Yeraltı Kalıcı Elektrik Kablo Tipi

jus7ic3

Üye
Arkadaşlar merhaba

Türkiye de yeraltı kalıcı elektrik için besleme kablosu tipi genelde NYY tip kablolar diye biliyorum.

Bir projede N2XH olarak da gördüm. Bu doğrumudur ? Bana yanlış geldi. Çünkü bu kablo genelde yangın riskinin olduğu 1kV altı tesislerde kullanılıyor diye biliyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
N2XH kablo NYY kablodan dış izolasyonuna pvc ye ek olarak xlpe maddesinin konulması ve halojen free özellikte yani yanma esnasında zehirli gaz salmayan bir yapıda olması dolayısıyla farklıdır. Ancak dışarıda kullanılamaz demek olmaz. Sadece yukarıdaki farklardan dolayı N2XH kablo NYY kabloya göre daha pahalıdır. Adam daha fazla para harcamak istiyorsa o kabloyu da kullanabilir. Enerji dağıtım firmaları ve hatta bazı özel projelerde yer altı kablo için NYY yerine NYFGbY kablo tercihi yapılmaktadır. Bu kablonun izolasyonunda bulunan zırh katmanı sayesinde mekanik darbelere ve özellikle haşere kemirmelerine karşı ciddi avantaj sağlamaktadır.

tesekkur ederim iyi bir bilgi.. saolun

Forum istatistikleri

Konular
129,469
Kullanıcılar
452,035
Son üye
alcn01

Yeni konular

Geri