo. sayfaya sürekli tıklarsam sorun yok. bunu sürekli aktif nası yapabilirim

wincc flexible da oluşturulan tagların bir tarama tipi vardır (Acquisition Mode). Bunları tg bazlı ayarlayabilir istediğiniz taga ait tarama modunu belirterek onun okunma tipini ayarlarsınız. Bunlar Cyclic continous, Cyclic on use, On demand olarak 3 tiptir.
Cyclic Continous : Tagın hangi kontrollerde kullanıldığına bakmaksızın sürekli olarak güncellenir.
Cyclic on use : Tagın kullanıldığı sayfa aktif olduğunda güncellenir. yani eğer bir sayfada bulunan bir IO field da bu tag kullanılmışsa o sayfa aktif olduğu sürece o tag güncellenir. Eğer bu tagın kullanılmadığı bir sayfa aktif durumda ise o tag güncellenmez.
On demand : kullanıcının talebi yapıldıktan sonra tag güncellenir.

Önemli olan nokta şu ki, sadece plc taglarında bu seçenekler değiştirilebilir. Internal taglarda default olarak cyclic on use ayarlanmıştır. Sorunun cevabı bu olsa gerek.

Forum istatistikleri

Konular
128,831
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Geri