Zırt pırt atan KAKR

Aynen birebir bu cizdiginiz sistemle 13 sene topraklamasiz bir devlet lojmaninda kaldım. Hatta fotoğrafta ki şofben de aynıydı. Topraklamasini isyerinden aldığım galvaniz su borusundan yaptım. Kaçak akım rölesini ve hattını da cebimden aldım. Bir kere sofbendeki kaçakta çok ta güzel açarak ise yaradı.

Konu ile ilğili değil ama
Monofaze bağlantı .
Bir arıza gitmiştik nötr kablosu klemensten kopmuş ve nötr kablosunu ( çıplak ) kim sarmışşa direğe yıllardır kullanmış .
Bilmiyorum cihazları hiç arıza yaptımı ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ayrıca TN veya TT sistemleri bildiğinizden hiç şüphem yok ama kısaca KAKŞ'ler TN-S sistemde istemsiz açma yapabilir, TT sistemde yapmaz mı demek istiyorsunuz.
Hayır.
Benim esas anlatmak istediğim şey ana şebekenin nötr hattı oluşturulması ile veya bağlantısı ile ilgisi yoktur.
Benim anlatmak istediğim şey, bina nötr hattı etkileşimidir.
Binaya kadar gelen nötr hattı ister TT olsun İsterse TN-S olsun farketmez.
Önemli olan binaya gelen nötr hattının gerçek nötr hattı olması, yani toprağa göre üzerindeki gerilimin sıfır olması koşuludur.

Önemli olan bina girişindeki toprak hattının ne amaçla kullanılmış olduğudur.
GR.png

Resimdeki binaya kadar gelen nötr hattının gerilim düşümü genel olarak anlatılmıştır.
Nötr hatları KAR'a bağlı ve ilgili olduğundan dolayı bu hat üzerindeki herhangi bir darbeli etkileşim, harmonik veya aşırı gürültü faktörleri var ise, herhangi bir KAR üzerinden aboneye doğru akabilir. Bu akım 30 mA gibi düşük olduğu için, nereden akabileceği tam kestirilemez. Çünkü sadece nötr üzerindeki gerilim düşümü esas olmayıp, nötr hattının uzunluğuna bağlı olarak değişebilir. İşte bu nötr hattının bina girişinde yeterli bir topraklama ile TN sistem topraklaması yapılması gerekmektedir.
Topraklama ile nötr hattı birleştirildiğinde sessiz olamayacağı için koruma için haricen sessiz toprak hattı tahsis edilmesi şarttır.
Çünkü her ne kadar topraklama var denilse de topraklama direnci yeterli olmayabilir. Zaten bu KAR olaylarının %90 sebebi bu tür topraklamalardaki yetersizlikten dolayı ve nötr hattındaki parazitlerden veya akım ilişkilerinden kaynaklanmaktadır.
Yani toprak hattında etkileşim yapabilen herhangi bir cihaz açılıp kapandığında, veya yağmurlu fırtınalı havalarda vb gibi durumlarda nötr hattı birkaç volt fazla etkilense bile KAR'ı etkilemeye yetebilir.

ÖZEL NOT:
Bina panosundaki toprak hattı yeterince güçlü yani düşük dirençli ise harici koruma topraklamasına gerek duyulmayabilir. Çünkü gerçekten güçlü bir topraklama yapılabilmişse bu topraklama koruma amaçlı da sağlıklı çalışabilecektir.
Diğer bir soru ? sizce sadece şofben için ( foto gösterimi )

