Zırt pırt atan KAKR

@Mr_YAMYAM başkan, sekilde faz gövde temasında akım niye yeşil kabloyu tercih ediyor? beyaz kabloyu kullanmayarak ne yapmak istemekte :)
Adam mevcut şebekeden TT sistemden ve TT sistemdeki işletme ve koruma topraklamasının nasıl yapıldığından Bi haber. Biryerlerde gördüğü şemaları copy paste yapip duruyor adına da sessiz traş mı köpüksüz traş mı ne diyor 🤣
Kırk yıllık koruma topraklaması ne hallere düştü 🤣
Koruma topraklamasi olmayan tesisatı Adam bize örnek diye gösteriyor 😁

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
@Mr_YAMYAM başkan, sekilde faz gövde temasında akım niye yeşil kabloyu tercih ediyor? beyaz kabloyu kullanmayarak ne yapmak istemekte :)
Elektriğin ilk kuralı.
Akım daima düşük dirençli yolu tercih eder.
Resimde anlatılan şey şudur.
Ground ROD (Topraklama çubuğu) resimde prensip olarak TN toprağı temsil etmektedir.
Biz bu çubuğu ilk önce trafo kutusunun içerisinde hayal edelim. BOX denilen mahalle kutusu veya direklerde bulunan trafo.
Bu işletme topraklamasıdır ve akımın dönüş yolundaki direnci akımın trafonun diğer ucuna göre göre teorik olarak sonsuzdur.
Yani bir trafonun bir ucundan çıkan akım diğer ucundaki topraktan akmaz. Akım daima kendi kaynağına dönmek ister.
(GROUNDİNG KURALI)
İkinci kural.
Enerji iletim sistemlerinde hem faz hem de nötr iletkeninin bir direnci vardır. Nötr iletkenin direnci doğrultusunda üzerinden geçen akıma göre belli miktar gerilim düşümü olur. Bu gerilim düşümü literatürde belirtilmiştir.
İşte bizler bu toprak hattından binamıza kadar elektrik çektiğimize göre, bu nötr hattının direnci doğrultusunda üzerinde gerilim düşümü olacağı için bu gerilim düşümünü gerektiği yerde sıfırlayabilmeliyiz. Bu da TN işletme topraklaması demektir.
Sıfırlamanın esasları ise nötr hattının direnci doğrultusunda oluşan gerilim farkının ortadan kaldırılması demektir.

Özetlersem.
Bu resimdeki ground rod, işletme topraklamasıdır ve temel olarak sadece o hattın nötr olduğunu ifade etmektedir. Eğer bizler bu ROD'u kaldırırsak trafo çıkışlarından hangisinin faz olduğunu asla iddia edemeyiz.

Elektriğin ilk kuralı.
Ground ROD (Topraklama çubuğu) resimde prensip olarak TN toprağı temsil etmektedir.
Biz bu çubuğu ilk önce trafo kutusunun içerisinde hayal edelim. BOX denilen mahalle kutusu veya direklerde bulunan trafo.
Bu işletme topraklamasıdır ve akımın dönüş yolundaki direnci akımın trafonun diğer ucuna göre göre teorik olarak sonsuzdur.
Yani bir trafonun bir ucundan çıkan akım diğer ucundaki topraktan akmaz. Akım daima kendi kaynağına dönmek ister.
(GROUNDİNG KURALI)
İkinci kural.
Enerji iletim sistemlerinde hem faz hem de nötr iletkeninin bir direnci vardır. Nötr iletkenin direnci doğrultusunda üzerinden geçen akıma göre belli miktar gerilim düşümü olur. Bu gerilim düşümü literatürde belirtilmiştir.
İşte bizler bu toprak hattından binamıza kadar elektrik çektiğimize göre, bu nötr hattının direnci doğrultusunda üzerinde gerilim düşümü olacağı için bu gerilim düşümünü gerektiği yerde sıfırlayabilmeliyiz. Bu da TN işletme topraklaması demektir.
Sıfırlamanın esasları ise nötr hattının direnci doğrultusunda oluşan gerilim farkının ortadan kaldırılması demektir.

