Yerli PLC üretimi, hem de %100

benim ilk mesajlarımı okursanız ben şunu söylemeye çalıştım, üstünde MIKRODEV yazsın altında INTEL yazsın , gel bunu yap sonra bana ürün yaptım diye hava at

Bunun ne havası olabilir ki? Intelin reklamı. Sen de benden bi milyon cihaz al yazdırıp göndereyim. Bazı şeyler zamanla...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
MIKRODEV 'i iyi bilen arkadaşlarımız ürettikleri plc nin aşağıdaki sertifikalarını varsa eger buraya koyarlarsa memnun olurum

bunlar mesela Alman malı WAGO PLC den alınmış örnek teknik veriler

Vibration resistance acc. to IEC 60068-2-6
Shock resistance acc. to IEC 60068-2-27
EMC: 1 - immunity to interference acc. to EN 61000-6-2 (2005)
EMC: 1 - emission of interference acc. to EN 61000-6-3 (2007)
EMC: marine applications
- immunity to interference acc. to Germanischer Lloyd (2003)

Chip üretmek için çok büyük bir yatırım gerekmekte, ve bunu da yine yurt dışındaki yarı iletken firmalarına yaptırmak gerekiyor. Ayrıca arm tabanlı işlemcilerin fiyatları performanslarına nazaran çok düşük. Yani 2-3 dolara bile yüksek performanslı bir işlemci satın alabiliyorsunuz artık. Bu yüzden bu işlemciyi üretmek milyon adet ürün satmadıktan sonra zaten mantıksız.

Ve şuda varki içine yazılım gömülmemiş bir işlemci takdir edersiniz ki çöpten ibarettir. Ayrıca gsm modemin çalışması için stabil bir devre tasarlamak ve sorunsuz bir iletişim protokolü yazmakta bir mühendislik çalışmasıdır.

Elektroniceng aslında doğru söylemiş ama sonradan konu farklı yerlere kaymış. Siemens sadece teknolojisi ile değil, politik ve ekonomik anlamda eline geçirmiş piyasayı. Bu yüzden siemens olmak çok zor (imkansız değil). Bende bir yerli üreticiyim ve otomasyon sektörüne yardımcı moduller üretmekteyim, ve tasarladığım devreler için malesef ülkemizde malzeme bile bulamamaktayım.

Chip üretmek için çok büyük bir yatırım gerekmekte, ve bunu da yine yurt dışındaki yarı iletken firmalarına yaptırmak gerekiyor. Ayrıca arm tabanlı işlemcilerin fiyatları performanslarına nazaran çok düşük. Yani 2-3 dolara bile yüksek performanslı bir işlemci satın alabiliyorsunuz artık. Bu yüzden bu işlemciyi üretmek milyon adet ürün satmadıktan sonra zaten mantıksız.

Ve şuda varki içine yazılım gömülmemiş bir işlemci takdir edersiniz ki çöpten ibarettir. Ayrıca gsm modemin çalışması için stabil bir devre tasarlamak ve sorunsuz bir iletişim protokolü yazmakta bir mühendislik çalışmasıdır.

Elektroniceng aslında doğru söylemiş ama sonradan konu farklı yerlere kaymış. Siemens sadece teknolojisi ile değil, politik ve ekonomik anlamda eline geçirmiş piyasayı. Bu yüzden siemens olmak çok zor (imkansız değil). Bende bir yerli üreticiyim ve otomasyon sektörüne yardımcı moduller üretmekteyim, ve tasarladığım devreler için malesef ülkemizde malzeme bile bulamamaktayım.

Merhabalar,

dediğiniz gibi işlemcilerin tasarlanması çok zor bir iştir. bu türkiyede yapılmıyor ve maliyetleri çok fazla. milyonlarca adet üretebilecek olsa dahi bunu kullanacak bir firma falan yok. bunu bırakın özel firmaları tübitak kapsamında bile üretilmeye kalkıldı fakat maliyetleri yüzünden tekrar kapatıldı. bu yüzden yüksek maliyetlerde zararınada olsa çip üretmekten yana değilim. hazır çipler varken ve çok ucuzken onu kullanabilirim. ikinci bir nokta kumanda-cı arkadaşımın dediği gibi işlemcinin içindeki koddadır asıl mühendislik. işlemciyi alsanız bile içinde kod yoksa bir işinize yaramaz. işlemciyi alayım cihaza takayım plc olsun demekle olmaz.

siemens çok büyük bir firma haklısınız ama birde şu yönden bakmakta fayda var diye düşünüyorum. yerli üreticilerin çoğu birbirine rakipo durumdalar. neden ortaklaşa bir ar-ge yapmıyorlar? yurt dışında dernekler dahi ar-ge yapıyor fakat bizde ortaklaşa hiçbirşey yapılmıyor aksine yapanlara da yok yabancılar yapmış yok türkler kalitesiz yapıyor yok bilmem ne. bu tür şeyler ülkemize birşey katmamaktadırlar. herkesim tarafından bu tür ürünler desteklense, projelerde kullanılsa siemens teknolojisini yakalayabilecek mühendislik zekasının türkiyede olduğunu düşünüyorum. ama ne yazıkki siemens gibi en az 100 ar-ge mühendisini tek bir çatı altında toplayamıyoruz.

MİKRODEV'in cihazlarını inceledim. bir projemde de kullanma fırsatım oldu. gerçekten çok emek verildiğini ve dünya standartlarında bir cihaz olabileceğine inanıyorum. henüz yeterince büyüyememiş olabilir fakat habil arkadaşımında dediği gibi bir çok projede kararlı olarak çalışıyor. siemensin yerine kullanılmaya aday bir cihaz. en azından şimdilik iç piyasada. arkadaşlarımız yapmışlar bizlere köstek olmak değil destek olmak gerekir. bu sadece MİKRODEV için değil bütün firmalar içinde geçerlidir.

Eger bu is sadece ekonomiye baksaydi suan kore firmalari ve uzakdogu firmalarinin piyasaya hic girememesi lazimdi ilkonce iyi bir kopya sonra uzerinde ozgun degisiklikler vs. Seklinde ilerlenmeli

("kırık kalpler onarılmaz ")

gercekcilik ve idealizm arasina sikismismis bu tartismada dogal olarak idealizm i tercih ediyorum. Ureten arkadaslarin yollari acik olsun.Ancak elestirileride dikkate alin...

Makro ekonomik şartlarda dünyadaki hiç bir ürüne %100 yerli üretim denmez. Sadece %100 yerli marka denebilir. Bu da isim yapmak için yeterlidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,869
Kullanıcılar
450,989
Son üye
elektronik evden

Yeni konular

Geri