Foto gösterimi tesisat sistemi düşünelim sonuç ne olur ?
Sorun oluştururmu ?
Ekli dosyayı görüntüle 87336
Koruma amaçlı yapılan topraklama yüksek empedanslıdır.
Dolayısı ile düşük akımlar sözkonusu olduğu için bağımsız ise doğru çalışacaktır.
Ancak sistem toprağı olarak (işletme) kullanılacaksa tüm sistemin akımını karşılayabilmelidir. En azından yük akımına göre nötr hattını sıfırlayabilmelidir.
Konu ile ilğili değil ama
Monofaze bağlantı .
Bir arıza gitmiştik nötr kablosu klemensten kopmuş ve nötr kablosunu ( çıplak ) kim sarmışşa direğe yıllardır kullanmış .
Bilmiyorum cihazları hiç arıza yaptımı ?
Son derece normal.
Direk toprak arası oldukça kuvvetli bir toprak hattı olabilir. Akım nötr üzerinden döneceği yerde toprak üzerinden akar.
Bu durum basit testlerle bile ifade edilebilir.
Örneğin 1000W lık bir yükün dönüş akımını toprağa tam akıtabiliyorsak, o toprak belli seviyede kuvvetlidir. Ama sadece 100W lık bir gücü toprağa akıtabiliyorsak o topraklama kuvvetli değildir.

Son düzenleme:
yıllardır bende takalım derim ama muhalefet çok halbuki çamaşır makinasının pirizi yüzünden bir kaç kere çarpıldılar fişini çektiler doldur boşaltta...

Yav bu konuları açıklamaya çalıştım olmadı yazdım olmadı açıkladım olmadı. En iyisi girmeyelim dedim oda olmadı. Yav arkadaşlar toprağı nötrü bilmeme tt tn karıştırmayın alla alla. Düşününki izole çalışıyoruz sistemde jeneratör var .çaluşmazmı diyorsunuz şimdi ..adam gitti 3 fazlı asenkron motora bağladı çalışmazmı diyorsunuz. Bu kadar basit bir mevzuyu ne dallandırıyoruz. Abi akım girecek çıkacak çıkarılacak 30 ma fazla ise zıkkımın magnetik alanı olacak çektirecek.
Ha çalıştıramıyorsak yok yağmurdu yok suydu püsürdü o bizim beceriksizliğimiz ve iş bilmezliğimiz gerisi lafı güzaf
Zamanın behrinde buralarda panolarda toprak ve nötr baralarini köprülerim. Çok da şahane olur diyen bir mühendisle ve elektrikçi olmayıp elektriğe aşık olmuş bir öğretmenle ( ne hikmetse anlamadım ) kavga etmiştik. Pano da toprak ve nötr köprüsü atmak koca bina için sifirlamanin babasını yapmaktir. Bunu savunanların gözünde sıfırlama ( elektrik devresine dahil ve irtibatli olmayan cihaz metal kısımlarını elektrik devresi ile irtibatlandirmak) makbul birseyse benim diyebileceğim bir laf yok konu hakkında. Siz kullanın ben almayım Allah aşkına. Hayırlı bayramlar diyebiliyorum sadece.
Yıldırımı irtabatlandırmak makbulmu onuda eş potansiyel baraya bağlıyoz

Son düzenleme:
Hayır.
Benim esas anlatmak istediğim şey ana şebekenin nötr hattı oluşturulması ile veya bağlantısı ile ilgisi yoktur.
Önemli olan binaya gelen nötr hattının gerçek nötr hattı olması, yani toprağa göre üzerindeki gerilimin sıfır olması koşuludur.

Ekli dosyayı görüntüle 87337
Resimdeki binaya kadar gelen nötr hattının gerilim düşümü genel olarak anlatılmıştır.
Nötr hatları KAR'a bağlı ve ilgili olduğundan dolayı bu hat üzerindeki herhangi bir darbeli etkileşim, harmonik veya aşırı gürültü faktörleri var ise, herhangi bir KAR üzerinden aboneye doğru akabilir. Bu akım 30 mA gibi düşük olduğu için, nereden akabileceği tam kestirilemez. Çünkü sadece nötr üzerindeki gerilim düşümü esas olmayıp, nötr hattının uzunluğuna bağlı olarak değişebilir. İşte bu nötr hattının bina girişinde yeterli bir topraklama ile TN sistem topraklaması yapılması gerekmektedir.
Topraklama ile nötr hattı birleştirildiğinde sessiz olamayacağı için koruma için haricen sessiz toprak hattı tahsis edilmesi şarttır.
Çünkü her ne kadar topraklama var denilse de topraklama direnci yeterli olmayabilir. Zaten bu KAR olaylarının %90 sebebi bu tür topraklamalardaki yetersizlikten dolayı ve nötr hattındaki parazitlerden veya akım ilişkilerinden kaynaklanmaktadır.
Yani toprak hattında etkileşim yapabilen herhangi bir cihaz açılıp kapandığında, veya yağmurlu fırtınalı havalarda vb gibi durumlarda nötr hattı birkaç volt fazla etkilense bile KAR'ı etkilemeye yetebilir.