Özetlersem.
Bu resimdeki ground rod, işletme topraklamasıdır ve temel olarak sadece o hattın nötr olduğunu ifade etmektedir. Eğer bizler bu ROD'u kaldırırsak trafo çıkışlarından hangisinin faz olduğunu asla iddia edemeyiz.
Konutlar için İşletme topraklamasız işletmede olan dağıtım sistemi mi var gundi 😁
Daha iletim sistemi ne dağıtım sistemi ne onu bilmiyorsun 😁
Box'un içinde trafo var diyorsun 🤣
Saha dağıtım panosu nedir içinde ne vardır onu bilmiyorsun 😁
Verdiğin örneğin TN-S olduğunu bilmiyorsun.😁
Daha Tedaşın konutlarda kullandığı sistemin TT olduğunu bilmiyorsun.
Hala copy paste yapmaya inatla devam ediyorsun. Ben bu işleri bilmiyorum de çekil kenara millete de yanlış bilgi verme.
Kaçak akım rölesi sadece kendinden sonraki tesisatta nötr ve toprağın birleştirildiği sistemlerde TNCS nin birleşen kısmında çalışmaz.
Ordan burdan alakalı alakasız copy paste bilgi kirliliği oluşturma.

Son düzenleme:
Konutlar için İşletme topraklamasız işletmede olan dağıtım sistemi mi var gundi 😁
Daha iletim sistemi ne dağıtım sistemi ne onu bilmiyorsun 😁
Box'un içinde trafo var diyorsun 🤣
Saha dağıtım panosu nedir içinde ne vardır onu bilmiyorsun 😁
Verdiğin örneğin TN-S olduğunu bilmiyorsun.😁
Daha Tedaşın konutlarda kullandığı sistemin TT olduğunu bilmiyorsun.
Hala copy paste yapmaya inatla devam ediyorsun. Ben bu işleri bilmiyorum de çekil kenara millete de yanlış bilgi verme.
Kaçak akım rölesi sadece kendinden sonraki tesisatta nötr ve toprağın birleştirildiği sistemlerde TNCS nin birleşen kısmında çalışmaz.
Ordan burdan alakalı alakasız copy paste bilgi kirliliği oluşturma.
Allah'ım sen bana sabun ver ben yıkanırım :D
Saha dağıtım panosu içerisinde böcükler bulunur :D
Tedaş medaş ne kullanırsa kullansın. Beni ilgilendirmiyor. Ben bina girişindeki nötr hattı ile birleştirilmiş toprak hattından bahsediyorum.
Zaten trafo çıkışında topraklama yapılmamışsa o hattın nötr olduğunu söyleyemezsin.
(Karşıma 3 faz çıkartıp ta ortasını gösterme)
Biz burda kar'ının çalışıp çalışmayacağı sistemlerden bahsetmiyoruz. Bizler burada kafasına göre çalışan KAR'ılardan bahsediyoruz.
Vatandaşlarımız bu KAR'ı olayından çok muzdarip olmuş ki gelip burada neden acaba diye soruyor.
Bazılarına bu olayın ilk unsurunun nötr hattı etkileşimi olduğunu anlatmaya çalışsam da hala bana tedaş medaş diye bilmiyorsun diye ahkam kesiyor.
Acaba nerede copy paste yapıyorum da bu arkadaşım guduruyo merak ettim. Hala nötr hattındaki gerilim düşümünün ve etkilerinin ne olduğundan bile bahsedemiyor.
Ülen adamlar benim forumlarda yazdıklarımı alıp video bile çekip yutub da yayınlıyor ne kopyala yapıştırması.
Bir daha benim mesajımı alıp bana bu şekilde hitap edersen küfürü basacağım ve forumu terk edeceğim. O zaman sataşacak kimse bulamayıp sağı solu kemireceksin.
Durum @vecivicivokke ye ivedilikle bildirilir.

Hangi konutun hangi apartmanın hangi bloğun hangi villanın hangi evin topraklama sistemi TNS de millete TNS sistem üzerinden bilgi veriyorsun ?
Teknik konuda baş edemeyenlerin başvurduğu yoldur küfür senden beklerim.

