Yg İŞletme sorumluluĞu

Sayin elek, benim bahsettigim Teias a ait mesela 154/34.5 kV indirici trafo merkezlerini isletme yetkisinin ozel firmalara verilmesi ile ilgili...Sorumlu muhendis, sozkonusu taseron firmanin muhendisi...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kusura bakmayın çünkü 20gündür tatildeyim ve internete girmedim. Şimdi konumuza geri gelince sn hiçbirşey dediğini kendi üzerime almıyorum ama genelimiz için dediğin
hicbirsey ' Alıntı:
Sayin darma,
Biz millet olarak kanun yonetmelik veya ...
çok doğru. Bu yönetmeliklerin tümünü ve kanun hükümlerini defalarca okudum ve yorumladım evet yorumladım diyorum çünkü bize bunları eğitimde anlatan meslektdaşlar olsun avukatlar olsun kesin hiçbirşey söyleyemiyorlar çünkü çoğu yönetmeliğin ve kanun hükmünün ucu açık net bir şey yok. Hal böyle olunca da sizin yorumlarınızdan yararlanma gereği duydum. Bu noktada ilk yapılması gereken önce gerekli kurumlara (Tedaş,emo vs) ilşk olarak işletme sorumlusu olduğumuzu belirticez ve daha sonra tesisle ilgili tüm işgüvenliği malzeme ve kurallarını belirleyip eksiklerin yerine getirilmesini sağlıyacaz. Buraya kadar hemfikir isek bir sonraki aşamada tesis manevralarına geçelim. Olası bir manevra halinde (154 kV manevralardan bahsediyorum) işletme sorumlusunun nezaret etme gerekliliği bulunmakta. Benim tesiste bulunmadığım anlarda acil manevralarda benim tablocu arkadaşlara telofon yahut başka bir şekilde uzaktan yönlendirme ve görevlendirme ile manevrayı yaptırıp yaptıramamam hakkında şüphelerim var ve eğer olası bir kazada benim olay yerinde bulunmadığımdan ötürü taksir değilde direkt kasta mı girerişlenen suç? Şimdilik bu kadar soru yeter sanırım.

darma arkadaşım;
son olarak sorduğun soru aslında hukuk alanına giriyor.
olmamış bir olayı değerlendirmek zor. her olay kendi içinde değerlendirilir.
şimdi normalde bir işten sorumlu olan kişi o işin başında olmalı.ama bu her zaman mümkün olmayabilir.izinde olabilirsin örneğin.kimsede izine çıkma diyemez.veya sağlık sorunları olabilir.
önemli olan senin sorumluluğunda olan işleri yerine getirmiş olman.
yönetmeliklerde de boşluk olabilir.
belki bazı yerlerde nöbetleşe 2 sorumlunun çalışması gerekebilir.
"hiçbirşey" yukarıdaki mesajında vardiyalı 3 kişi çalışırdık demiş mesela.

merhaba. ben de YG işletme sorumluluğu eğitimini ocak ayında aldım ve şuan çalıştığım fabrikanın sorumlusuyum. Konu ile ilgili çok net bilgi elde edemediğim ve yeni bir mühendis olduğum için eksiklikler konusunda endişeliyim. Ben de dediğiniz şekilde Tedaş'a sorumluluk bildirimi yaptım. Eğitim notları kitabından aldığım ve fabrikaya uyarladığım bir Bakım ve temizlik checklisti oluşturdum. Eksik iş güvenliği malzemelerini belirlemek adına da neon lambalı ıstanka ve topraklama kabloları dışında bir eksik bulamadım. Zaten YG ayakkabısı, YG taburesi, YG eldiveninden başka da pek bir şey olduğunu bilmiyorum. Sanırım dediğiniz gibi belirlediğimiz tüm eksiklikleri en azından gerektiğinde haklılığımızı göstermek adına kayıt ve resmiyete dökmemiz gerekiyor. Benim anlayamadığım ve bir türlü cevabını bulamadığım nokta bütün bu işlerin bir standardı yok mudur? Bu standardı kim belirler? Yapmam gereken ama eksik olan noktaları nasıl tespit edebilirim? Bu noktada daha tecrübeli arkadaşların yardımını rica ediyorum. Yönetmelikler sanki bu konulara yuvarlak değinmiş. Belirli bir esneklik olması işimizin standardizasyonunu etkiliyor gibi. Yani ben yaptığım çalışmaların geçerliliği ve yeterliliği hakkında şüphe duyuyorum. Bu konuda yardımlaşma ve paylaşım içinde olmaya hazırım. Teşekkürler

arkadaşlar ben teiaş ta trafo bakım uzman teknisyeni olarak çalışıyorum bazı trafo merkezlerini gemta elektrik işletiyor isterseniz size sistem hakkında bilgi verebilirim merak ettiğiniz bir şey varsa

merak ettiğin konu nedir onu öğrene bilirmiyim

Mesela Manevra şemaları hakkında.Nasıl devreye alıp çıkartırız.Bunun hakkında bildiğin simülasyonla bir sistemde manevra yapan bir proğram biliyormusun?

fider besleme manevrası mesela
34.5 için tedaşda ilgili merkezle görüşür varsa toprak ayırıcısını açar bara ve hat ayırıcısını kapatıp kumanda panosundan kartları kaldırıp kesiciyi kapatırsın
154 için ise
yük tevziyle görüşür ve sırasıyla toprak açılır ayırıcılar kapatılır yine kartlar kaldırılıp kesici kapatılır (154 de bu manevraları yük tevzi talimatıyla yapılmasını ister ve her maddede haber verilir ve onaylar

Sn dp

ben bir santralde çalışıyorum ve toplam trafo gücümüz (11,5/34.5-34.5/154-34,5/0,4 trafolar) 400 MVA civarında. Çalıştığım tesisin yg işletme sorumlusu olmak için EMO (elektrik müh. odası) ya her ay yaklaşık 600 ytl para ödemem gerekiyor. Siz çalıştığınız fabrikanın işletme sorumluluğu için EMO ya bir bedel ödüyormusunuz? Birde bana burdaki EMO nun söylediği sizin herhangi biryere bildirim yapma hakkınız yok bu bildirimleri biz sizin adınıza yapabiliriz ancak (ayda ... ytl karşılığında tabi). Siz nasıl bir yol izlediniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,831
Kullanıcılar
450,923
Son üye
Ratelarus

Yeni konular

Geri