ÖZEL NOT:
Bina panosundaki toprak hattı yeterince güçlü yani düşük dirençli ise harici koruma topraklamasına gerek duyulmayabilir. Çünkü gerçekten güçlü bir topraklama yapılabilmişse bu topraklama koruma amaçlı da sağlıklı çalışabilecektir.

Dolayısı ile düşük akımlar sözkonusu olduğu için bağımsız ise doğru çalışacaktır.
Ancak sistem toprağı olarak (işletme) kullanılacaksa tüm sistemin akımını karşılayabilmelidir. En azından yük akımına göre nötr hattını sıfırlayabilmelidir.

Son derece normal.
Direk toprak arası oldukça kuvvetli bir toprak hattı olabilir. Akım nötr üzerinden döneceği yerde toprak üzerinden akar.
Örneğin 1000W lık bir yükün dönüş akımını toprağa tam akıtabiliyorsak, o toprak belli seviyede kuvvetlidir. Ama sadece 100W lık bir gücü toprağa akıtabiliyorsak o topraklama kuvvetli değildir.
Üstadım bu anlattıklarınız şahsi görüşleriniz mi yoksa bir teorik kaynaktan bunları destekleyebiliyor musunuz? Yabancı kaynak da olabilir. Paylaşırsanız memnun oluruz.

Hayır.

Ekli dosyayı görüntüle 87337

ÖZEL NOT:

Son derece normal.

üstat ülke genelinde sanayi ve konutlarda TT sistem kullanılıyor. konutlar üzerinden örnekleme yapıldığı için aynı bağlamda devam edeyim. TT sistemde yönetmelik var. birileri sistemi kurar, ölçüm alınıp denetlenir olmuş veya olmamış denir. konut açısından alt yapıyı kuran iyi bi topraklama için sadece koruma topraklamasında uğraş verebilir fakat diğer tarafta çok bi şey yapamayacağı işletme topraklaması var. TN-S sistemde hata akımı TT sistemden farklı hareket ediyor. döngüleri çok farklı olduğu için empedanslarıda farklı. TN sistemde koruma topraklamasının birden fazla yapılmasını anlarım fakat TT sistemde düşük toprak direnci yakalayamıyorsanız toprak ve nötr iletkenlerini birleştirip topraklayın gibi bi tavsiyede bulunmuyorsunuz insallah...

Muhattap olmak istemediğim şahsın çizdiği şema birebir TT sistemdir.
Kimse bu sistemlerin nasıl yapıldığını bilmiyor herhalde bunu okuduğum mesajlardan çok net anlıyorum. Bir yere kadar şu sistem biryerden sonra bu sistem diye TNCS haricinde bir sistem yoktur. Bu olmalı diyen de uyduruyordur.
Konunun başından bu yana söylüyorum konutlarda tedaşın sistemi TT dir. TT sistemde son direk veya son saha dağıtım panosu (box'da) NÖTR TOPRAKLANIR yani İŞLETME TOPRAKLAMASI YAPILIR. Harmonikler, izolasyon kaçak akımları buradan toprağa akar. Yani kafadan uydurma senaryo ile binanın nötrünü topraklıyorsunuz ya bu TEDAŞ yönetmeliklerinde HAT SONU SAHA DAĞITIM PANOSUNDA ZATEN YAPILIYOR.
Şu sessiz topraklamamı copy paste olarak gavur siteden alarak bahsettiğiniz topraklama da KORUMA TOPRAKLAMASIDIR. Her bjna her yapı için ayrı ayrı yapilir ve sayaç panosunun toprak barasına gider.