Mekatronik dalında akademisyen olduğunu iddia eden bir şahıs KAKR'ne evde çocuk yoksa gerek yok der.
Bir diğeri Türkiyede kullanılan sistem ne bilmeden alakasız TNS sistemlerden örnek verip aklı sıra gereksiz KAKR açmalarının neden kaynaklandığını anlatmaya çalışır.

Siz zahmet etmeyin böyle bir ortama ben bir daha girmem zaten. Sizler saçmalamaya devam ediniz. 🖐

Son düzenleme:
Zamanın behrinde buralarda panolarda toprak ve nötr baralarini köprülerim. Çok da şahane olur diyen bir mühendisle ve elektrikçi olmayıp elektriğe aşık olmuş bir öğretmenle ( ne hikmetse anlamadım ) kavga etmiştik. Pano da toprak ve nötr köprüsü atmak koca bina için sifirlamanin babasını yapmaktir. Bunu savunanların gözünde sıfırlama ( elektrik devresine dahil ve irtibatli olmayan cihaz metal kısımlarını elektrik devresi ile irtibatlandirmak) makbul birseyse benim diyebileceğim bir laf yok konu hakkında. Siz kullanın ben almayım Allah aşkına. Hayırlı bayramlar diyebiliyorum sadece.

Son düzenleme:
Zamanın behrinde buralarda panolarda faz ve nötr baralarini köprülerim. Çok da şahane olur diyen bir mühendisle ve elektrikçi olmayıp elektriğe aşık olmuş bir öğretmenle ( ne hikmetse anlamadım ) kavga etmiştik. Pano da faz ve nötr köprüsü atmak koca bina için sifirlamanin babasını yapmaktir. Bunu savunanların gözünde sıfırlama ( elektrik devresine dahil ve irtibatli olmayan cihaz metal kısımlarını elektrik devresi ile irtibatlandirmak) makbul birseyse benim diyebileceğim bir laf yok konu hakkında. Siz kullanın ben almayım Allah aşkına. Hayırlı bayramlar diyebiliyorum sadece.
"Toprak ve Nötr" mü olacaktı?

Elektriğin ilk kuralı.
(GROUNDİNG KURALI)
İkinci kural.

Özetlersem.

üstadım sizin bu konudaki sistematiğinizi az çok biliyorum fakat her defasında bi şekilde konu kesintiye ugruyor sanki atılan taş ürkütülen kurbaya değmiyor.

ayrıca TN veya TT sistemleri bildiğinizden hiç şüphem yok ama kısaca KAKŞ'ler TN-S sistemde istemsiz açma yapabilir, TT sistemde yapmaz mı demek istiyorsunuz.

Diğer bir soru ? sizce sadece şofben için ( foto gösterimi )

Foto gösterimi tesisat sistemi düşünelim sonuç ne olur ?
Sorun oluştururmu ?
şofebeni-eletriğe-bağlama.png

Son düzenleme:
"Toprak ve Nötr" mü olacaktı?
Aynen üstadım. Hemen düzeltiyorum. Yemek ağır geldi herhalde 😀
Diğer bir soru ? sizce sadece şofben için ( foto gösterimi )

Foto gösterimi tesisat sistemi düşünelim sonuç ne olur ?
Koruma toprağı işletme toprağı ?

Pardon siğortayı önce bağlaman gerekirdi !!!
Bağlantı kurallara görede olmadı ( üsten giriş ) .

Ekli dosyayı görüntüle 87335
Aynen birebir bu cizdiginiz sistemle 13 sene topraklamasiz bir devlet lojmaninda kaldım. Hatta fotoğrafta ki şofben de aynıydı. Topraklamasini isyerinden aldığım galvaniz su borusundan yaptım. Kaçak akım rölesini ve hattını da cebimden aldım. Bir kere sofbendeki kaçakta çokta güzel açarak ise yaradı.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,325
Kullanıcılar
451,772
Son üye
QFaruk

Yeni konular

Geri