Yıldız ve Üçgen Bağlantı hakkında soru?

Yük sabit kalmak şartıyla:
Etiket bilgisi 380volt 4kw yıldız ile 380v 4kw üçgen bağlı motor aynı işi yapar ve aynı gücü tüketir.Değişen motorun marka ve sınıfına bağlı ufak çaplı verim farklılıkları olabilir.
Yük altındaki bir motor etiketteki bağlantı dışında bağlanırsa yanar.Boşta çalıştırma için konuşuluyorsa yıldız bağlamak bir miktar tasarruf sağlasa da motor yük için üretilmiştir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar yıldız bağlantı max.4 kw kadar uygulanır 4 kw tan müyük motorlarda yıldız üçgen uygulamak motor sağlı ve enerji açısından zorunludur.

düşüncenizi destekleyen bir deney sonucunu, araştırma sonucunu paylaşırsanız doğru bilgiye ulaşırız. Motorlar için, direk olarak, gerilim yükseldikçe harcadıkları enerjide artar mantığı geçerli değildir.

saygılar...

Endirek (direk değil) olarak ohm kanunu kaynak gösterilebilir. Pratik olarak 380 Voltluk motora 400 Volt uygulandığında daha fazla akım çeker (faz açısı ve yüke göre değişkenlik gösterebilir.) diye biliyorum. Yanlışta biliyor olabilirim. Tekrar tekrar denemek lazım. Motoru yakmadan. :)

Aksini destekleyen deney varsa paylaşırsanız memnun olurum. Ayrıyeten yanlışımı düzelttiğiniz için minnettar kalırım.

Son düzenleme:
arkadaşlar yıldız bağlantı max.4 kw kadar uygulanır 4 kw tan müyük motorlarda yıldız üçgen uygulamak motor sağlı ve enerji açısından zorunludur.

22 kw motorun yıldız çalıştığını da gördüm.
asfalt üretim tesisisnde alman yapımı 22 kw rotoru konik fren balatası motorun içinde bir motor yıldız bağlı bir şekilde çalışıyordu.
fren kısmında bir sorun oldu. ankarada yaptıramadığımız için normal balatalı motorla değiştirmek zorunda kaldık.
trafo gücü ve kablo kesitin kurtardığı müddetçe her motoru direk üçgen çalıştırabilirsiniz.
bazı sistemler vardır. yılıdz üçgen çalışmaya müsait değildir. motor yıldızda makinanın momentini yenemediği için direk üçgen çalıştırılır.
bizim sistemde biz motorların % 90 nını üçgen çalıştırırız.

kusura bakma da o laf eski bobinajcıların lafıdır gümümüzde 90 kw lık bile yıldız motorlar vardır belki de çok daha büyükleride varsa bilmiyorum

Bu sorunun direk olarak cevabı,

üçgen bağlantı daha az enerji harcar
yıldız bağlantı daha az enerji harcar, olarak verilemez.

Bence de verilebilir. Şöyle ki; İster boşta, ister tam yükte, ister aşırı yükte;

Hiç bir zaman Üçgen bağlı iken sargı başına düşen gerilim, yıldız bağlı iken sargı başına düşen gelirimin altına düşer mi? Bence düşmez. Buna binaen akımda altına düşmez. Buna binaen harcanan enerjide altına düşmez diye düşünüyorum.

zaman rolesinin ayarını biraz açarsanız yıldızda bobin başına 220 volt uygulanmasına rağmen 380 volt uygulanan üçgenin akımını yakaladığını hatta geçtiğini görürsünüz oysaki voltajlara göre yani dediğiniz kanuna göre yıldızda hemen hemen yarısı çekmeliydi dolayısıyla ilk kalkışda yıldız az akım çeker ilk kalkışta üçgen çok akım çeker kalkınmadan sonra yıldız çok çeker üçgen az çeker motoru direkt çalıştıracak olursak tabiki (yıldız üçgen yol verilen bir motoru)üçgen çalıştırmalıyız şimdi üçgen kaldırma konusuna girmeyelim yani yorumunuza göre bi arkadaş yıldız iyiymiş diye yıldız bağlayabilir belki size komik gelir ama sonuçta burda yeni öğrenenlerde var saygılar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar yıldız bağlantımı daha çok enerji harcar yoksa üçgen bağlantımı..Ayrıca Neden???? Teşekkürler....

benim bildiğim yıldız , üçgen bağlantı motorun çektiği gücü değiştirmez.. Aynı güç değerleridir. yalnız yıldızda ve üçgendeki akım ve gerilim değerleri arasında kök3 farkı prensibinden .. akım ve gerilim değerleri farklı olur ve birbirini dengeler ..

benim bildiğim yıldız , üçgen bağlantı motorun çektiği gücü değiştirmez.. Aynı güç değerleridir. yalnız yıldızda ve üçgendeki akım ve gerilim değerleri arasında kök3 farkı prensibinden .. akım ve gerilim değerleri farklı olur ve birbirini dengeler ..

birbirini dengeleme gibi bir durum yoktur tam yükte gerilim düşümünde asenkron motorlarda kaymalar olacağından yani yıldızda 380 voltluk bir motora 220 volt uygulanacağından oran/orantı kurulsa bile kaymadan dolayı yıldız akımı her zaman fazla kabul edilebilir ancak motora hiç yük bağlanmadığında teziniz geçerlidir hatta yıldızda az bile çekebilir...

Forum istatistikleri

Konular
129,056
Kullanıcılar
451,328
Son üye
arimn

Yeni konular

Geri