Mantık ve sistem aynıdır meslektaşların bilmediği şey TT sistem ve Tedaş yönetmelikleridir.
Hasan'a zorla Hans demeye kalkıyorsunuz çünkü Hasan'ı yani TT sistemi bilmiyorsunuz !!!

Son düzenleme:
Muhattap olmak istemediğim şahsın çizdiği şema birebir TT sistemdir.
Kimsenin bu sistemlerin nasıl yapıldığını bilmediğini hayretler içersinde gözlemliyorum. Bir yere kadar şu sistem biryerden sonra bu sistem diye TNCS haricinde bir sistem yoktur. Bu olmalı diyen de uyduruyordur.
Konunun başından bu yana söylüyorum konutlarda tedaşın sistemi TT dir. TT sistemde son direk veya son saha dağıtım panosu (box'da) NÖTR TOPRAKLANIR yani İŞLETME TOPRAKLAMASI YAPILIR. Harmonikler, izolasyon kaçak akımları buradan toprağa akar. Yani kafadan uydurma senaryo ile binanın nötrünü topraklıyorsunuz ya bu TEDAŞ yönetmeliklerinde HAT SONU SAHA DAĞITIM PANOSUNDA ZATEN YAPILIYOR.
Şu sessiz topraklamamı copy paste olarak gavur siteden alarak bahsettiğiniz topraklama da KORUMA TOPRAKLAMASIDIR. Her bjna her yapı için ayrı ayrı yapilir ve sayaç panosunun toprak barasına gider.

Mantık ve sistem aynıdır meslektaşların bilmediği şey TT sistemdir.
Hasan'a zorla Hans demeye kalkıyorsunuz çünkü Hasan'ı yani TT sistemi bilmiyorsunuz !!!

üstat konuşalım, tartışalım, anlaşalım veya anlaşmayalım ama kırıcı olmayalım. uzmanlık alanlarınız farklı olsa da ikinizin de donanımı gerçekten çok iyi. yaş itibariyle bilgelik tarafınız ağır basıyor fakat tartışmayı kişiselleştirdiğiniz için bi yere varamıyoruz. geçen bayram da usta tivi tartışmasıyla kıçımızdan catladık yine aynı seyler olmasın. kendi acımdan ifade edeyim en büyük hazzım, anlamak. tabii biraz zor anlıyorum o yuzden sabrınıza sığınıyorum. lütfen biraz itidalli olalım.

üstat konuşalım, tartışalım, anlaşalım veya anlaşmayalım ama kırıcı olmayalım. uzmanlık alanlarınız farklı olsa da ikinizin de donanımı gerçekten çok iyi. yaş itibariyle bilgelik tarafınız ağır basıyor fakat tartışmayı kişiselleştirdiğiniz için bi yere varamıyoruz. geçen bayram da usta tivi tartışmasıyla kıçımızdan catladık yine aynı seyler olmasın. kendi acımdan ifade edeyim en büyük hazzım, anlamak. tabii biraz zor anlıyorum o yuzden sabrınıza sığınıyorum. lütfen biraz itidalli olalım.
Haklısınız ama altında bez bağlıyken şantiyeye çıkıp sülalen elektrikçi olup hayatın bu mesleğin içinde geçtikten sonra bu anlatılan sistemleri yapan firmaları denetleyen 27 yıllık kontrol mühendisi olarak konu ile alakasız saçma sapan toplama ve uydurma bilgilerle üzerinize biri gelir ve bunda ısrarcı olup ahkam kesmeye kalkarsa sabır taşınız çatlar haliyle.
Egodan nefret ederim yukarıdaki açıklamaları mecbur kaldığım için yaptım. Ölene kadar öğrenci olduğumuza inananlardanım. Doğrusunu bilmediğim hiç bir bilgiyi paylaşmam.
Bu forumda ne dediğini bilmeyen, neyi doğru neyi yanlış bildiğini bilmediği halde ahkam kesen çok insan var o yüzden en hayırlısı bu tiplerden ve forumdan uzak durmak.

Forum istatistikleri

Konular
129,325
Kullanıcılar
451,772
Son üye
QFaruk

Yeni konular

Geri